Saç Bakımı

Normal saçlara bakım kuralları

Önceki zamana oranla, şu anda normal saç tipine daha az durumda tesadüf edilir. Normal saçlar, genellikle, yoğun, esnek ve sağlam olur, kolay taranır ve istenilen yığılırlar. Bu tip saçlara sahip olanlara saçlarını sık yıkaması gerekmez. Böyle saçlar uzun süre kendi çekici görünümünü tutuyorlar. Fakat diğer saç tiplerine olduğu gibi, normal saçlara da düzgün bakım gösterilmesi gerekmektedir, aksi takdirde tüm kendi iyi özelliklerini kaybedebilirler. Normal saçları haftada bir kez olmak üzere, sadece bu tip saçlar için öngörülen şampuanlardan kullanılarak yumuşak su ile yıkamak iyi olur. Yıkandıktan sonra onları ilaç otlarından hazırlanmış demlemeler ile durulama önerilir.

Normal saçların yakalanması için yakalayıcı araçları ev ortamında nasıl hazırlanır:

1 çay kaşığı ısırgan ve 1 çay kaşığı pıtrak bitkisini karıştırarak, üzerine 1 bardak kaynar su dökün. 20 dakika bıraktıktan sonra demlemesini bekleyin. Demledikten sonra süzün ve saçların son yakalanması için hazırladığınız suya ekleyin.

2 çay kaşığı papatyanın üzerine 1 bardak kaynar su döküp demleyin ve süzdükten sonra son yakalanma için hazırladığınız suya ekleyin. Yakalayacağınız suya 1 çorba kaşığı elma veya üzüm sirkesi de ilave edilebilir.

2 çay kaşığı süpürge otu ve servi ağacı kozaları üzerine 1 bardak kaynar su döküp, 20 dakika geçtikten sonra süzerek üzerine limon suyu ekleyin. Bunu saçlarınızı son olarak yakalayacağınız suya ekleyin. Limon şiresini saçları yakalamak için hazırlanan çeşitli içeriğin veya suya ilave edilebilir. Saçlar istenilen durumda yumuşak ve itaatkar olup daha rahat taranacak.

Normal saçları olanlarda haftada 1 kez baş yıkanmadan önce veya yıkandığı zaman başa masaj yapmak gerekir. Zayıflamış, nazik, boyanmış vb. saçlar için olduğu gibi, normal saçlara da kendi parlaklığını bulundurması, ipeksi ve yumuşak kalması için en azından haftada 1 kez kompres ve maskeler gerekir. Maskeler önce saçların köklerine, sonra ise saçların uzunluğu boyunca çekilir.

Kefir (0,5 bardak), yumurta ve kakaonu (1 çay kaşığı) karıştırın ve başınıza sürün. Başınız kurudukça, hazırladığınız karışımı (bitinceye kadar) bir kaç kez başınıza çekin. Sonra başınızı sellofanla örtüp üstünden havluyla kapatarak 20 dakika. Başı normal saçlar için olan şampuanla yıkayıp ısırgan demlemesi ile (2 çay kaşığı ot +1 bardak kaynar su) durulayın.

1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı hint yağını iyice karıştırıp üzerine önceden iyice çırpılmış 1 yumurta ekleyin. Hazırlanmış maskeyi nemli saçlarınıza sürterek sellofanla örtün ve başınızı yün şerfle kapatın. Yarım saatten sonra saçları yıkamak gerekir.

Ayıpencesi ve hint yağları saçlar için çok hayırlıdırlar. Her iki yağdan 1 çay kaşığı alarak yıkamadan önce saçlara sürmek gerekir.

Normal saçları gün içinde 2 defadan az olmamak dikkatli taramak gerekir. Saçlarınızı fanla daha az durumlarda kurutmaya çalışın veya kurutma sırasında özel koruyucu araçlardan (muss, sprey) kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu