Moda

Moda Sağlığımıza Zararlı Mı?

Moda sağlımıza zararlı mı?

Şık ve stil sahibi olmak için kadınlar yapmayacağı hiç bir şey yoktur. Güzelliğimiz için kullandığımız çeşit çeşit kozmetik ürünler, kıyafetler ve bazı ürünler sağlımızı ciddi anlamda tehdit edebiliyor. Yazımızın başlığından da anlaşılacağı gibi modanın sağlığa zararları nelerdir? Hepimiz sağlığımız için bu önerileri dikkatte almalıyız.

Hepimizin hakkıdır şık görünmek, ama moda uğruna sağlığımızdan olmak, işte bu kabul edilir bir durum değildir bence. Günlük hayatınızda çok sıklıkla kullandığımız, ürünlerin güvenli olduğu sandığımız da aslında yanılıyor olabiliriz.

Moda Sağlığımıza Zararlı Mı?

Zararının olmadığını düşündüğümüz ve kullanırken hiç şüphelenmediğimiz doğru bildiğimiz yanlışlar ve kalitesiz ürünler sizin sağlığınızı çok ciddi anlamda tehdit ediyor desek hiç de yanlış konuşmuş olmayız. Günümüzde birçok ürünün taklitleri ortaya çıkmakta, imitasyon güneş gözlüklerinden tutun da kıyafetler, çamaşırlar, takılar, ayakkabılar ve daha birçok ürün vücudumuzda geri dönüşü olmayan hasarlar verebiliyor.

Kadınlive kadın ekibi olarak sizler için hazırladığımız liste’de moda sağlığımızı hangi yönleri ile etkiliyor isterseniz hep birlikte bir göz atalım.

Dar kesimli pantolonlar

Dar kesimlere sahip pantolonlar, neredeyse tüm genç kızların en önemli giyim parçaları haline geldi. Özellikle genç kızlar dar pantolonları çok seviyorlar! Fakat doktorların söylediklerine göre, sinir sıkışmalarının sebeplerinden biriside bu dar pantolonlar bu tip pantolonların giyilmemesi konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Uyluğun ön kısımları ile yan kısım bölümleri duyusunu alan lateral, femoral, kutanöz, sinirleri dar jeanlar giyildiğinde sıkışma oluşuyor. Sonuç olarak ise, bu bölgelerde ağrılar ve uyuşma gibi problemler gözlemlenebiliyor.

dar-pantolon

Bunların yanı sıra bacak ve kalça kısımlarını da sıkıştıran çok dar kesimli pantolonlar, o bölgelerdeki damarların sıkışması sonuncunda baskı uygulayarak kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olabiliyor. Bu şekilde uzun bir vade sonuncunda bacaklarda varis, kalçalarda selülit gibi sorunlara yol açmaktadır.

Yapay deri ürünler

Çin sektörü tüm dünyayı sarmış durumda ithal edilen suni deriler sağlığımız etkiliyor. Özellikle kıyafetler, ayakkabı ve tekstil sektörlerinde oldukça fazla üretilen suni deri ürünler daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebiliyor. Bu tarz ürünlerin sağlığımız açısından çok büyük tehditler oluşturduğunu da unutmayın.

suni-deri-bayan-ceket

Gerçek bir deri ile yapılmış ürünler cildinizin daha rahat hava almasına yardımcı olur. Çünkü bu deriler gözenekli bir yapıdadırlar. Suni derilerle yapılan ürünler teninize hava aldırmaz! Dolayısı ile bu tip ürünler sağlıksız bir şekilde terlemeye yol açar. Özellikle ayak sağlığı konusunda son derece tehlikeli ürünlerdir. Ayaklarınız hava alamadığı için mantar ya da farklı bir enfeksiyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çok pahalı olsa dahi gerçek derilerle üretilmiş ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Burnu sivri ayakkabılar!

Ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü taşırlar bunun için ayak sağlığında en önemli unsurlardan biriside ayakkabılardır. Tercih yaparken ayakların daha rahat olmasına dikkat etmelisiniz.

Uzak durmamız gereken bir ayakkabı türü ise, sivri burunlular bu tip ayakkabı ürünleri çok fazla sivri ve dar burunlu olduğundan dolayı ayak yapısını ve şeklini bozabilmektedir. Ayakkabının içerisinde parmakları sıkıştıran sivri burunlular tıp dilinde ‘Hallux Valgus’ adı ile bilinen başparmak çıktısı gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

ayakkabi-suni

Bunun yanı sıra küçük ayak parmağının yapısı ve şeklini de bozmaktadır. Ayakkabı seçiminde ayakların rahat edebilecekleri modelleri seçmek daha doğru ve akıllıca bir karar olabilir.

Sentetik iç giyim

Sentetik kumaşlarla üretilen iç giyim ürünleri sağlığımızı ciddi anlamda etkilendiğini herkes biliyordur mutlaka. Özellikle bu konu iç giyim olduğu zaman bu durum daha önemli bir hal alıyor. Sentetik tarzlardaki kumaşların ve dantelin vücudumuzdaki fazla terleri emmediği için hassas bölgelerimizde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabiliyor. Üstüne üstlük, sentetik kumaşlar üretiminde daha fazla kimyasal maddeler bulunabiliyor bu durum hem insan sağlığını, hem de doğayı çok ciddi anlamda etkiliyor.

model-sutyen

Taklit edilen güneş gözlükleri

Orijinal gözlüklerin yanı sıra taklit edilen güneş gözlükleri, göz sağlığını için büyük tehdit oluşturuyor. Uzmanların söylediklerine göre güneş altında, gözlük kullanmadan gezmek, taklit ürünlere nispeten daha iyi. Bunun sebebi ise, gözler güneş ile temas ettiğinde göz bebeklerimizi küçültür ve kendi kendisini korumaya alırlar. Ama koyu renklerdeki güneş gözlüğünün camları altındaki göz bebekleri büyümeye meyilli olduğu için güneşin UV ışınlarına karşı koruması olmayan bu taklit gözlükler gözlerimize daha çok zarar verebilmektedir. UV ışınlarında fazla süre durulduğunda ortaya ‘makula’ adı verilen sarı nokta, dejenerasyon ve katarakt gibi göz körlükleri çıkabilmektedir.

Koyu cam renklerine sahip bu güneş gözlükleri eğer güneşin UV ışınlarına karşı filtreleme özelliğine sahip değillerse gözleriniz için daha fazla zararlı olabilmektedirler. Koyu renk camlar göz bebeklerinizi büyüteceğinden dolayı ve bu gözlükler UV ışınlarına karşı korumalı da değilse UV ışınları direk olarak göz merkezine girecektir. Dolayısı ile bu durumda gözlerinize daha ciddi sorunlar çıkaracaktır.

İmitasyon takılar kolye, küpe vb.

Her şeyin bir benzetilmiş imitasyonu bulunuyor, bu durum takılar içinde geçerli. Takıların taklit olması zararlı olmadığı anlamına da gelmiyor. Uygun fiyatlarına aldanıp aldığımız imitasyon takılar cilt sağlığı açısından ciddi problemler oluşturuyor.

taki-gozluk

Ciltte kalıcı lekeler, alerjiler ya da egzama gibi rahatsızlıklara neden olabilen bu imitasyon takılar günümüzde de oldukça çeşitli ürünleri bulunmakta kadınların vazgeçemediği ürünler arasında ilk sıralarda maalesef ki yerini almış durumda. Bu tip cilt rahatsızlıkları kaşınma, deri dökülmeleri ve kızarıklıklar gibi şikayetlerle kendisini gösteriyor. Eğer sizin cilt yapınız çok hassas ise altın ve gümüş gibi ürünleri kullanmayın. İmitasyon takılardan vazgeçemiyorsanız kaliteli ve marka bilinirliği yüksek olan ürünleri tercih edin.

Çok yüksek topuklular ve düz ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlımız için zararlı olduğunu herkes biliyordur mutlaka. Ama yine de onların mest edici, çekici cazibesinden dolayı her türlü acıya ve işkenceye katlanabiliyoruz öyle değil mi? Yüksek topuklular sadece bize anlık bir acı hissettirmez, uzun süreli kullanımdan sonra yine uzun vadede birçok farklı problemlerle karşı karşıya kalmamıza yol açmaktadır. Bu ayakkabılar, ayağımızı ön kısıma doğru eğerek zorladığı için ayaklarda kemik çıkıntıları fazlalaşmasına neden olabiliyor. Ayrıca uzun kullanım sonuncunda dengemizi bozduğu için sırtımızda ağrılar, duruş bozukluğu, dizlerde ve bacaklarda ciddi ağrılara kireçlenmeler gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor.

Düz ayakkabılarda tıpkı yüksek topuklar gibi sağlımızı aynı orantıyla tehdit ediyor. Yürüş bozukluğu, eklem zedelenmeleri, bileklerde ve kalçalarda ağrılar gibi şikayetler görülebilmektedir. Özellikle çok fazla düz babet ayakkabılar uzun süreli kullanım sonuncunda düztabanlık ve topuk dikenleri gibi rahatsızlıklara neden olabilmekte. Uzmanların önerilerine göre ise, en ideal topuk boyu 2 yada 5 santim arasında olanlarıdır.

Kalitesiz sentetik kumaşlarla üretilen ürünler

Moda kuralları çerçevesinde sentetik kumaş parçalarının sağlımız açısından tehdit teşkil ettiğini bile bile bu kumaşları kullanıyoruz. Üstümüze giydiğimiz kıyafetler sağlık açısından büyük önem arz ediyor. Çünkü o kıyafetlerle gün boyunca temas içerisinde olduğunuzu unutmayın! Kumaşların üzerinde işlenmiş türlü türlü kimyasallar, yapay maddeler ve boyalar terleme sonucunda vücudumuza nüfuz ediyor. Sonuç olarak ise, alerjiden tutun da kanser gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Sağlığımız için zararlı olan kumaşları listelemek gerekirse, polyester, rayon, akrilik, naylon, asetat ve leke tutmaz / buruşmaz gibi kumaşlı ürünler sağlık açısından en çok zararlı olanlar listesinde. Bu tip kumaşların yerine sağlığınıza zararlı olmayan pamuk, keten, ipek, kaşmir ve yün gibi daha doğal ürünlerle üretilmiş kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu