Tatlı Tarifleri

Fincan Tatlısı Tarifi, Fincan Tatlısı Ve Fincanda Tatlı Yapımı

Fincan Tatlısı Tarifi

Gündemin ilgi çeken tatlılarından biriside, fincan tatlısıdır. Yine aynı konu üzerinden gündemin en popüler soruları da fincanda tatlı yapımı, üzerinedir. Tatlı yapımında, oldukça fazla çeşit barındıran fincan tatlısı tarifi olduğundan, bende bugünkü konumu sizler için fincan tatlısı üzerine, derledim ve yine sizler içinde anlatıma, sunacağım.

Bugünkü konumda sizlere sunacağım fincan tatlısı tarifinin, hem pratik hemde herkesin yapabileceği kadar kolay bir anlatım olacağından, hiç şüpheniz olmasın. Bütün bu dip not bilgilerini ilettiğim’ize göre şimdi dilerseniz, fincan tatlısı tarifimizin anlatımına malzemelerden başlayalım.

Fincan tatlısı için gerekli malzemeler;

  • 1 litre süt,
  • 2 fincan un,
  • 2.5 fincan şeker tozu,
  • 1 buçuk yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 paket vanilya,
  • Dövülmüş ceviz,
  • Hindistan cevizi,
  • Son olarak çikolata sosu veya eritilmiş bitter çikolata, fincan tatlısı yapmanız için yeterli olacaktır.

fincanda tatlı yapımı

Fincan Tatlısı

Sütlü tatlılar arasında yerini alan fincan tatlısı tarifimizi, uygulamaya başlayalım. Öncelikle kısık ateşteki tencerenin içerisine 1 litre sütü ve iki fincan unu dökerek, karışımı devamlı karıştıralım. Daha sonra karışıma, 2 buçuk fincan şeker tozunu da ilave ederek, karıştırma işlemine devam edelim.

Karışım, göz göz kaynayıncaya kadar devamlı karıştırılarak, 1 buçuk yemek kaşığı tereyağı eklenir ve hemen ardından 1 paket vanilya da ilave edilerek, kısık ateşte karıştırma işlemine devam edilir. Fincan tatlısı için hazırladığımız bu karışımı, kısık ateşte 2-3 dakika daha karıştırdıktan sonra aynı boyuttaki fincanlara, eşit miktarda dağıtılır. Yapacağınız fincan tatlısının büyüklüğünün nasıl olmasını arzu ediyorsanız, o boyutlardaki fincanları kullanmanız, tatlınızın görünümünü daha şık kılar. Bu ölçeği doğru ayarlaya bilmeniz için bir tavsiye vermek gerekirse, fincanlara çorba kepçesi yardımıyla eşit miktarda dağıtabilirsiniz.

Karışımı, fincanlara eşit oranda dağıttıktan sonra fincanları, 3-4 saat aralığında buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Bu yaptığınız soğutma işlemi, karışımınızın fincandan hem daha kolay çıkmasını sağlar hemde fincan tatlısının görünümünü, daha cazip kılar.

fincan tatlısı

Fincanda Tatlı Yapımı

Fincanda tatlı yapımında 4 saatlik soğutma işleminin hemen ardından, bir tabağa Hindistan cevizi dökerek, fincanlardaki soğumuş tatlıların, birer birer etraflarını Hindistan cevizi ile kaplayın. Daha sonra gerek çikolata sos yaparak, fincan tatlısının sunumuna şıklık katın gerek hazır çikolata kalıbını eriterek, bu işlemi yapın. Her ikisi de sizin damak tadınıza kalmış, bir durumdur. Tabi, daha sonra dilerseniz tatlınızın üzerine kalın dövülmüş cevizde, serpebilirsiniz.

NOT: Sütlü tatlılar arasında yerini alan, fincan tatlısının yapımı ve sunumu, hem herkesin yapabileceği kadar kolay hemde pratik bir tatlıdır. Bu fincan tatlısı tarifimizin sunumun’uzdaki şıklık, sizin tercihinize kalmıştır. Benim bugünkü konum olan, “Fincan tatlısı tarifi adlı anlatımımın sunumunda çikolata, Hindistan cevizi ve ceviz kullanmış, olabilirim. Ancak bu sunum, sizin tercihiniz olmayabilir. Bu sebepten sunumun’uzdaki görselliğe şıklık katmak, tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış bir durumdur.

Şimdiden fincan tatlısı tarifimizi deneyenlere, afiyet olsun.  :-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu