Saç Modelleri

Hangi yüze hangi saç modeli gider?

Bir hem cinsiniz de saç modeli gördünüz ve çok beğendiniz ama size yakışıp yakışmayacağından emin olamıyorsunuz, değil mi? Çünkü yakışmama ihtimali de var, yakışma ihtimali de var. Hangi saç kesiminin bize yakışacağı saç tipimizle de fazlasıyla ilgili ama yüz tipimizle de ilgili. Bugün hangi yüze hangi saç gidermiş bunlardan bahsedeceğiz.

Yuvarlak yüz: Dengeli yumuşak bir yüz yapısıdır. Suratta değişiklik yapmaz. Ama yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçi iseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız, saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmelisiniz. Böylece saçınız ön planda olup, yüzünüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır.

yuvarlak yüz

Kare yüz: Kare yüz yapısı da yuvarlak yüz gibi dengelidir. Sertlik ön plandadır. Kare bir yüze saç kesimi yaparken, eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir. Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak, dengelemek istiyorsanız, saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz. Bunu yaparken saçınıza yuvarlak kesimli kakül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

kare yüz

Dikdörtgen yüz: Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmeyen bir yüz şeklidir. Eğer yüzünüzün biraz kısalması amacı ile kesim düşünüyorsanız, çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yaptırabilirsiniz. Şakak kemiğini örtecek şekilde kesilen kesimler ile dengeli, uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

dikdörtgen yüz

Enine dikdörtgen yüz: Bu yüz şeklinde yüzünüzü biraz uzatmak istiyor ve şakak kemiklerinizin ön plana çıkmasını istemiyorsanız, uzun saç modelleri ya da saçınızda yukarılara verilecek volümler tercih etmelisiniz. Dikdörtgen şeklinde kesimler yardımı ile de yüzünüzü inceltebilir ve yüz yapınızda biraz olsun değişiklik sağlayabilirsiniz.

enine dikdörtgen yüz

Ters üçgen yüz: Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir. Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkündür. Makyaj için ise en elverişli yüz biçimidir. Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek, saç tepesine volüm vererek kesilen saç modellerini tercih etmelisiniz. Ama kendinize biraz dengeli, uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesini vermek istiyorsanız tam tersi; enselerde daha çok volümü olan ve saçın tepesine doğru volümü azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

ters üçgen yüz

Üçgen yüz: Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü artırarak yaptırabilirsiniz. Küçük kare kesimler yaptırabilirsiniz.

üçgen yüz

Baklava yüz: Bu yüz biçiminde saçınıza uzun, kısa, düz, dalgalı, kaküllü modelleri uygulayabilirsiniz. Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza, kilonuza ya da yüzünüzde nerenin ön planda, nerenin arka planda kalmasına karar vererek saç modelinizi bulmalısınız.

baklava yüz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu