Tarifler

Çarşaf Böreği Nasıl Yapılır?

Çarşaf Böreği Tarifi

Merhaba, yine mükemmel bir tarifle karşınızdayım. Bugün sizler için hazırladığım tarif, çarşaf böreğinin hazırlanışı olacaktır. Çarşaf böreği nasıl yapılır ve çarşaf böreğinin hamur kıvamı, nasıl olmalıdır? Bu tarz sorularınızı da bu anlatımımda yine sizler için yanıtlayacağım. Nasıl mükemmel çarşaf böreği yapılır öğrenmek istiyorsanız, bu anlatımı mı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Şimdi dilerseniz eğer, anlatımıma çarşaf böreğinin malzemelerinden başlayalım.

Çarşaf Böreğinin Malzemeleri Nelerdir?

Çarşaf böreğinin malzemeleri;

  • 1 paket yaş maya,
  • 6 su bardağı ılık su,
  • 2 buçuk su bardağı sıvı yağ,
  • Aldığı kadar un,
  • 1 yemek kaşığı tuz çarşaf böreğinin hamuru için yeterli olacaktır.

Çarşaf böreğinin iç malzemeleri;

  • Sıvı yağ,
  • Zevkinize göre ince dövülmüş ceviz, badem ve fındık çarşaf böreğinin içi için yeterli olacaktır.

Çarşaf böreğinin yufkası, oklava kullanılmadan elle çarşafın üzerinde açılan börek çeşitlerindendir. Çarşaf böreğinin nasıl açıldığından önce dilerseniz, çarşaf böreği nasıl yapılır ilk ondan bahsedelim.

Çarşaf böreği

Çarşaf Böreğinin Hamuru

Çarşaf böreğinin yapımına, hamurunu hazırlamaktan başlayalım. Öncelikle rahat karıştıra bileceğiniz geniş bir karıştırma kabı alın ve içerisine; 1 paket yaş mayayı, 6 su bardağı ılık suyu, 2 buçuk su bardağı sıvı yağı ve 1 yemek kaşığı tuzu ilave edin. Daha sonra yaş maya ile tuz eriyene kadar, elinizle karışımı iyice karıştırın. Bu işlemi de bitirdikten sonra yavaş yavaş karışıma un ekleyerek, hamurunuzun kulak memesi kıvamını alana kadar iyice yoğurun. Unutmayın! Hamura, ancak aldığı kadar un ilave edebilirsiniz.

Çarşaf böreğinin hamurunu yoğururken, yemek kaşığıyla azar azar hamura sıvı yağ ekleyerek yoğurmanız, hamurunuzun daha iyi bir kıvam almasını, sağlayacaktır. Hamur istediğiniz, kulak memesi kıvamını aldıktan sonra hamuru, hiç bekletmeden elma büyüklüğünde yuvarlaklar yaparak mutfak masanıza dizin. Daha sonra her yuvarlağı, merdane yardımı ile hafif küçük daireler şeklinde açın ve küçük bir tepsiye o dairelerin iki yüzüne de sıvı yağ sürerek, üst üste koyun. Sıvı yağ sürmemizde ki amaç daire şeklinde üst üste dizdiğimiz hamurların, birbirine yapışmamasını sağlamak.

Çarşaf Böreği Nasıl Yapılır?

Evet, tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra şimdi dilerseniz, “Çarşaf böreği nasıl yapılır?” birazda ondan bahsedelim. Hamurumuzu yoğurduk ve tepsimize sıraladık şimdi sırada çarşaf böreğimizin yufkasını açma işlemi var.

Çarşaf böreğinin gül şekli

Öncelikle mutfak masasının, üzerine çarşaf kuması olan bir örtü sererek, daha önceden hazırlamış olduğumuz dairenin birini, elimizle yırtmadan ince bir şekilde yufka haline getirmelisiniz. Oldukça geniş yufkamızın içine hafif sıvı yağ serpiştirerek, zevkimize göre ince dövülmüş ceviz, badem ya da fındık serptikten sonra  yufkanıza rulo şeklini vererek, yağlanmış tepsinize yerleştiriniz. Daha sonra üzerine yumurta sürerek, susam ya da çörek otuyla süsleye bilirsiniz. Bu işlemden sonra çarşaf böreğiniz pişmeye hazır demektir.

Hazırladığınız çarşaf böreğini 250 derecede ısıtılmış fırında, devamlı kontrol altında tutarak, pişirdikten sonra dilediğiniz gibi sunum yapabilirsiniz.

NOT: Çarşaf böreğinin içine zevkinize göre kıyma harcı, patates harcı ve peynirli maydanoz da kayabilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.  ;-) 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu