Ayakkabı Modelleri

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Ayakkabı nasıl seçilir? Bu konu hakkında ortopedi uzmanı Op. Dr Necati Aksoy, ayakkabı seçiminde bazı bilgiler verdi. Bu önemli bilgilere kulak verin.

Ayak yapınıza uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, ayak sağlığınızı tehdit ettiğini söyleyen Op. Dr. Necati Aksoy, ayak parmaklarınızın korunması için, özellikle sivri burunlu ayakkabıları tercih etmemeniz gerektiğine dikkat çekiyor. Op. Dr. Necati Aksoy, ayak burkulması da önlemek ve önüne geçmek için daha geniş ve kısa topuklu olan ayakkabı modelleri tercih edilmesini dile getiriyor.

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özellikle ayakkabı tercih ederken, alt kısmının şok alıcı özelliği olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Tahta yada kalın malzemelerden üretilmiş ayakkabılar, esnek olmadığı için ve tabanı çok ince olan ayakkabı modelleri, ayak bağ ve eklemlerine aşırı derecede yük bindirdiğinden dolayı ayaklarda ağrıya neden olabildiğini belirtti.

Çok yüksek topuklu ayakkabılar zararlı

Ayakkabıların topuklarının uzunluğu 8 cm uzunsa ve sivri burunlu ayakkabıların uzun süreli kullanımı sonrasında kalça, bel, diz, ayak bilekleri ve ayakların ön kısımlarına yüklenme olacağından dolayı yüksek topuklu ayakkabılar, postur adı ile anılan fizyolojik duruşunuzu olumsuz yönde etkileyerek bozmakta olduğunu kaydediyor. Kalça, bel, diz, bacak kasları ve ayak bileklerinde postur bozukluğu sonrasında kuvvet yoğunlaşması pek çok rahatsızlığı yol açabileceğini dile getiren Op. Dr. Necati Aksoy çok yüksek topuklu ayakkabılar zararlı olduğunu belirtti.

Ayakkabılar ayak sağlığına uygun değilse ayaklarda kötü kokuya neden olabilir

Ayakkabılar, sağlık açısından uygun koşullarda üretilmediği zaman, ayaklarda terleme ve kötü kokunun yanı sıra topuklarda, ayak bileklerinde, baldırlarda ve bel kısmında ağrılar, çabucak yorulma gibi işlevsel bozukluklara yol açtığını söyleyen Op. Dr. Necati Aksoy, bu tip ayakkabıların zararları arasında, basma bozukluğu, tırnak batması, ayak bileğinin burkulması, nasır, mantar, deri çatlaması ve damar hastalıkları gibi bir çok rahatsızlığa neden olarak ayak sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Ayak sağlığınızı önemsiyorsanız, ayakkabı tercih ederken iç kısmının çok kaygan ve sert yüzeyi olmamasına dikkat edin. Ayağın doğal yapısı olan ayak kavislerini destekleyecek biçimde olan ortopedik olan ayakkabıları seçin. Ayakkabının içerisinde parmak uçlarını kıvırabilecek esneklikte ve yükseklikteki ayakkabılar giyin. Özellikle ayakkabı seçerken, ayakkabının zamanla açılarak ayağınıza uyacağını düşünerek alacağınız yere, ayağınıza tam uyum içerisinde olan numaraları tercih edin.

Ayak yaralanmasını en aza indirebilmek için kösele ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Naylon yada benzeri tip ayakkabılardan kesinlikle uzak durmalısınız. En uzun ayak parmağınız ile ayakkabının uç kısmının arasında en az 0,5 cm boşluk olması gerekmektedir. Şeklinde konuştu.

Bir önceki konumuzda Mutlu Olmak İçin Güzel Giyinme Sanatı başlıklı makalemizde giyim konusu hakkında detaylı bilgiler vermiştik bu yazımızı incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu