Saç Bakımı

Permalı Saçlar İçin Saç Bakım Nasıl Yapılır?

Permalı saç bakımı

Permalı ve kıvırcık olan saçlarınız için nasıl bakım uygulanır ve permalı saç için seçmiş olduğunuz bakım ürünleri özellikle şampuan, köpük, şekillendirici ve bakım kremleri gibi permalı saç için olduğuna dikkat etmelisiniz ve içerdiği shea yağı ve B vitamini ile zenginleştirilmiş doğal yağlar içerin ürünleri tercih etmelisiniz.

Perma tekniği saç kıvırma tekniği olarak da bilinmektedir. Bu teknik güzellik salonlarında saç uzmanları tarafından uygulanabilir. Saçlarınız kesilmediği sürece uzun süre kıvırcık ve dalgalı bir şekilde durur. Dalgalı saçlara kavuşmak için ve dalgalı saçların uzun süreli kalıcı olmasını istiyorsanız saçlarınıza perma yaptırabilirsiniz.

Saçlarınıza perma yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ise ağartıcı saç malzemeleri veya kına yakılmış saçlarınıza perma yaptırmak saçın kırılması, yıpranması ve kurumasına neden olabilir. Bunun için permalı saçlar için özel üretilen şampuan, saç bakım kremi ve saç nemlendirici gibi ürünler kullanmalısınız. Bunların dışında saçlarınızın bakımı için sıcak yağ bakımı ile doğal saç bakımı yaparsanız saçların şeklini bozulmamasını ve kurumamasını sağlayabilirsiniz.

Permalı saçlar için doğal sıcak yağ bakımları

Saç kökü ve tellerini yumuşatır ve kurumasını, yıpranmasını engeller. Kuaföre yaptırmış olduğunuz permanın daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlar. Yağ bakım ürünlerini kozmetik satan yerler veya eczanelerde kolay bir şekilde saç bakım doğal yağ ürünlerini elde edebilirsiniz.

Permalı saçlar için sıcak doğal saç yağ bakımları

Evde kendiniz yapmanız için saçlarınızın uzunluğuna göre bir miktar zeytin yağını cezve içerisine koyarak çok şekilde ısıtın ve saçlarınızın diplerine parmak uçları ile masaj yaparak sürebilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken husus ise zeytin yağını çok fazla ısıtmanız durumunda saç derinizi yakabilirsiniz bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız ve zeytinyağı çok sıcak değil ılık olmalıdır.

Sıcak yağ bakımı saç kökleri ve diplerine uyguladığınız masajdan sonra saçları başınızın üzerine toplayarak havlu yada streç film ile sarın ve bu işlemden sonra 2 veya 3 saat kadar bekleyin. Saç deriniz tarafından yağın emilmesi için yeterli bir süre olacaktır. Daha sonra saçlarınızı temizlemek için perma saçlar için olan şampuan kullanılabilir. Ayrıca zeytinyağı dışında doğal sıcak yağ bakımı için badem yağı, kanola yağı gibi yağlarda kullanabilirsiniz.

Permalı saç bakımı

Permalı saçlarınız çok kuruma ve kırıklar meydana geliyorsa kuaför veya güzellik merkezlerinde saçlarınız için derinlemesine etkili nemlendirme bakımı yaptırılabilir ve permalı saçlarınız için iki haftada bir olacak şekilde uygulanabilir. Permalı saçlar için nemlendirici, şampuan, köpük, şekillendirici ve saç bakım kremleri kullanabilirsiniz. Özellikle içerisinde B vitamini olan ürünler tercihiniz olmalıdır. Bu ürünler permalı saçlarınız için onarıcı bakım özelliğine sahip ve saçlarınızın kurumasına engel olabilir.

Ayrıca BKNZ; Maşa kullanmadan kıvırcık saç nasıl yapılır?

Permalı saç bakımı nasıl yapılır?

  1. Permalı saç yaptırmak istiyorsanız yılda 3 kereden fazla yaptırılmamalıdır. Saça yaptırılan perma ortalama süre 3 ay saçlarda durabilmektedir. Sık sık perma yaptırmak saç sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir. Özellikle kuru saçlar, kınalı veya boyalı saçlarınız varsa perma size uygun olmayabilir.
  2. Perma yaptırdığınız saçlarınızı nazik ve hafif şekilde yıkamalısınız ve saç köklerinize sert davranmamalısınız.
  3. Permalı saçlarınıza derin besleyici ürünler ve saç kremi uygulamalısınız. Bunun sebebi saçlarınızdaki kurumalar olursa saçlara zarar vermesidir. Nemlendirici ve besleyici özelliği olan saç kremleri saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Evinizde kendiniz yapabileceğiniz shea yağı veya badem yağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu yağlar kıvırcık ve permalı saçlarınıza nem kazandırırken yumuşak olmasını sağlayacaktır.
  4. Perma yağlı ve normal saçları olanlar için idealdir. Bu tür saç yapısına sahip olan bayanlar sık sık perma işlemi uygulanırsa saçlarınız zarar görebilir. Özellikle de saç köklerine ve saçlara karşı nazik davranmamak ve amonyak içeren ürünleri saçlara kullanılması saçlara ciddi şekilde zararlar verebilir.
  5. Saçlara perma uygulamalarında kullanılan ürünler saçları tahriş ederek yıpratabilir. Bu ürünlerde alerjik reaksiyon yaratma ihtimali olabilir. Perma yapımında kullanılan ürünlerin ve malzemelerin sağlıklı olup olmadığı konusunu cilt uzmanlarına danışmanızda fayda vardır.
  6. Permalı saçlarınız varsa özellikle de sıcak ve kavurucu yaz aylarında saçlarınızı güneşten korumaya çalışmalısınız. Güneşin yansıttığı ışınlar saçlarınızda kuruma gibi olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer yaz tatili için denize gittiyseniz deniz suyu tuzlu olduğu için saçlarınızın kurumasına yol açmaktadır ve saçlarınıza zarar verecektir. Saçlarınızın nemli ve yumuşak olması için permalı saçlar için olan şampuan kullanarak ve permalı saç bakım maskesi de uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Saç Boyası Saç Tellerini Kalınlaştırır Mı? başlıklı yazımızda saç boyası ve saç kalınlaştırma hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kuruluğa karşılık olarak nemlendirici argan , hindistan cevizi yağı zeytin yağı kullanılabilir. Katkısız keratin saç kremi ve yağı kullanıyorum ben çünkü kırıklarım da çok fazla iyileştirmek için mega keratin seti aldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu