Tatlı Tarifleri

Şambalı Tatlısı Tarifi Ve Püf Noktaları

Şambalı Tatlısı Tarifi Ve Püf Noktaları

Merhabalar, bugün sizlere şerbetli tatlılarımızdan olan şambalı tatlısı tarifi vereceğim. Şambalı tatlısı yaparken, şerbetini tutturamayanlar ve şerbeti, sıcak mı soğuk mu kullanacaklarını bilmeyenler için de “Şambalı tatlısı tarifi ve püf noktaları” adlı başlığımız altında, sizlere bazı önemli detaylar da hazırladım. Bu detaylara geçmeden önce “Şambalı tatlısı nasıl yapılır ve şambalı tatlısı için hangi malzemeler kullanılır?” ilk bunlardan bahsetmek isterim.

Şambalı tatlısı

Şerbetli tatlı yapımı, gözümüze ne kadar zor gözükse de bir o kadar da kolay ve pratiktir. Şerbetli tatlı yapımında aslında tüm mesele şerbeti, doğru ayarlaya bilmek ve doğru sıcaklıkta uygulayabilmektir. Şerbetli tatlılar arasında yerini alan şambalı tatlısının da en önemli püf noktası, şerbetini doğru ayarlamaktır. Şerbetli tatlılar hakkında bu küçük bilgilendirmeyi yaptığımıza göre şimdi dilerseniz, şambalı tatlısı tarifimizin anlatımına malzemelerden başlayalım.

Şambalı Tatlısı Tarifimizin Malzemeleri Nelerdir?

Şambalı tatlısının, şerbeti için gerekli malzemeler;

 • 4 su bardağı şeker tozu,
 • 1 tatlı kaşığından az fazla limon suyu,
 • 3 buçuk su bardağı karda su, şambalı tatlısının şerbetini hazırlamanız için yeterli olacaktır.

NOT: Şerbet için kullanacağınız şeker tozunu ve suyu aynı boyuttaki su bardaklarında kullanmaya özen gösterin. Farklı boyutlardaki su bardakları şerbetinizin kıvamını doğru ayarlayamaz ve şambalı tatlısının tadını bozabilir. Verdiğim bu küçük detay, şambalı tatlısı yapımındaki en önemli püf noktalarından birisidir.

Şambalı tatlısının keki için gerekli malzemeler;

 • 2 su bardağı kadar yoğurt,
 • 1 su bardağı kadar şeker tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 buçuk paket kabartma tozu,
 • 500 gram irmik, şambalı tatlısının keki için yeterli olacaktır. 500 gram irmik yaklaşık 1 pakete denktir.

Şambalı tatlısının üzeri için gerekli malzemeler;

 • Tuzsuz fıstık,
 • Fındık,
 • Hindistan cevizi,
 • Ceviz, gibi kuru yemişlerden tercih edebilirsiniz.

Şamalı Tatlısının şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Tarifimizin yapına ilk şerbeti hazırlamakla başlayalım. Öncelikle şambalı tatlısının şerbeti için kısık ateşteki tencereye, 3 buçuk su bardağı suyu ve 4 su bardağı şeker tozunu koyarak, şeker tozu eriyene kadar iyice karıştıralım. Şeker eridikten sonra karıştırma işlemini bırakarak, şerbet fokur fokur kaynayana kadar bekleyelim. Şerbetimiz fokur fokur kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığından az fazla limon suyunu, ilave edelim ve 5 dakika daha kaynatıp ocaktan şerbeti alıp, soğumaya bırakalım.

Şambalı Tatlısı Tarifi

Şambalı tatlısının şerbetini hazırlayıp, soğumaya bıraktığımıza göre şimdi de kekini, hazırlaya başlayalım. Öncelikle bir karıştırma kabı alarak, 2 su bardağı yoğurttu ve 1 su bardağı şeker tozunu koyup, homojen bir hal alana kadar biraz karıştıralım. Daha sonra iyice çırptığımız karışıma, 1 paket irmik ile beraber 1 paket vanilyayı ve 1 buçuk paket kabartma tozunu, ilave edelim. Bu işlemden sonra malzemeler iyice karışıncaya kadar, karıştıralım.

Şambalı tatlısının kekiHarcımızı hazırladıktan sonra 27*40 cm ölçüsüne sahip olan, uygun bir tepsiyi ya da uygun bir borcamı sıvı yağ ile iyice yağlayayım. Yağlama, kekin yapışmaması için önemli bir aşamadır. Yağlama işleminden sonra şambalı tatlısı harcımızı dökerek, her köşeye eşit gelecek şekilde yerleştirelim. Kek  harcının bulunduğu tepsiyi ya da borcamı hafif hafif sallayıp, zemine vurarak kekinizin pürüzsüz bir görünüm, almasını sağlayabilirsiniz.

Şambalı tatlısının kek harcı, pürüzsüz bir görünüm aldıktan sonra üzerine tuzsuz fıstıkları, sütün sütün sırayla dizin. Daha sonra da önceden ısıttığınız 180 derecedeki fırında, üzeri kızarıncaya kadar pişirme süresi verilmelidir.

Şambalı tatlısı tarifi

Kek piştikten sonra 3-4 dakika bekleyerek, şerbeti keke dökelim ve kekin şerbeti çekmesini bekleyelim. Daha sonra dilimlere ayırıp, dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

şambalı tatlısının yapılışı

Üzeri için tuzsuz fıstık ve diğer kuru yemişleri tercih etmeyenler, dilerlerse keki sade pişirip şerbetini döktükten sonra Hindistan cevizi de kullanabilirler. Şimdiden şambalı tatlısı tarifimizi deneyecek olan herkese, afiyet olsun. ;-)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu