Kurabiye TarifleriTatlı Tarifleri

Kolay Kurabiye Ve Kolay Kurabiye Tarifi

Kolay Kurabiye Ve Kolay Kurabiye Tarifi

Bugün yapımı kolay kurabiye tariflerini, araştıran siz okuyucularımız için “Kolay kurabiye ve kolay kurabiye tarifi” adlı başlığı altında, konumu hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma, sunacağım. Peki, herkesin yapabileceği kadar kolay ve herkesi büyüleyecek kadar da nefis kurabiye tarifimizin, malzemeleri nelerdir?

Kakaolu çatlak kurabiye

Kakaolu Çatlak Kurabiye

Evet, bu anlatımım da kolay kurabiye tariflerinden olan kakaolu çatlak kurabiye tarifimizi, sunacağım. Kakaolu çatlak kurabiye tarifi için gerekli tüm malzemeler, herkesin evinde rahatlıkla bulunabilir ve bu anlatımı mı okuyup, uygulayan herkeste kolaylıkla nefis kakaolu çatlak kurabiye, yapabilir. Şimdi dilerseniz, kakaolu çatlak kurabiye tarifimizin anlatımına malzemelerden başlayalım.

Kakaolu çatlak kurabiye için gerekli malzemeler;

  • Yarım su bardağından 1-2 parmak fazla toz şeker,
  • Yarım su bardağı kakao,
  • Bir su bardağının 1/4 kadar da sıvı yağ,
  • 2 adet yumurta,
  • 1 buçuk su bardağından 1-2 parmak eksik un,
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu,
  • 1 tatlı kaşığı vanilya,
  • 1 paket pudra şekeri,
  • Bir çay kaşığının 1/4 kadar da tuz, kakaolu çatlak kurabiye yapmanız için yeterli olacaktır.

Evet, “Kolay kurabiye ve kolay kurabiye tarifi” başlığı altındaki, kakaolu çatlak kurabiye için gerekli tüm malzemelerin, yukarıda sıraladığım ve belirttim miktarlar da olması, kurabiyeniz’in hem o muhteşem görüntüyü elde etmesi için hemde lezzetinden ödün vermemesi için önem arz eden, bir puf noktadır.

Kakaolu Çatlak Kurabiye Tarifi

Kakaolu çatlak kurabiye hamuru için öncelikle karıştırma kabına; yarım su bardağından 1-2 parmak fazla toz şekerini, yarım su bardağı kakaoyu ve bir su bardağının 1/4 kadar sıvı yağı ilave ederek, çırpıcı yardımıyla  iyice karıştırınız. Daha sonra iki adet yumurtanın, ilki kırarak, hamur karışımının homojen bir kıvam alana kadar  iyice yedirin ve ikinci yumurtayı da kırıp, karıştırma işlemine devam edin.

Kakaolu çatlak kurabiye hamuru, mümkün olduğunca cıvık bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır. Karıştırma işleminden hemen sonra bir elek yardımıyla, kuru malzemelerimiz olan 1 buçuk su bardağından 1-2 parmak eksik unu, 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu, 1 tatlı kaşığı vanilyayı ve 1 çay kaşığının 1/4 kadar tuzu karışıma ilave ederek, malzemelerin birbirine karıştığından emin oluncaya kadar, iyice karıştın.

kakaolu çatlak kurabiye nasıl yapılır

Karıştırma işlemini bitirdikten sonra hamurun, cıvık ve yapışkan bir kıvam alması gerekiyor. Bu kıvamın kalınlaşması ve kakaolu çatlak kurabiyesinin görünümünün, daha iyi olması için hamurun bulunduğu kabı streç yardımıyla kapatarak, dolapta 2 saat bir bekletme süresi vermeniz gerekiyor.

Kakaolu çatlak kurabiye hamurunu, 2 saat dolapta beklettikten sonra cevizden az büyük daireler yaparak, resimde de gördüğünüz gibi pudra şekerine dolayarak yağlı kağıt serilmiş tepsiye, aralıklı bir şekilde yerleştirilir. Daha sonra 180 derecede altlı üstlü ısıtılmış fırında 12-13 dakika pişirilir. Tabi bu süre zarfın da devamlı kontrol etmekte fayda var.

atlak kurabiye

NOT: Kurabiyeleri fırından çıkarttıktan sonra istediğiniz şekilde sunum, yapabilirsiniz. Unutmadan kakaolu çatlak kurabiyeleri, ya bir poşete ya da ağzı kapalı bir kapta saklamanız, yapısının sert olmasını engelleyecektir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu