Anne & Çocuk

Çocuk için Doğru Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuklar için doğru oyuncak nasıl seçilir?

Kız çocuğu veya erkek çocuğu olan anne babalar onların bebek, araba gibi oyuncak istekleri karşısında ne yapacaklarını şaşırabilirler çoğu zaman. Bu oyuncakları seçerken öncelikle kaliteli, yaşa uygun ve güvenilir olması konusunda elemeler yapmalıyız ve bunun yanında oyuncakların çocukların gelişimini ve karakterini etkilediğini göz ardı etmemeliyiz. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, çocuklar için en sağlıklı oyuncak tercihi konusunda açıklama yapıyor.

Zeka gelişimi açısından oyuncak faydalı

Oyuncak için uyaran çeşidi sayısı önemlidir. Zeka gelişimi için bu sebeplerden dolayı ne kadar çok iletişim, kültür, uyaran etkenler olursa çocuk için en iyisi olacaktır. Simgesel oyunlar 2-7 yaş arası başlar, bu tür oyunlar aslında yoktur ama varmış gibi oynanır, mesela bir şövalyecilik oyununda aslen kılıç yoktur ama sopa kılıç olarak hayal edilir, evcilik oyununda olmayan bir fincandan kahve içilir.

Kurallı oyunlar 7-8 yaş sonrası, bu kısımda sosyalleşme boy vermeye başlar. Çocuk bu oyunlarda paylaşmayı öğrenir, bunun yanında mücadele etmeyi, savaşmayı ve hayal kurmayı öğrenir. Bu deneyimler onun aynı zamanda kültürel gelişimini de etkileyecektir. Oyun etraftaki her şeyden etkilenir ve değişim gösterir.

oyuncaksecimi2_45

Çocuklarınızı tanıyın yeteneklerini ve kapasitesini fark edin

Özellikle küçük çocukların yani 3-5 yaş arasının oyuncaklarını anneleri seçer. Çocuğun kendi oyuncağını tercih etmesi 3 yaşından sonra başlar ebeveynler bu yaştan sonra çocuklara saygı göstermeye başlamalıdırlar. Çocuğun kendine seçtiği oyuncaklar onun ilgi alanları hakkında bilgi verir. Çocuğa oyuncak seçiminde yardım etmek isteyenler onun kıstaslarına dikkat edebilirler.

oyuncaksecimi_456

Seçtiği oyuncak değil o oyuncakla nasıl oynadığı önemlidir

Çocuk kendini oynadığı oyuncakla ifade edebilir. Bu sebeplerden dolayı çocuğun oyuncağını seçerken kız veya erkek oluşuna değil onun oyuncaklarla nasıl oynadığına ve karakter özelliklerine dikkat etmelidir.

Çocukların bir problemi olduğunda saplantılı bir şekilde aynı oyuncakla oynayabilir. Bunun aksi durumunda çocuklar bütün oyuncaklara meraklıdır ve ilgilerini çeker. Bu yüzden oyuncak seçimin de cinsiyet ayrımı gözetilmelidir. Zaten çocuklar okul öncesinde oyuncak seçiminde farklılık göstermeye başlarlar.

cocukoyuncak_45

Kıyafetini seçerken çocuğa öncülük edilmeli

3-4 yaş arasında çocuklar kendi kıyafetlerini seçmeye başlarlar. Bu yüzden bu dönemde kendileri biraz coşkulu davranabilirler. Bu davranışlar anne ile çocuk arasında gerginlik yaratıyor çoğu zaman.

Bu sebeplerden dolayı bu tercihlerde çocuğa onu üzmeden incitmeden hevesini kırmadan kibarca söyleyerek onu yönlendirebiliriz. Kıyafet seçiminde ona öncülük etmek bu sırada arada geçen ilişki onun karakterini de etkiler. Eğer çocuğa karşı cinsin kıyafetlerini giydirirseniz onun psikolojisini bozabilirsiniz. Tabi bunlar birer ihtimal dâhilindedir çünkü henüz genetik ve biyomedikal alanda bu kanıtlanmamıştır. Ama yine de çocuğunuzun gelişimi ve en iyi karaktere sahip olması isteğiniz için siz dikkatli ebeveynler eminiz ki bu tarz sorunlara dikkatinizi çekecek ve üzerine titreyeceksinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu