Kişisel Bakım

Parfüm, kadınları güzel gösteriyor

Parfüm kadınları güzel gösteriyor

ABD’de bir araştırma sonucu göstermiştir ki, hoş kokulu parfüm kullanan kadınların yüzlerinin daha çekici göründüğü ortaya çıkarmıştır. Bilim insanlarının araştırmasına göre kullanılan kokunun hoş olması yüzün daha çekici bir hale geldiğini beyinle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu durumda kokuların insanlar üzerinde etkisi ve çekicilik algısı değişebiliyor.

Parfüm kadınları güzel gösteriyor

Araştırmaya katılan insanlara 8 farklı kadın fotoğrafı gösteren bilim insanları, fotoğrafların hangisinin daha çekici olduğunu sordular. Farklı kokuların sıkıldığı değerlendirme sonuncunda balık yağı karıştırılmış hoş olmayan kokuları katılımcılar tarafından fotoğraflar çekici bulunmadı. Gül yağı karıştırılan güzel ve hoş kokularda ise katılımcı kitle fotoğraftaki farklı birçok yüzleri daha çekici ve güzel bulduklarını söylediler.

Bilim insanları, hoş ve güzel kokuları kullananların yüzleri daha genç görünmesine sağladığını dile getirdiler, bir sonraki araştırmada ise kokuların erkek yüzlerinde nasıl bir etki yarattığını araştırarak inceleyecekler;

Koku ve görme yeteneğine bağlı olarak ilişkilendirilen işaretler, yüzün çekiciliği algısını nasıl etkilediğini ortaya çıkaran bu araştırma sonuçları ise, “Plos One” dergisinde yayınlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu