Moda

Alışveriş Manyakları için Moda Kuralları

Alışveriş manyakları için moda kuralları

Alışveriş tutkusu her bayan için vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Dolaplarımız ağzına kadar dolup taşsa bile, ruhumuzun en derinlerinde çok sayıda kıyafetler, elbiseler, ayakkabılarımız ve aksesuarlarımız olmasını çok isteriz bundan dolayı konunun başlığını yazarken, ‘Alışveriş manyakları’ olarak esprili bir başlık atmak istedim. Evet biz kadınlar alışveriş manyağıyız ne kadar çok elbise, kıyafet, ayakkabı, o kadar iyi!

Peki dolaplardaki bütün bu giysiler, ayakkabılar ve aksesuarlara sizce ihtiyaç duyuyor muyuz? Tüm bu stil parçaları giyebiliyor musunuz? Cevabını biz verelim, tabii ki kocaman bir HAYIR! Bazı kıyafetlerinizi bir veya iki kere giydikten sonra, hatta ve hatta diğer giyim parçalarımızla uyumlu olacağını düşünüp de butiklerden, mağazalardan satın aldığınız kıyafetleri bile giymediğinizi fark edeceksiniz! Bu durumda kontrolsüz tarz, tarz değildir diyerek bu alışveriş tutkunuzu durdurmanız için sizlere bazı öneriler verme ihtiyacı duyduk.

Sizin için maddeler halinde sıraladığımız daha az para harcamanız ve ihtiyacınız olan, istediğiniz kıyafet, elbise, aksesuar gibi parçaları alırken dikkat edeceğiniz 10 madde’de öneriler sıraladık…

Madde 1. Denediğiniz kıyafetler size uyduysa, düşünmeden alın. Giysi seçerken çok uzun boylu düşünmeyin üzerinize uygunsa o giysiyi alabilirsiniz aksi taktirde pişmanlık yaşayabilirsiniz. Tüm kadınların başına sık sık gelen bir olay alışveriş turuna çıktığımızda bir mağazada çok beğendiğimiz, hoşumuza giden bir parça buluruz, bazı sebeplerden dolayı o parçayı rafa bırakarak bir başka mağazanın yolunu tutarız. Daha iyi ve ucuz bir şeyler bulmak ümidiyle çıktığımız bu turda hayal kırıklığına uğrayarak, beğendiğiniz parçayı almak için geri döndüğümüzde çoktan satılmış olduğunu göreceksiniz.

Madde 2. Eğer kafanızda alıyım mı?, almayım mı? gibi takıntınız varsa o parçayı almazsanız daha iyi olur. Mağazaların soyunma odalarında üzerinizde denediğiniz elbise veya eteğin üzerinizde güzel durup, durmadığını anlayabilmeniz için aynaya tekrar, tekrar dönüp bakıyorsanız satın alma konusunda endişeleriniz varsa ve karar vermediyseniz o parçayı almayın! Küçük bir hatırlatma yapalım şüphede kaldığınız giyim parçasını alıp eve götürdüğünüzde dolapların en ücra köşelerinde yer alacağını çok iyi biliyorsunuz.

Madde 3. Moda kesinlikle bir kural değildir, sezon trendlerine uygun hareket emek veya etmemektir. Kesinlik sezonun en trend ön plana çıkan moda akımlarından yararlanmak isteyeceksiniz, en önemli tercihiniz şu olmalı kendinizi rahat, fiziksel ve duygusal açılardan rahat hissettirecek akımlara yönelmenizdir. Moda takip ederken körü körüne takip etmeniz saçma olacaktır. Kesinlikle en son moda ted baker koleksiyonundan bir çanta alamadım diye kendine ve hayata küsen moda tutkunu olmayın.

Madde 4. İki giysi arasında tercih edemiyorsanız, tercihinizi daha çok yönlü olan ve her ortamda rahatça giyebileceğiniz parçalardan yana seçin. Aynı amaca hizmet edecek iki parça arasındaki kararsızlığınızı dolabınızdaki sahip olduğunuz giyim parçalarıyla daha kolay bir şekilde kombinasyon yapabileceğiniz parçaya yöneltin.

Madde 5. Yüksek topuklu ayakkabıları giyemiyorsanız, boşa para verip almayın. Eğer topuklu ayakkabılar sizi rahatsız ediyor ve giyemiyorsanız tonlarca para ödeyip bu tarz ayakkabıları almanız çok akıllıca bir davranış olmayacak! Yüksek topuklular size kadınsı bir görünüm vaat ediyor olması çekici kılabilmektedir ama üzerinde duramadığınız sürece çok şık, feminen görünmeyeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Madde 6. Bir kereliğe mahsus giyeceğinizi biliyorsanız, almayın çünkü para israfı olacaktır. Kendinizi şık ve çok iyi görünmek isteyeceğiniz özel anlarınız olacaktır. Böyle zamanlarda sonunu bilerek tek bir kıyafete tonlarca para ödeme konusunda gözünüzü karartırsanız. Daha sonrasında ise o kıyafeti dolaplarda kendi kaderine terk edilebilir bu durumda boşa para israfı olacaktır. Bunun yerine size yakışan ve daha sonrada giyebileceğiniz şık parçaları seçmeyi deneyebilirsiniz ve kıyafetinizi elegan aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

Madde 7. Aksesuarlar giyim parçalarının imajı için belirleyici özelliğe sahiptir. Aksesuarsız şık bir görünüm elde edilemez. Yüzükler küpeler, kolyeler, fularlar, saç bantları gibi aksesuarlar şıklık katacaktır. Aksesuar alırken kullanabileceğiniz giysiler mutlaka aklınızda iken seçmelisiniz. Elbiselerinize göre aksesuar seçmeniz, aksesuara göre elbise seçmekten daha kolay olacaktır.

Madde 8. Dolapların temel giyim parçalarını oluşturun. Dolabınızın temel parçalarını oluşturun, her şeyle uyum içerisinde olabilecek klasik ve çeşitli giyim parçalarınızı farklı ve alternatif renkleri oluşturabilirsiniz. Örneğin jean’ler, beyaz tişört, kalem etek, gömlek, blazer ceket, topuksuz ayakkabı vb. parçaları oluşturun.

Madde 9. Çok aşırı parlak parçalar anlamsız olur. Renkli giyinmeyi seviyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. 3 farklı tondan fazlasını aynı anda kullanmamalısınız ve bunlardan biriside kesinlikle nört renklerden olması gerekir. Tek renk olan farklı tarz elbiselerin kombinleri sizi ilgi çekici kılmayacaktır.

Madde 10. Dolabınızda benzer parçalar varsa, almayın. Bir çok kadın elbise almak istemese de dolabı için iyi olacağını düşünerek alır. Bu alışkanlıklara sahip ve ne istediğini bildiğiz halde bulamıyorsanız. En iyi fikir olarak dolabınızdaki giyim parçaları ile uyumlu olacak diğer parçalara yönelmekteyiz. Alışveriş turunuz bittikten sonra eve döndüğümüzde ise bu tarz ve çok benzer giysilerinizin olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin farklı tonlarda ama aynı kalıplara sahip jean, aynı tasarımlı tişörtler, vb gibi parçaları göreceksiniz. Böyle durumlarda gerçekten aradığınız parçaları bulamıyorsanız, o mağazadan ayrıl malısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu