Saç Bakımı

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Saç Bakımı

Kadınların vazgeçilmezi olan saçları, elbetteki bakım istiyor. Ancak saç bakımını uygulamak için kuaför, tercih etmeyen ve evde saç bakımını, kendi uygulamak isteyen kesimlerde, günümüzde mevcut. Eğer, sizde bu düşüncede olan kesimdenseniz ve evde saç bakımı nasıl yapılır bir fikriniz yoksa, doğru adrestesiniz diyebilirim. Çünkü ben bugünkü konumu, sizler için ayırıp araştırmalarda bulundum ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Peki, evde saç bakımı nasıl yapılmalı?

Evde saç bakımı

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evet, sizce de evde saç bakımı nasıl yapılmalı? Bir çoğumuzun bildiği gibi biz bayanlar, saçımızı günde yıkayarak ve saç kremi uygulayarak, saç bakımı yaptığımızı zannediyoruz öyle değil mi? Ancak saç bakımı, sadece bu işlemden ibaret değil. Hatta saçımıza uyguladığımız bu işlemde, tam anlamıyla doğru değil. Neden mi?

Birçok uzmanınımızın tavsiyesine göre saçı en iyi besleyen yağ, saçın kendi yağı olduğudur. Yani evde saç bakımı yapalım derken, asıl saçı besleyen saçın kendi yağını yok ediyoruz. Tabi ki saçlarımızı temiz tutmalıyız. Ancak bu işlemi haftada üç kere uygulamamız, saçların kendi yağıyla kendi kendini beslemesini sağlar. Yani günlük saçları yıkayıp, daha sonrada krem uygulamak, uzmanlarımız tarafından doğru kabul görülmemektedir. Evde saç bakımı nasıl yapılmalı ve hangi tür saç bakım maskeleri, uygulanmalıdır?

Evde saç bakımı yapmanın en sağlıklı ve en temkinli yolu, doğal gıdalardan geçer. Eğer kırık, sert, güçsüz, kepekli ve sürekli dökülen bir saça sahipseniz, saçlarınızın acilen bir bakıma ihtiyacı var demektir. Evde saç bakımı yaparak, sağlıksız saçlara hayat vermek çok kolay. Nasıl mı?

Herhangi bir kuaföre gitmeden ve ciddi masraflara girmeden, tamamen doğal malzemeler aracılığıyla, evde kendi saç bakımınızı kendiniz yapmanız, elbette mümkün. Doğal gıdalarla, kendi saç maskenizi üretip, uygulamanız artık hayal değil. Evde saç bakımınızı, kolaylıkla yapabilmeniz için sizlere, herkesin zorlanmadan yapabileceği bir saç maskesi, tarifi vereceğim.

saç bakımında bal

Evde Saç Bakımı için Malzemeler

  • Süt,
  • Limon,
  • Hindistan cevizinin yağı,
  • Baldır.

Evde saç bakımı yapmak isteyenler için en etkili, saç maskesi tarifi diyebilirim. Malzemelerde bulunan süt ve Hindistan cevizinin yağı, saça yumuşaklık ve parlaklık, kazandırır. Yarım limon ve su, saç renginizin açılmasını sağlar. Tabi bu sizin tercihinize kalmıştır. Saç renginizin açık olmasını istemiyorsanız eğer, saç maskenize de limon kullanmaya bilirsiniz. Ev yapımı maskelerin olmazsa olmazı bal, saça nemlendirici bir özellik kazandırır. Özellikle de kuru, cansız ve güçsüz saçlar için bal, son derecede önemli bir faktördür.

NOT: Yukarıda sizler için önerdiğim karışım, saçlarınıza parlak, yumuşak ve nemli bir yapı kazandıracaktır. Ancak ilk başta da bahsettiğim gibi saçı, en iyi kendi yağı besler. Tabi buda demek oluyor ki günlük saçlarınızı yıkamayın. Yıkamayın ki saçınızın kendi yağı, saçınıza nüfus edebilsin. Ancak eğer, saçınızda aşırı yağlanma varsa, bu yağlanmayı normale indirene kadar, saç maskenize limonda ilave etmelisiniz. Çünkü limon, saç rengini açmakla beraber deri altındaki açık gözenekleri kapatarak, aşırı yağlanmayı durdurucu bir özelliğe de sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu