Kişisel Bakım

Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

Cilt bakımı için tavsiye ve öneriler

Kadınlar için önemli şeyler listesinin en başında belki de cilt bakımı vardır. Cilt bakımının en birinci basamağı cilt tipinin belirlenmesidir. Herkes cilt tipini seçip birinci basamağı geçtikten sonra cilt bakımına gönül rahatlığıyla geçebilir. Cildinizin ilk gün ki gibi genç ve güzel kalmasını istiyorsanız günde mutlaka bir saatinizi bakıma ayırmalısınız.

Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

Şimdi günlük bakımınız için kullanacağınız birkaç pratik öneri ve tavsiye:

  • Az önce de söylediğimiz gibi ilk basamak her zaman cilt tipini belirlemektir. Eğer kendinizi bu konuda yeterli hissetmiyorsanız uzman birinden yardım almalısınız. Doğru tespit sizi her zaman doğru bakıma yönlendirir ve doğru bakım sizi mutlu eder.
  • Kozmetik ürünlerinizi seçerken cilt tipinize uygun olanı seçmeye gayret edin.
  • Cildinizi gün içinde oluşan istenmeyen salgılardan (ter,sümük,yağ gibi) iyice temizlediğinize emin olun.
  • Cildinizi ne kadar çok nemlendirme ihtiyacı duyarsanız duyun yapay nemlendiricilere başvurmaktan uzak durun. Kullandığınız bütün nemlendiricilerde asıl amaç vücutta zaten var olan nemi vücutta tutmaktır.
  • En büyük tehlikelerden biri de UV ışınlarıdır. Bu ışınlardan korunabilmek için güneşle karşı karşıya kalmadan önce koruyucu kullanmamız gerekir.
  • Eğer cildiniz normal cilt tiplerinden değilse bir uzmanla görüşüp hemen uygun tedaviye başlamalısınız çünkü kimse erken yaşlanmak istemez.

Cilt tipleri ve bakım tavsiyeleri

Yağlı ciltler için bakım

Yağlı ciltlerin gözenekleri diğerlerine göre daha açık olur ve daha parlaktır. Bu cilde sahip olanlar mendille yüzünü sildiğinde mendil üzerinde lekeler bırakır. Bu sebeplerden dolayı da uzmanlar tarafından yağlı ciltler sorunlu cilt tipi olarak tanımlanır. Bu ciltler sivilce oluşumu için oldukça uygundur ve çok da hızlı kirlenir. O sebepten temizlenmeleri çok önemlidir. Gece iyice temizlendikten sonra hava alınması sağlanmalı ve öyle yatılmalı. Genelde yağlı cilt bakımına sabun ve su yeterlidir ama ek olarak sabun kullanmak isteyen kükürt sabunu kullanabilir.

Kuru cilt bakımı

Şeffaf ve gergin ciltler genelde kuru ciltlerdir. Hatta dışarıdan bakıldığında damarlar bile gözükür bazen. Genelde de bu ciltler pul pul dökülürler. Havluyla silindiğinde leke bırakmazlar. En az yağlı ciltler kadar kuru ciltlerin de bakıma ihtiyacı vardır. En dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de bu ciltlerin temizliğinde kullanılan sabunların cinsi. Bu yüzden sabun yerine temizleme jelleri kullanabilirsiniz. İnanın ki bu temizleyiciler en az sabun kadar iyidir. Akşamları da bu cildinizi yağlayın. Badem yağı bu konuda işinizi görebilir. Havlu ile fazla kremi yüzünüzden alabilirsiniz.

Karma cilt bakımı

Karma cilt tipi ise alın burun ve çenenin yağlı yanaklarınsa kuru olduğu cilttir. Bu cilt tipi en sık rastlanan olmasına rağmen bakımı en zor olan cilt tipidir. Çünkü ciltteki yağlı kısımlar yağlı cilt tiplerinin bakım ürünleri ile kuru kısımları da kuru ciltler için olan bakım ürünlerini kullanmak gerekmektedir. Bu cilt tiplerine sahip bayanlar bakımlarına her gün en az bir saat ayırmalı ve makyaj malzemelerini seçerken bunu göz önünde bulundurmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu