Saç Bakımı

Sirkenin Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sirkenin saça faydaları

Yemeklerde, salatalarda kullandığımız sirkenin insan vücuduna faydası olduğu kadar, saçlar için de oldukça faydalıdır. Sirke saça ve vücudumuza faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eski dönemlerde sirke bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve amino asit bulunmaktadır. Sirkenin saça faydası saç bakımı, alanında kullanılması hafif asitli yapısından kaynaklanmaktadır.

Bakımlı, sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanız için sirkeyi farklı yöntemler ile saçlarınıza uygulayabilir ve saçlarınızı sağlıklı görünümler kazandırabilirsiniz.

Saçlarınızı durularken sirke ekleyin:

Duş aldıktan sonra ortalama 1 litre su içerisine 1 su bardağının 3/1 oranında elma sirkesi ilave edin ve saçlarınızı sirkeli su ile yıkayabilirsiniz. Sirkeli su karışımı saçınızın ihtiyacı olan PH değerine sahip olduğundan dolayı saçlarınızı koruyacak ve saç tellerini tertemiz yapacaktır.

Sirke ile kepek sorunundan kurtulun:

Pek çok kişi kepek sorunu ile karşı karşıya kalmakta bu durumda saçlarınızı sirkenin mucizevi faydalarından yararlanarak kurtulabilirsiniz. Sirkeyi saç derisine uygulayarak kepekli saçlardan kurtulabilirsiniz. Sirkenin kepek sorunu dışında saç derisinde oluşan bakterileri yok ederek sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar.

İlgili Ayrıca BKNZ; Sirkeli Suyla Saç Yıkamanın Faydaları

Saç dökülmesini sirke ile engelleyin:

Sirkenin saça faydası ve antibakteriyel özelliği ile saçlarda oluşan bakteri engelleyerek sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar ve dolayısı ile saç dökülmelerini azaltır. Saç dökülmelerini engelleme konusunda henüz bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Birçok kişi tarafından denenmiş ve saç dökülmesine iyi geldiğini belirtilmiştir. Sirkenin saça olan faydası, insan tarafından denenmiş ve faydalarını görmüşlerdir.

Saç dökülmelerine karşı etkili olan 1 çay kaşığı kadar elma sirkesini arı sütü kapsülü ile karıştırın ve saçlarınızın döküldüğü, seyreldiği bölgelere sürerek yaklaşık 4 – 5 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Saçlara faydası olan sirkenin içerdiği asit hassas cilt yapısı olan kişilerde tahriş ve kızarıklıklara meydan açabilir bunun için sirkeyi saçınızda kullanmadan önce su ile karıştırarak kullanılmalıdır. Saçlarınızın sağlığı için doğal ve organik sirkeleri tercih edin.

Diğer bir konumuzda sizlere Saçın Gür Olması İçin Ne Yapmalıyım? başlıklı yazıda saçlar nasıl gür çıkar ve gür saçlara kavuşmak için neler yapabiliriz hakkında detaylı bilgiler vermiştik?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu