Kurabiye TarifleriTarifler

Atom Kurabiye Tarifi

Atom Kurabiye

Evet, yine muazzam bir kurabiye tarifiyle karşınızdayım. Bugün sizlere, atom kurabiye tarifinden söz edeceğim. Kıvamı, görünümü ve lezzeti son derece mükemmel olan, atom kurabiye tarifimizi sizler için hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.

Eğer, sizde bu tarifimizin lezzetini denemek isteyenlerdenseniz, bu anlatımı mı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Şimdi dilerseniz “Atom kurabiye tarifi” adlı konumuza, malzemelerden başlayalım.

Atom kuabiyesi nasıl yapılır

Atom Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Atom kurabiyesinin malzemeleri;

 • 150 gram yumuşamış tereyağı veya margarin,
 • 1 su bardağı pudra şekeri,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu,
 • Son olarak da aldığı kadar un, atom kurabiyesi yapmamız için yeterli olacaktır.

Atom Kurabiyesinin İç Harcı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Atom kurabiyesinin iç harcı, malzemeleri;

 • Damla çikolata,
 • Kuru kaysı parçacığı,
 • Kuru üzüm,
 • Badem,
 • Fındık,
 • Ceviz, kurabiyeniz’in iç harcını, yapmanız için yeterli olacaktır. Tercihinize bağlı olarak, damak tadınıza göre atom kurabiye harcınız da başka kuru yemişler de kullana bilirsiniz.

NOT: Badem, fındık ve cevizi, harca eklemeden önce iri dövmeniz, kurabiyelerinizde farklı sevimli bir tat bırakacaktır.

Atom kurabiyesinin hazırlanışı

Atom Kurabiye Tarifi

Atom kurabiyesinin tüm malzemelerinden, bahsettiğimize göre şimdi dilerseniz, atom kurabiye tarifimizin anlatımına başlayalım. Öncelikle, karıştırma kabınıza, 150 gram yumuşamış tere yağını veya margarini koyun. Daha sonra 1 su bardağı pudra şekerini, 1 paket vanilyayı ve 1 adet yumurtayı da ilave ederek, karışımınızı iyice karıştırarak, krema kıvamına getirin. Karışım, krema kıvamını aldıktan sonra 1 çay kaşığı kabartma tozunu ilave ederek, karıştırmaya devam edin. Atom kurabiye hamurunuz’un tüm malzemelerinin, iyice karıştığından emin olduktan sonra karışıma, kaşık kaşık aldığı kadar un ilave ederek, karışımı iyice yoğurun. Hamurunuz, istediğimiz kulak memesi kıvamını aldıktan sonra atom kurabiyesi hamurumuz, hazır demektir.

NOT: Atom kurabiye hamurunuz da margarin yerine tere yağ kullanmanız, sağlığınız için daha avantajlı olacaktır. Sonuç olarak margarini hepimiz kullanmamıza rağmen, margarin doyurulmuş yağ olduğu için sağlığımızı, olumsuz yönde tetikler. İşte bu sebepten dolayıda, siz okuyucularımıza benim tavsiyem; margarin tüketiminden ziyade tere yağ tüketimi yapmanız, gerektiğidir.

Atom Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Evet, “Atom kurabiye tarifi adlı konumuzun, hamurunun nasıl hazırlanacağından söz ettiğimize göre birazda atom kurabiyesinin, nasıl yapıldığından bahsedelim.

Atom kurabiyenin yapılışı

Öncelikle atom kurabiyesinin, iç harcını hazırlayalım. Geniş bir kaba zevkinize göre yukarıdaki kuru yemişlerden koyarak, karıştırın. Daha sonra limon sıkacağının tepesini, bir bardağın üzerine ters çevirerek koyun. Limon sıkacağının, içini iyice sıvı yağlayın. Bu işlemi de bitirdikten sonra streçi, limon sıkacağının içine serin ve üzerine cevizden hafif büyük hamuru koyarak, hamurun içini oyun ve harcınızı yerleştin. Harcınızı yerleştirdikten sonra harcı, gözükmeyecek bir şekilde kurabiyenin altını ,iyice kapatmanız gerekiyor. Daha sonra  streç yardımıyla kurabiyeleri limon sıkacağının içerisinden çıkartıp, yağlı kağıt serilmiş tepsinize yerleştirin.

Kurabiyelerinizin yapımını, bitirdikten sonra daha önceden 175 derecede ısıtılmış fırına vererek, altları hafif pembeleşinceye kadar, pişirilir. Atom kurabiyelerini pişirdikten sonra dilerseniz, kurabiyelerin üzerine pudra şekeri dökerek, sunumun’uza şık bir görüntü katabilirsiniz. Şimdiden atom kurabiyesi tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun.  :-)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu