Kişisel Bakım

Yüzünüzü aşındırarak temizlemeyin

Yüzünüzü aşındırarak temizlemeyin!

Dermatologlar tarafından belirlenen üç çeşit ciltteki bulunmaktadır. Kuru, yağlı ve normal cilt tipleri olarak üçe ayrılan kuru cilde sahipseniz son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Sıkı yada aşındırarak temizleme yelek daha çok kurumasına sebep olmamalısınız. Cildin gözenekleri karakteri tüylü sebum ve tek oranı genleri tarafından değişiklik gösterebilmektedir.

Cilt karakteri babanızın kardeşinizin cilt karakterine benzemesi de mümkün olup önemli değişiklikler de olabilir. Birçok insan kendileri dahil olmak üzere cilt tipi kategorileri oluşturmuştur.

Normal cilt, yağlı cilt ve kuru cilt temel cilt tipinin dışında özel cilt sorunları olan akneli şehir cildi hassas cilt ve menopoz dönemindeki ciltler cilt sorunlarını detaylı bir şekilde inceleme imkanı bulabileceğiniz bir yazı ile sizleri bilgilendiriyoruz.

Normal cilt

Normal bir cilde sahipseniz gözenekler geniş burun ve çevrenizdeki gözenekler göz çevrenize göre daha yağlı siyah nokta ve sivilce sorunu yaşamazsınız cildiniz parlak dokusu da yumuşaktır.

Cildinizde kızarıklık hissi yaşamadan yüksek ısılara karşı dayanıklı sınıflar kış aylarında soğuktan yanaklarınız kızarabilir. Tahriş olmaz çatlaması makyajınızda olduğu gibi kalarak Akmaz Hava sıcak olduğunda biraz daha yala Soğuk olduğunda ise biraz daha kuru bir hal alabilir.

Kuru cilt

Kuru cilt gözeneklerini son derece küçük burun ve çene bölgesinde çiller bile daha az gözenek olan bölgelerde çatlamış alanlarda görülmesi de mümkündür. Yanaklarınızın derisi o kadar incedir ki bir altındaki kılcal damarları görmek de mümkündür.

Sünger gibi sert ve pürüzlüdür. Yumuşacık görünen cildinizi dokunduğunuzda serttir. Cildinizi yıkadıktan yarım saat sonra gerginlik hissedebilir. Nemlendirici kullanmadığınızda da bu gerilme hissi gün ortasında Sizi de rahatsız edebilir. Kış aylarında Soğuk havalarda gibi rüzgarlı havalarda cildimiz daha da kötüleşebilir.

Dışarı çıktığınızda yüzünüz kızarabilir. Yanaklarınızdan ince olan olağandışı çizgilerde görmek mümkündür. Yeterli oranda cildinizde nem Yoksa kırışıklıklarınız daha belirgin bir hal alabilir nemlendirici kremler losyonlar kısa süre sonra cildinizde kaybolur ve kuru bir süngere benzeyen sert bir pürüzlüdür.

Pudra kuruluğa sebep olabilmektedir

Cildinizde oluşan kuruluk yapısal olmasıyla birlikte cildiniz kuruysa yağ bezleri yeterli sebum üretilmesinden kaynaklıdır. Yapısal lipit üretiminde ket vurması olmaktan Kaynaklı olup cildinizi aşındırarak çok sık temizliyorsanız yanlış fondöten pudra gibi ürünlerde cildinizi kurutabilir. sürekli cildinizi nemlendirerek yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuğa rüzgara karşı dayanıklı

Yağlı cilt yağlı bir cildiniz varsa gözenekleriniz belirgin cildinizin parlak alın ve burun çene kısmında yağlı soluk renkli bir cilde sahip olabilirsiniz. Yaşlanma konusunda son derece şanslı olabilirsiniz. Kuru Ya da normal cilde göre çok daha az çizginiz oluşarak derin kırışıklıklardan ziyade çizgiler sadece belirgin hale alacaktır. Cildinizde soğuğa karşı son derece dayanıklı sıcak havalarda yerden parlayan sürdüğünüz fondöten Bir saat içerisinde kaybolan nemlendirici krem ve losyonlar Son derecede az emilen bir tene sahip olmak tamamen sizlerin avantajınadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu