Moda

Mutlu Olmak İçin Güzel Giyinme Sanatı

Mutlu olmak için güzel giyinme sanatı

Moda psikolojisi uzmanı profesör Karen Pine iddiasına göre giydiğimiz kıyafetler, karşımızdaki insanlar mesaj veriyor ve bununla da kalmayıp ruh halinize de etki ediyor. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan kıyafetler hangisi olduğunu merak ediyorsanız profesöre kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Mutlu Olmak İçin Güzel Giyinme Sanatı

Kıyafetlerle zeka testi

Karen Pine, giyilen kıyafetlerin kişiliğinizi yansıtan güçlü bir iletişim araçlarından olduğunu belirtiyor. Giymeyi tercih ettiğiniz kıyafetlerle, günün trendleri ile başkalarının üzerinde farklı izler bırakabiliyoruz. Araştırmalar sonuncunda karşımızdaki insanın giydiği kıyafetlere bakarak zekası hakkında hüküm verdiğimiz ortaya çıkıyor. Dış görünümün, özellikle iş dünyasında veya bir iş görüşmesindeki etkisini hepimiz biliyoruz. Karen Pine bu durumu örneklerle birlikte doğruluyor; İş görüşmelerine giderken maskülen tarz giyinen bayanların işe kabul edilmeleri daha yüksektir. Kışkırtıcı bir tarz giyinen kadınlar ise o iş görüşmesinde daha yetersiz görülmektedir.

Elbiselerle, kıyafetlerle karşımızdakilere verdiğimiz mesajlar, moda psikolojisinin en çok eğildiği ve araştırdığı alanlardandır. Karen Pine, göre ilk defa gördüğünüz birisine karşı fikrinizin oluşması sadece üç saniye olduğunu belirtiyor. İlk izlenim araştırma sonuçları da bunu doğruluyor. Erkekler için dikilen ve kişiye özel takım elbise ile mağazadan alınan takım elbisenin bıraktığı izleri ölçüm yapmışlar. Tam 300 erkek ve kadın katılımcılar üzerinde uygulanan testte 3 saniyelik bir fotoğraf gösterildi.

moda-mutlu-olma-1

Takım elbiseleri giyinen erkeklerin yüzleri kıyafeti göre daha iyi karar verilmesi için karartıldı. Sonuç olarak, özel dikilen takım elbiseleri giyinen erkeklere ilgi daha olumlu olduğu gözlendi. Kendilerinden emin, kararlı, başarılı ve kazanan kişiler olarak tanımlandı. Sonuç itibariyle çok küçük değişikliklerin dahi farklı algı oluşturduğunu söylemek mümkün. Buradan söyle bir sonuç çıkarmak gerekiyor. Bu izlenimin sadece 2-3 saniye olduğunun ve kıyafetlerimizdeki minik detayların dahi çok önemli ve etkili olduğunun kanıtı diyebiliriz. Aksesuarların yada kaçmış çorabın. Farklı bir küpenin, yakamıza taktığımız bronşun vb. her şeyin ilk izlenimi etkilediğini söylüyor Karen Pine.

Pine, kıyafetlere bakarak, birkaç saniyeliğine olmasa da kişiliklerle ilgili tespitlerde nasıl bulunulabileceğini anlatıyor. Lider mi yoksa takipçi mi, bunu hemen anlayabilmek için liderler yeni trendleri hızlı bir şekilde uygular. Farklı olmayı severler. Takipçiler ise, kalabalıktan hoşlanır ve sıyrılmak istemezler. Sürekli moda takip ederek modaya uygun trendleri giyinirler ama başka insanlardan farklı olmak onların hoşuna gitmez. Vücut yapınıza duyduğunuz güveni giysi seçimleriniz ele vermektedir. Vücut hatlarınızı ortaya çıkaran kıyafetler, kendinize güveninizi gösterir. Ama bazı kadınlar vücutları ile barışık değiller ve kıyafetlerin arkasına saklanmayı tercih ederler. Elbise seçimleri içsel olduğundan dolayı tercihlerimiz kişiliğinizi ortaya koyar.

moda-mutlu-olma-2

Kıyafetler kişiliğimizi kolayca ele verirken hataya düşmemizde oldukça kolay olacaktır. Profesör Pine’ye göre risk özellikle vücuda tam oturan elbiseler giydiğimizde artıyor. Vücut hatlarını tamamıyla belli eden giyim parçalarıyla vücudunuza güvenen bir imaj verebilirsiniz. Ama giydiğiniz kıyafetler kışkırtıcı ise bu stil ve tarz aleyhimize dönebilir. Özellikle iş ortamlarında, bu tarz kıyafetler giyinen kişi ve giyinmeyenler kıyaslandığında daha az zeki ve daha az becerikli olarak algılanmaktadır. Aynı durum moda kurbanları içinde geçerlidir. Devamlı trend olan kıyafetleri satın alarak, kolay bir şekilde etki altında kaldığımızı pazarlamacılar ve medyacılar tarafında manipüle edilebildiğini gösterir. Giyim konusunda düştüğümüz diğer bir hata ise kişisel stil yaratmamakla uğraşmamaktır.

moda-mutlu-olma-3

Jean’la mutluluk olur mu? olmaz tabii ki!

Giydiğiniz kıyafetler yalnızca başkalarının, sizinle ilgili yargılarını etkilemesi ile kalmıyor. Seçmiş olduğunuz kıyafetlerin giyinenin üzerindeki etkisi de oldukça büyük. Psikologların giyilmiş algı olarak teşhis ettikleri bu durum kıyafetleri giyen kişinin psikolojik sürecini ve davranış eğilimlerini etkilediği görülüyor. Pine, mutluluk jean’lerde değil isimli çalışmasında bu konuyu derinlemesine araştırmak için yapmış. Giydiğimiz kıyafetler bizi etkiliyor, moralimizi yükseltiği gibi bizi mutsuz da edebilme gücüne sahipler. Jean araştırma sonuncunda 100 farklı kadına, kendilerini kötü hissettiklerinde ne giydikleri konusunda sorular sormuşlar. Pine ve ekibi kadınların yarıdan fazlasının jean cevabı verdiğinin sonuncuna varmışlar. Sadece 100 farklı kadından 3/1 mutlu oldukları zaman jean giydiklerini söylemişler. Ortaya çıkan sonuç kadınların birçoğu mutsuz oldukları zaman jean giymeyi tercih ediyorlar. Pine diyor ki bu durum çok ilginç çünkü kıyafetler ve duygular arasında geri besleme döngüsü olduğunu söylüyor. Kendinizi iyi hissetmediğinizde jean giyebilirsiniz ama bu durum sizi daha kötü hissettirir diyor. Burada olumsuz bir döngü var dolayısı ile depresyondaki kişiler dış görüntüsünü boş verebilmektedirler. Bundan dolayı depresyon ve jean arasında bağlantı kurmak şaşırtıcı bir sonuç olmaz.

moda-mutlu-olma-4

Moralinizi yüksek tutmak için uzak durmanız gereken bazı hususlar olduğunu şöyle özetliyor. Kadınların %57’si, mutsuz olduklarında üst giydiklerini söylüyorlar. %62’si mutlu iken en çok sevdikleri elbiseleri giydiklerini söylüyorlar. Ayrıca daha çekici ve farklı bir beden hatırlatan kıyafetler, eskisi gibi görünmediğiniz için sizi daha kötü hissetmenize yol açıyor. Dolayısı ile olmayan bir şeyi hayal etmektense, bugün nasıl bir görüntü sergiliyorsunuz ona yoğunlaş malısınız. Kişisel stil ve tarzınız bundan sonra gitmek istediğiniz yeri size gösterebilir.

Ne giydim, nasıl oldum?

Hangi kıyafetin mutlu, hangisinin mutsuz ettiğini bilirseniz, moralinize göre giyebileceğiniz kıyafetleri vurguluyor Karen Pine. Kıyafetlerin nasıl bir ruh haline insanı soktuğunu örnekleri ile birlikte anlatıyor. Yapılan bir çalışmada, şapka takmanın ruh haline çok iyi geldiği öğrenildi. Kendinizi rahat ve daha iyi hissetmek için şapka takabilirsiniz. Kaliteli kumaşlardan ve iyi kesimli bir elbise giyerek moraliniz en üst seviyeye yükseltebilirsiniz. Peplum tarzı ideal giyim parçası olan kalça ve bel görüntüsünü ortaya çıkartır. Üstelik hem rahat hem de feminen bir görünüm kazandırır. Stil ve tarzınızı ortaya koyan iddialı mücevherler, madalya takıyormuş gibi kendinizi özel hissetmenize yardımcı olur.

moda-mutlu-olma-5

Kıyafetlerde renklerinde doğa uygun renkler enerji verir. Örneğin yaprak yeşili, gökyüzü mavisi, güneş sarısı gibi doğa ait renkler çevrenizdeki olumsuz duygulardan sizleri korur. Puantiye desenli eğlenceli elbiseler, çocuklukta yaşadığımız eğlence ve duygu yüklü günleri hatırlatarak mutlu olmamızı sağlar. Uçuş uçuş elbise üzerine giydiğimiz deri ceket, vintage ile birlikte kullanımı gibi uyumsuz olan parçalarda enerji verir. Çünkü beyin sürpriz ve yenilikleri sever.

Bir önceki konumuz olan Topuklular artık sorun değil! başlıklı yazımızda topuklu ayakkabılar hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu