Yemek TarifleriTarifler

Tepsi Kebabı Ve Yemek Tarifleri

Tepsi Kebabı Ve Yemek Tarifleri

Leziz yemek tarifleri arasında yerini alan, tepsi kebabı nasıl yapılır? Bilmek isteyenler için bu anlatımımda tepsi kebabı tarifi vereceğim. Evet, bugünkü konumuzda yer alan tepsi kebabı tarifimizi sizler için “Tepsi kebabı ve yemek tarifleri” adlı başlığı altında dizayn ettim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.

Tepside kebap nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir? Bütün bunları anlatıma sunmadan önce “Tepsi kebabı için gerekli malzemeler nelerdir?” dilerseniz ilk ondan başlayalım.

Tepsi Kebabı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tepsi kebabı için gerekli malzemeler;

 • 600 gram kıyma,
 • Yarım bağ maydanoz,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 3 diş sarımsak,
 • 1 adet kapya biber,
 • Boyutuna göre 1 ya da 2 adet domates,
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz,
 • 1 yemek kaşığı kadar domates salcası,
 • 1 çay kaşığından biraz fazla karabiber,
 • 1 çay kaşığı kadar kırmızı pul biber,
 • 1 çay kaşığı kadar isot pul biber,
 • isteğe bağlı bir adet patates, tepsi kebabı yapmanız için yeterli olacaktır.

Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır

NOT: İsteğe bağlı olarak dilerseniz, tepsi kebabınız da patateste kullanabilirsiniz. Bu anlatımda sunacağım tepsi kebabı tarifim, patates kullanımı üzerine olacaktır. Ayrıca tarifimizde fazlasıyla yoğurma işlemi, gerçekleştiği için eldiven kullanmakta da fayda var.

Tepsi kebabının yapımı hakkındaki bu küçük dip notumuzu, verdiğimize göre şimdi dilerseniz tepsi kebabı tarifimizin, anlatımına başlayalım.

Tepsi Kebabı

Öncelikle, yapmanız gereken işlem mutfak robotunuz varsa, mutfak robotu yardımıyla, yoksa da bıçak yardımıyla 1 adet kuru soğanı, yarım bağ maydanozu, 3 diş sarımsağı ve 1 adet kapya biberi küçük küçük parçalayalım. Daha sonra 600 gram kıyma ile küçük parçalara ayırdığımı harcı, iyice karıştıralım. Tepsi kebabımızın harcını, karıştırdıktan sonra karışıma 1 tatlı kaşığı tuzu, bir çay kaşığından biraz fazla karabiberi, 1 çay kaşığı kırmızı pul biberi ve 1 çay kaşığı isot pul biberi ilave ederek, karışımı iyice yoğuralım.

Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır?

Evet, tepsi kebabımızın harcına baharatlarımızı ilave edip, iyice yoğurduktan sonra tepsi kebabını yapacağımız tepsinin tabanına, 1 yemek kaşığı kadar domates salçasını yayalım. Bu işlemin hemen ardından hazırladığımız kıymalı harcımızı tepsiye sıyırıp, tepsinin tabanına yayalım. Harcımızı, tepsinin tabanına bastırarak eşit bir şekilde yaydıktan sonra geriye tepsi kebabımızın, sadece görselliği ile pişme işlemi kalıyor.

Buraya kadar davet yemeklerinin olmazsa olmazı olan tepsi kebabı tarifini, tüm detaylarıyla birlikte yaptığımıza göre şimdi de sunumunun kolaylığı ve görselliği açısından küçük püf noktalar vermek isterim. Tepsi kebabının hem lezzetli için hemde görselliği için 1 ya da 2 adet domatesi daireler şeklinde keserek, tepsi kebabının üzerine yerleştirelim. Damak tadına bağlı olarak dileyenler patates ve yeşil biberi de aynı şekilde ince daire dilimlere ayırarak, domateslerle birlikte tepsi kebabının üzerine yerleştirebilir.

Tepsi Kebabı

NOT: Domatesleri koymadan önce tepsi kebabını üçken dilimlere ayırmanız, sunum yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra 200 derecede, altlı üstlü ısıtılmış fırında 40-45 dakika pişirme süresi verilir. Tepsi kebabı tarifimizi deneyecek olan herkese şimdiden afiyet olsun.  :-)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu