Anne & Çocuk

Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Boşanma çocuğu nasıl etkiliyor?

Sadece evliliklerin sonlanması ile bitmeyen boşanma, yeni bir hayatın başlangıcı, alışkanlıkların bitmesi ve alışılmış düzenin sonlanması anlamına geliyor. Çocuğu olan ailelerin boşanması ise, hem ebeveynler hem de çocuklar için bu sayılanlardan çok daha fazla anlam taşıyor.

Boşanma olayında düşünülmeyen noktalar;

Nedeni ne olursa olsun yaşanan her boşanma olayı, büyükleri olduğu kadar çocukları da etkiliyor ve özellikle çocukların hayatlarını tamamen değiştiriyor.

Çocukların, anne babalarının boşanması nedeniyle yaşadıkları etkiler ise, her çocuğa ve her etkene göre farklılık göstermektedir. Her evlilik problemle bitmez ya da her çocuk boşanma olayından aynı şekilde etkilenmez. Özellikle çocuğun içinde bulunduğu çevre, ailesinin çocuğa olan yaklaşımı ve yaşı, boşanma sürecinde çocuğu etkileyen önemli faktörlerdendir.

Örneğin sürekli olarak kavga ortamında büyüyen bir çocuk için boşanma, yaşadığı ortama sakinlik ve huzur getirecektir. Bu durumda ise çocuğun olumlu etkilendiği bile görülebilir. Boşanma olayında önemli olan anne ve babanın birbirlerine olan tutumu ve çocuğun bu dönemde yaşadıklarıdır.

Anne ve babaların boşanma sürecinde unutmamaları gereken en önemli nokta, kendilerinin olduğu kadar çocuklarının da bu olaydan etkileneceğidir. Bu kararın verilmesinin ardından çocukla ilgili yapılacaklar noktasında bilinmesi gereken kriterler vardır;

İlk önemli kriter, boşanma olayının çocuğa açıklanacağı zamanın doğru belirlenmesidir. Yani ayrılık kararı verdiğinizde değil, ayrılmak için mahkemeye başvurduğunuzda çocuğa açıklamalısınız. Çünkü çocuklara açıkladığınız bu olumsuz kararlar onları derinden etkileyecektir. Eğer kararınızı uygulamazsanız onların size olan güvenlerinde azalma, sürekli olumsuz düşünme ve aklının karışması gibi durumlarla karşılaşırsınız.

Boşanma kararınızı açıklamak için doğru zamanı belirleyebilmenin yolu ise ne erken nede geç açıklama yapmaktır. Çocuğa erken açıklama yapmanız onu sıkıntılı bir bekleyişe sokarken, geç açıklama yapmanızda, kendini alıştırmasına müsaade etmemenize neden olur. Çocuklarınız kendini bu döneme hazırlama ihtiyacı hissedecektir. Çocuğunuzun sizi anlamasını istiyorsanız, ona boşanma konusunda net bir açıklama yapmanız gerekir.

Boşanma kararınızı çocuğunuza açıklarken dikkat etmeniz bir diğer önemli kriter ise, bu olayın sonucunda sadece karı ve koca rollerinizin son bulduğunu, anne ve babalık rollerinizin ömür boyu devam edeceğini ona net bir şekilde anlatmanızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu