SaçSaç Bakımı

Saç Depresyonu

Saç Depresyonu

Saç depresyonu denen bir şey duydunuz mu hiç? Evet, ne yazık ki saç depresyonu denen ve günümüz bireylerinin fazlaca yaşadığı bir depresyon çeşidi, bulunmakta. Bu depresyonun meydana gelmesine daha çok kişinin günlük hayatta yaşadığı sorunlar neden olur. Şuana kadar yaşadığı tüm olumsuz etkenlerin birleşmesiyle meydana gelen bu depresyon çeşidine, biz saç depresyonu adı veriyoruz. Peki, saç depresyonu nedir ve kimlerde meydana gelir? Bilmek ister misiniz? Ben bugün siz okuyucularımız için bu konuyu ele aldım ve bu konu hakkında yaptığım tüm araştırmalarıma dayanarak’tan yine sizler için anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, konuma “Saç depresyonu nedir?” ilk onun tanımını yapmakla, başlamak istiyorum.

Saçlar için kararsızlık yaşamak

Saç Depresyonu Nedir?

Saç depresyonu, kişinin stresin ve diğer tüm olumsuz etkenlerin birleşmesi ile kişiye saçında değişiklik yapama hissiyatı oluşturan, bir istektir. Kişide bu istek oluştuğu zaman direk saçına yönelir ve kendisinde bir değişiklik yapmak ister. İsteğini gerçekleştirmek için o anki düşüncesi ile saçlarını değiştirip daha sonrada pişman olur. İşte biz buna saç depresyonu diyoruz. Çünkü o an kişi saçlarının güzel gözükmesini sağlamaktan çok psikolojik olarak, sadece değiştirmek ister. Örnek vermek gerekirse, yıllardır bakım yapıp uzattığı saçlarını, bir anda o anki psikoloji ile aşırı derecede kısaltır ve sonraki haftalarda, pişmanlık duyar.

Saç depresyonu anı

Günümüzde bahsini ettiğimiz bu saç depresyonunu, yaşayanların sayısı ne yazık ki çok fazla. Tabi saç depresyonu, sadece kesmek ya da çıtçıtlar ile uzatmaktan ibaret, değil. Saç depresyonu, kişiyi farkında bile olmadan saçlarında birçok değişiklik yapmasına da zorlayabiliyor. Tabi, kişi o anki ruh haliyle bunları fark edemiyor ama çoğunlukla yenik düşerek, bu değişiklikleri hayata geçiriyor. Peki, saç depresyonu kişide ne gibi olumsuz etkenler, yaratır? Gelin birazda ondan söz edelim.

Saç Depresyonunun Olumsuz Etkenleri Nelerdir?

Kişi depresyon anındayken ya saçları ile çok ilgilenir ya da ilgiyi tamamen bırakır. İşte bu iki durumda, saçlar için olumsuz sonuçlar doğurur. Neden mi? Depresyon yaşayan kişi, bir anda saçlarına yönelir ve sürekli bilinçsizce saçlarına bakım yaparsa ya da yapmaya çalışırsa; saçlarının kurumasına, kırılmasına ve dökülmesine, neden olur. Örnek vermek gerekirse günde banyo yaparak, saçlarının kendi yağının oluşmasını engeller. Oysa saçlara en iyi yağ kendi yağıdır. Saç kesiminde iyi değil ise saçlarını kesip, kendine göre şekil verebilir ve bu alanda bilgili olmadığı içinde saçlarına zarar verir.

Saç depresyonunda değişiklik isteği

Saç depresyonu yaşayanlar, bu tarz sorunlarla birçok kez karşılaşırlar. Tabi, yaşadığı ruh halinin etkisi ile bunun tam tersini yapanlarda var. Kişi saçları ile hiç ilgilenmez ve hiç bakım, yapmaz. Bu durumda da banyosu gecikir, saçlarını taraması gecikir, saç kremi kullanmaz ve bunlar gibi birçok bakımı, saçlarına yapmaz. Bu sebepten de saçları kuru, kırık, kepekli ve yıpranmış bir hal alır. İşte bu yüzdende saçlar için olumsuz sonuçlar doğuran, bu depresyon çeşidine biz saç depresyonu, diyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu