Saç Bakımı

Yağlı Saçlar İçin Kesin Çözüm Önerileri

Yağlı saçlar için çözüm önerileri

Saçların yağlanması, aslında iyidir ancak çok aşırı derecede yağlanan saçlar için bunu söylemek pekte mümkün olmayabilir. Çok fazla yağlanan saçlar cilt sorunudur. Yağlı olan aslında saçlar değil saç derisidir. Aşırı yağlanan saçlar kadın ve erkeklerin ortak özellikli sorunlarından olduğu söylenebilir. Peki bu durumda yağlı saçlar için ne yapmalı?, yağlı saçlar için en iyi şampuan hangisi?, yağlı saçlar için bitkisel çözümler hakkında bilgileri sizler için kadınlive editörleri olarak kaleme aldık.

Yağlı saçlar, kadın ve erkeklerin en büyük sorunlarından birisi olduğunu söyledik. Özellikle düz saçlılar için çok sıklıkla rastlanan bir sorun saçın yapısı ile ilgili olmayan ve saç derisinin yarattığı bir sorundur. Bu durumda tedavi edilmesi gereken saç değil, saç derisidir. Bu durumun sebebi olarak gösterilebilecek nedenlerden bazıları ise hormonlar, genetik durumlar, stres, çevre kirliliği, dış faktörler ve düzensiz beslenme gibi sorunlar saçların daha çabuk ve hızlı bir şekilde yağlanmasına neden olabilmektedir. Yağlı saçlardan kurtulmak için alabileceğiniz basit bazı önlemler mevcuttur.

Düzenli ve dengeli beslenmek saçların aşırı yağlanma sorunundaki önemli faktörler arasında. Fast food tarzı yiyeceklerin tüketilmesi hem sağlımız açısından iyi değil, hemde saç sağlımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı yağlı yiyecekler ve dengesiz beslenme alışkanlıklarımızdan uzak durmalıyız.

Saçlarda çok fazla aşırı yağ oluşmasını engellemek için, ilk olarak yağlı saçlara yönelik organik ve doğal şampuan kullanmak gerekir. Saçlar çok sık sık yıkanmamalı çünkü yağlı saçların çok fazla yıkanması, sonuncunda saç derisindeki yağ bezeleri ve hücrelerinin çok fazla mesai yapmasına neden olabilmektedir. Bu durumda saçlarınız daha çok yağlanabilir.

Aşırı yağlı saçlarınızı gün aşırı yani 2 veya 3 günde bir yıkamanız doğru bir karardır. Saçlarınızı şampuanlamadan önce saç derinizi normal ılık su ile durulayın ve saçlardaki aşırı yağı arındırın. Daha sonra yağdan arındırılmış olan saçlarınızı doğal şampuan ile yıkayabilirsiniz. Önce ılık su ile saçınızı yıkayın. Daha sonra soğuk su ile saçlarınızı durulayın, soğuk su ile saçlarınızı yıkamak yağlı saçlar için iyi bir yöntem olacaktır.

Saçları sürekli ve sık taramak saçların yağlanmasını azaltmaktadır. Tarama veya fırçalama sırasında saç derinizdeki yağ hücrelerinin açılmasına neden olmaktadır. Açılan yağ hücreleri saç derisinin yağlanmasını geciktirmekte. Çok sık toplanan saçlar hava alamadığından dolayı yağ hücreleri aktif hale gelir ve saçların daha hızlı ve çabuk yağlanmasına neden olur.

Kolay ve hızlı bir şekil alan saçlar geç yağlanmaktadır. Perma işlemi yaptırmanız saçlarınızın hızlı ve çabuk yağlanmasının önüne geçmektedir. Nedeni ise kıvırcık saçlara işlem yapmak gerekmez ve şekil verilirken veya taranırken uyarılan yağ hücreleri aktif hale gelmezler yani pasif kalırlar.

Yağlı saçlara kesin çözüm var demek bir zordur. Ancak doğru işlemler ve uygulamalar sonuncunda saçlardaki yağ oranını azaltılabilir. Saçlarınıza uygulayacağınız bitkisel bakım kürleri, saç bakımları, doğal maskeler ve yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı püf noktaları ile saçlarınızdaki yağ oranını belirli bir seviyeye çekebilirsiniz. Şimdi sizlere aşağıda sunacağımız bitkisel bakım kürleri ile saçlarınızı yağdan arındırmanız mümkün olacaktır.

Hızlı ve çabuk yağlanan saçlar için bitkisel bakım kürleri

  • Biberiye bitkisi ile birlikte bir tatlı kaşığı kekiği, bir buçuk su bardağı kaynatılmış suda demleyin. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı bir süre beklettikten sonra saç diplerinize yedirin.
  • Bir litre su içerisine iki tutam kadar sarı kantaron yaprağını ve iki tutam ısırgan otu yaprağını karıştırın saç diplerinden uçlarına kadar eşit miktarda uygulayın.
  • Dört adet yumurtayı bir kabın içerisinde çırpın ve saçlarınıza hafif şekilde masaj yaparak sürün. Daha sonra 15 – 20 dakika kadar bekleyin ve sonrasında saçlarınızı ılık su ile iyice durulayarak temizleyin. Tercihe göre 1 bardak konyak veya 1 bardak gül suyu karıştırarak saçlarınızı durulayabilirsiniz.
  • Elma sirkesi saçlarınıza çok iyi gelir ve derinlemesine temizlik yapar. Durulama suyunuzun içerisine ilave edeceğiniz elma sirkesi ile saçlarınızı durulayabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşak ve parlaklık kazandırır.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Saçlar İçin Maske ve Bakım Önerisi başlıklı makalemize’de göz atabilir fikir sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu