Anne & Çocuk

Çocuklar için 10 Süper Besin Kaynağı

Çocuklar için 10 süper besin!

Çocukların büyüyüp gelişmesinde etkili olan vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengin olan besinler nelerdir? İşte 10 farklı besini sizler için derledik.

Yaban mersini:

Kanser ve diyabet riskini oldukça azaltan bu besin günlük bir miktar tüketilmelidir. Antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Yumurta:

Beyaz kısmı protein içerirken, sarı kısmı da yararlı yağlar bakımından zengindir. B12 vitamini açısından oldukça zengindir.

Badem:

Cildinizin sağlığı açısından tüketebileceğiniz antioksidan deposu badem ayrıca E vitamini ve magnezyum bakımından da zengin özellikler gösterir.

Avokado:

Küçük çocukların büyüyüp gelişmesinde oldukça etkili olan bu meyve doymamış yağ içerir. Çocukların beyin gelişiminde çok büyük etkilere sahip olabilir.

Ay çekirdeği:

Ay çekirdeği içerisinde bulundurduğu bitkisel steroller kişilerin kolesterolünü düşürmede görev alabilen besinler arasında yer alır.

Somon:

Oldukça zengin besin değerlerine sahip olan somon balığı kalp ve beyin sağlığı için etkili olan omega3 yağ asidini bünyesinde bulundurduğu gibi birde A,B ve D vitaminini, Kalsiyumu, Demiri, Selenyumu da bünyesinde barındırmaktadır.

Ispanak:

Ispanak sahip olduğu lifli yapısı içerisinde bulundurduğu A vitamini ile C vitaminine ek olarak Kalsiyum, Demir ve Folik aside de sahip olan bir sebzedir.

Fasulye ve mercimek:

Çok yüksek protein değerlerine sahip bu baklagiller çocuklar içinde oldukça yararlı bir besindir. Enerji vererek, sinir sistemini dengeler.

Kakao:

Katkısız, doğal kakaonun bilinmeyen faydalarından bir tanesi güneşe karşı cildi korumasıdır.

Tarçın:

Soğuk algınlığı ve nezlede kullandığımız bu besin bireyin direncini arttırır. Bunun yanında bireylerin kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu