Cilt BakımıKişisel Bakım

Sivilce İzleri Ve Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sivilce İzleri Ve Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sivilce izleri birçoğumuzun kabusu haline gelmiş, cilt sorunlarından birisidir. Bende birçoğumuzun yaşadığı bu cilt sorununu, bugün sizler için “Sivilce izleri ve sivilcelerden nasıl kurtulurum?” adlı başlığı altında araştırmalarıma dayanarak, anlatıma sunacağım.

Evet, bugün ele aldığımız konu, bir çoğumuzun günah gibi sakladığı sivilceler. Eğer sende “Sivilcelerden ve sivilce izlerinden nasıl kurtulurum?” diyorsan, bu anlatımı mı sonuna kadar takip etmeni tavsiye ederim. Çünkü ele aldığım bu konuda, “Sivilce izleri için ne yapılmalıdır ve sivilceler için ne gibi önlemler alınmalıdır?” tüm detaylarıyla birlikte, sizler için dizayn ettim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.

sivilce izi kalıcı mı

Sivilce İzleri

Yağlı ciltlerin en çok şikayet ettikleri konulardan biriside sivilcelerdir. O halde sivilce izlerinden, anlatımıma başlamak isterim. Ciltte sivilce izinin kalmasındaki en etkili sebep, sivilceleri içindeyken patlatmaktır. Patlatılan sivilceden sonra elinizi, cildin her hangi bir yerine sürmenizde yeni sivilcelere davetiye çıkarır.

Sivilce İzlerinden Nasıl Kurtulurum?

Tıpkı siyah noktalar gibi sivilcelerin de tedavisi, çok fazla sürebilir ve geride kalan sivilce izlerinin görümü kişiyi, rahatsız eder. Bu lekelerden kurtulmamız için araştırdığım bir kaç bitkisel doğal yöntemler bulunmakta. O yöntemlere geçmeden önce yukarıda bahsettiğim bir konuya, tekrar değinmek isterim. Sivilceleri patlatmak, hem ciltte ciddi izler bırakır hemde ciltte sivilceleri yaygınlaştırır. Bu sebepten sivilceleri patlatmamak ve sivilcenin meydana getirdiği yaralarla uğraşmamak, sivilcelere karşı alınan önlemlerden en önemlisidir. Hem böyle bir ciltte, bahsettiğim yöntemler daha kısa sürede işe yarar ve o rahatsız görünümü, daha hızlı ortadan kaldırır. Peki, sivilce izlerinden kurtulmak için bahsini geçtiğimiz o bitkisel doğal yöntemler nelerdir?

Sivilce İzlerine Bitkisel Doğal Yöntemler

Sivilce izleri için tamamen doğal ip uçlarına gelecek olursak, bunları sizler için sırasıyla dizayn ettim.

1.Limon Maskesi

Cildimizde kollajen dediğimiz bir madde bulunmaktadır ve limonda, cildimizdeki bu maddeyi artırarak sivilce izlerinin azalmasına ve cildin esnekliğini, geri kazanmasına yardımcı olur. Peki limon cilde nasıl uygulanmalı?

sivilce lekeleri için limon maskesi

Limon ile cilde maske yapmak isteyenler; birer yemek kaşığı sütü, balı ve limon suyunu, homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırarak, 10 gün boyunca temiz cilde uygulamalıdır. Karışıma dilerseniz 1 yemek kaşığı da badem suyu, ilave edebilirsiniz. Bu doğal karışım, sivilce izlerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu maske hakkında önemli bilgilendirme yapmak gerekirse, kişi maskeyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmaması gerekiyor. Çünkü güneş sivilce lekelerinin daha belirgin kılar ve maske işlevini tam anlamıyla sağlayamaz.

2.Domates Maskesi

İçerisinde A vitamini bulunduran domates, yaralı hücrelerin tedavisini sağlar ve bu sayede cildin yenilenmesinde büyük rol oynar. Peki, domatesle sivilce lekelerine nasıl maske yapılır ve uygulanır?

Domatesle sivilce lekelerine maske

Etkili sonuçlar elde etmeniz için haftada 3-4 kere uygulanması gereken, domates maskesi için birer adet domatesi, salatayı ve avokadoyu, macun haline getirmek gerekir. Daha sonra sivilcelerin tahrik ettiği bölgeye, haftada en az 3 kere uygulanarak, 20-25 dakika aralığında beklenmelidir. Bu maske temiz cilde uygulanması gerekir ve sivilce lekeleri içinde oldukça etkilidir.

3.Bal Maskesi

 Bildiğimiz üzere bal cilt bakımında akne izleri gibi bir çok cilt problemini, ortadan kaldırmaktadır. Peki, cilde bal maskesi nasıl uygulanmalıdır?

sivilce izlerine bal maskesinin faydası

Sivilce izleri için bal maskesi uygulamak isteyenlerdenseniz, 1 yemek kaşığı bala 1 yemek kaşığı süt ya da yoğurt ekleyip, homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırmalısınız. Daha sonra temiz cilde, gece yatmadan önce sivilce izlerine sürüp, maskeyi sabaha kadar bekletmeniz gerekiyor. Bu işlemi haftada en az 2 defa uygulamanız, sivilce izlerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

4.Çemen otunun Tohumu Maskesi

Çemen otu tohum maskesini, sivilce izleri gecene kadar her gün uygulaya bilirsiniz.

emen otu tohumunundan sivilce maskesi

Bu maskeyi uygulamak isteyen kişi, yalnızca çemen otu tohumunu robottan geçirip ve sivilce izlerine uygulaması yeterli olacaktır. Maskenin cilt de bekleme süresi 25-30 dakika arasında olamalıdır.

5.Buzun Sivilce İzlerine Faydası

Buz ciltteki tarik olmuş kısımların boyutunu küçülterek yok olmasını sağlar.

buz sivilce izlerine iyi gelir mi

Sivilce izlerinden kurtulmak için buzu tercih ederseniz, günde buzu bir beze sararak cildinizdeki tahrik olmuş kısmı, nazik hareketlerle ov’malınız gerekiyor.

6.Zeytin Yağının Sivilce İzlerine Faydası

Zeytin yağında A, D, C, E B1 ve B2 vitaminleri ile demir ve antioksidan bulunmaktadır ve bu yağ ciltteki tüm leke ve izleri yok eder.

Zeytin yağının sivilceizlerine faydası

Sivilce izleri için muazzam bir çözüm olan zeytin yağını günde uygulamanız, cildiniz için daha avantajlı olacaktır. Peki, zeytin yağı cilde nasıl uygulanır? 2 kaşık zeytin yağını, sivilce izlerinin bulunduğu kısma 4-5 dakika masaj yaparak derinizin emmesini sağlayın. Daha sonra temiz bir havluyu ılık suya bandırarak yine aynı kısma hafif hafif hareketlerle bastırın. Yanlış anlaşılmasın lütfen o alanı silin demiyorum. Sadece ılık suyla ıslanmış havluyu bastırarak derinin emmediği yağları ıslak havluya geri çekmenizi istiyorum. Bu işlemi düzenli uygulayanlar farkı kısa sürede göreceklerdir.

NOT: Yukarıda sizler için sıraladığım başlıkları, düzenli olarak yaptığınız sürece sivilce izlerinden ve diğer cilt lekelerinden kurtulmanız, kaçınılmaz olacaktır. Yeter ki sabırlı hareket ederek, işlemleri belirttiğim süre zarfına kadar uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu