Anne & Çocuk

Çok Emzirilen Çocuk Daha Zeki Oluyor!

Çok emzirilen çocuk daha zeki

Konu İçeriği

Anne sütü, çocuğun zeka gelişiminde oldukça önemi var, çok fazla anne sütü ile beslenen çocukların zihinsel gelişimini etkilediği ve daha zeki oldukları ortaya çıktı.

İngiltere kaynaklı yayın yapan anne ve çocuk dergisinde, uzun süre anne sütü emen çocuklarla, kısa süre emen çocuk arasında zihinsel gelişimi farklarını yakın mercek altına alındı.

emziren anne

Araştırmaya dahil olan, 5 bin çocuğun okuldaki başarıları ve ne kadar süre ile anne sütü emdikleri karşılaştırıldı. İlk olarak çocukların ne kadar süreyle anne sütü emzirildiği tespit edildikten sonra, çocukların okuldaki performans ve başarıları incelemeye alındı. 6 farklı bölgelerde yapılan araştırma sonuncunda, anne sütü emmeyen çocukların %37’si başarılı bulundu.

Anne sütünü 2 ay süre ile emen çocuklarında %49’u 2 ve 4 ay gibi bir süre anne sütü ile beslenen çocuklarda ise %56’sı 4 aydan daha fazla bir sürede anne sütü emdirilen çocukların %60 daha başarılı olarak belirlendi.

“Oxford Üniversitesi Perinatal Epidemiyoloji” biriminde yapılan araştırmada, anne sütüyle uzun süre beslenen çocukların ilkokul çağlarında daha başarılı olduğunun altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu