Saç Renkleri

Ombre Saç Rengi Nasıl Yapılır?

Ombre saç rengi nasıl yapılır, bu konu hakkında bilgiler vermeden önce bu saç rengini bilmeyen bayanlar için küçük bir hatırlatma yapalım. Ombre saç nedir ve nasıl yapılır? bu saç rengi hakkında bazı bilgileri sizler için derledik. Ombre saçların, üst kısımları koyu renk tonlu olup saç uçlarına doğru inildiğinde açık renk tonları görülen bir saç rengidir. Bu saç rengi özellikle kontrast olacak kadar açık renk tonu vardır. Ekranlarda gördüğümüz birçok ünlü modellerin, oyuncuların ve şarkıcıların kullandığı saç rengi giderek popüler ve trend olmuştur.

Ombre saç rengi elde etmenin tek yolu saç boyası değil bunun dışında özellikle yaz aylarında, şapka kullanarak saçlarınızın uçlarını açık bir şekilde bırakmanızda ombre etkisi yaratabilir. Papatya suyu ya da limon gibi saç rengi açıcı doğal ürünlerle kısa sürede saçlarınızın renginin açılmasına yardımcı olacaktır. Saç uçlarının güneşin zararlı ışınları etkisinde kalarak kuruyup kırılmasını engellemek için argan yağı ya da zeytinyağı gibi doğal besleyici yağlarla düzenli bir şekilde saç bakımı uygulamanızı öneriyorum. Saç rengi ve bu doğal yöntemleri ne kadar uygulamanız gerektiği konusunda çok fazla bilginiz yoksa ve saçlarınızı daha önce hiç evde kendiniz boyamadıysanız en güzeli kuaföre giderek bu işlemleri uygulamanızdır biraz pahalı bir yol olsa da en güvenli yoldur.

Ombre saç rengi, özellikle koyu renkli saçların dip uçlarına doğru aşamalı şekilde saç renginin açılarak yapılmasına verilen isimdir. Saç diplerinden, saç uçlarına kadar olan aradaki bu fark kontrast olabilecek kadar fazla olması mümkündür. Ombre saç rengi genellikle bakır, kızıl, küllü sarı ve karamel renginin alt tonları ile uygulanabilir.

Saç rengi ve modeli, özellikle bir kuaför tarafından yapılabileceği gibi, evde kendinizde basit aşamalar şeklinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısı ile kullanılan ürünün saç sağlığınız açısından doğru ürün olup, olmadığından emin olurken, saçınız için güzellik salonlarına harcadığınız maliyetli bütçelerden kurtulursunuz ve ayrıca güzellik salonlarının saçlarınıza uygulama sonucu yıpranmaların önüne de geçmiş olursunuz.

Evde Ombre saç nasıl yapılır?

– Saç renginizden 2 ya da 3 ton daha açık bir saç boyası. Saçların uzunluğu ve sıklıklarına göre 2 ya da 3 kutu saç boyası gerekebilir.
– Eldiven
– Boya fırçası ve kabı
– Folyo

Saç boyayı uygularken yapılması gereken adımlar:

– İlk olarak saç uçlarının boyanmasını istediğiniz kısımları tarak yardımı ile krepe yapıyoruz. Daha sonra saçlarımızın kabartılmış olan bölgelerini yukarı alıyoruz ve aşağıda kalan kısımları boyayacağımız kısımları toka yardımı ile topluyoruz.

– Hazırladığınız boya ile toplamış olduğunuz saçlarınızı boyayın. Özellikle boyayı saçınıza eşit miktarda sürmeye özen ve dikkat gösterin.

– Boyamış olduğunuz saç tutamlarını folyo yardımıyla güzelce sarın. Eğer boyanın saç ve saç diplerinize daha çok işlemesini isterseniz, saç kurutma makinesiyle boyadığınız saçlarınıza sıcak hava tutabilirsiniz.

– Bu işlemler bittikten sonra yaklaşık olarak 35 – 40 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı açarak yıkayın. Eğer saçlarınızın daha sağlıklı, pürüzsüz ve yumuşacık görünmesini istiyorsanız, saçlarınızı yıkadıktan sonra saç yapınıza en uygun kaliteli saç kremi kullanabilirsiniz.

Dikkatli olunması gereken husus ise, saçları boyama işleminden sonra saç renginiz zamanla daha açık bir renge dönecektir. Bundan dolayı ilk boyama sonrası saçları çok açık saç boyası rengi ile boyamak akıllıca bir davranış olamayabilir. Beklenenin aksine farklı sonuçlar alabilirsiniz. Eğer istediğiniz sonuçları elde edemezseniz üst üste saçları boyamak yerine 15 – 20 gün beklemek gereklidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok koyu saç rengine sahip olan bayanlar, açık ton saç boyaları yerine saçlarına saç açıcısı da kullanabilirler ancak kullanılacak saç açıcıları kalitesiz olursa, saçları yıpratmaktadır. Bundan dolayı kaliteli doğal saç açıcıları kullanmanız gereklidir.

Saçlarına boya ya da açıcı kullanarak yıpratmak istemeyen bayanlar ise daha doğal yöntemleri tercih edebilirler. Özellikle papatya suyu yöntemi ile saç uçlarına uyguladıklarında doğal ombre saç modeli, yapabilirler.

Ombre saç yapımı videoları

Ombre saç yapımı hakkında bazı videoları sizler için derledik, farklı saç renkleri ve modelleri için uygulanan ombre saçın nasıl elde edildiğini gösteren bu videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Saç uçlarında hangi renk tonlarının kullanıldığını bu eğitim amaçlı hazırlanan videolarda gösterilen ombre saç örneklerine bakarak kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Bu videoda ombre saç rengi yaparken kozmetik ürünlerin ve saçlara nasıl uygulanacağını anlatıyor.

Bu farklı video’da ise, ombre saç rengi’nin kuaförde tarafından nasıl yapıldığı gösteriyor ve anlatıyor.

Saç renginize uygun boya tipi ile nasıl bir ombre saç rengi ve modeli yapacağınızı bu aşağıdaki video’da gösteriliyor.

Özellikle yaz sezonunda kullanabileceğiniz ombre saç rengi yapımı bu video’da gösteriliyor.

Bu video’da ombre saç yapımı 12:21’den itibaren aşamalı olarak gösteriliyor ve anlatılıyor.

Eğer ombre saç modellerinin kuaförlerde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu video size her şeyi söylüyor izleyin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Buna olan merakım saçlarımı mahvetmeme sebep oldu saçlarımın uçları yandı normalde sürekli kuaförde boyatıyordum ama ilk defa arkadaşıma uyup evde boyamayı denedim ve yanmış saçlarımla kalakaldım uçlardan kopanlar oldu ama saçım çok uzun ve 5 parmakdan fazla yanık yer var 2 parmak kadarı mecbur kestirdim kalan yanık kısım için de liquid keratin yanan saç bakım seti var onu kullanıyorum baya düzeldi ama hala hafif sertlik var gerçi daha aldığım ürünler bitmedi çok yanık olduğu için sete ek olarak liquid keratin sprey almıştım hepsi bitene kadar saçlarım tamamen düzelir gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu