Saç Bakımı

Saçların Hızlı Uzaması İçin Neler Yemeli?

Saçların hızlı uzaması için

Saçların çabuk ve hızlı uzaması için ne yapmalı? ve hangi besinler saçlarımızı hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçların hızlı uzamasına yardımcı olan zengin mineral ve vitamin içeren meyve, sebze, kuru yemiş gibi yiyeceklerin tüketilmesi saçların hızlı uzamasına yardımcı olurken bitkisel yağlar da saçların hızlı uzamasına çözüm olabilir.

Sağlıklı ve capcanlı saçlara sahip olmak ve hayal ettiğiniz uzun saçlara kavuşmak için saçlarımıza yaptığımız saç bakımının yanı sıra saçlarımızı koruyacak ve güçlendirecek besinlerde saç bakımı kadar önemli faktörlerden olduğunu unutmayalım. Tükettiğimiz ve yediğimiz besinler saçlarımıza bir anda hızlı uzaması için bir kere yenilme ile saçlarımızın uzaması birden bire gerçekleşmez düzenli bir şekilde tüketirseniz zaman içerisinde saçlarınızın güçlenip ve hızlı uzadığını göreceksiniz.

Sizler için hazırladığımız besin tablosu düzenli bir şekilde tüketirseniz ve saçlarınızı dış etkenlerden gelecek zararlara karşı korumaya alırsanız çok sıcak su ile saçları yıkmak veya soğuk su ile saçları yıkmak yada aşırı derecede saç kremleri kullanmak gibi faktörlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Şimdi saçların hızlı uzaması için doğal yiyeceklere göz atalım.

Saçların hızlı uzamasına etki eden yağlar

Tükettiğimiz meyve ve sebzelerde jojoba yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunması saç sağlığımızı olumlu yönde etkilerken hem saçların beslenip, güçlenmesini sağlarken hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca zeytinyağı veya badem yağını saç kökleri ve diplerine uygulamanız saçlarınızın daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Saçların hızlı uzaması için yumurta yiyin

Yumurtanın içerdiği zengin proteinler sayesinde saçlarınız olduğundan daha güçlü ve sağlıklı olurken hızlı şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. Yumurta yemeniz vücudunuzdaki protein oranını düzenleyeceğinden dolayı saç uzamasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yumurtanın sarısı ile zeytin yağını karıştırıp saç kök ve diplerine uygularsanız saçlarınızın daha hızlı ve hacim kazandığını göreceksiniz. Bu işlemi bir kaç saat beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Saçın hızlı uzaması için meyve tüketin

Mandalina, portakal, limon, greyfurt ve çilek gibi C vitaminleri ile zengin olan meyveleri tüketmeniz saçlarınızı güçlendirirken saç kök hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olacağı için sürekli ve düzenli şekilde tüketilmelidir.

Saçların hızlı uzaması için su tüketin

Vücut sağlığınız ve saç sağlığınız için günde en az 8 bardak su içmek hem sağlığınız açısından hemde hızlı bir şekilde saçların uzamasına faydası olacak. Su tüketmeniz saç sağlığınız için önemli faktörler arasında olduğunu söyleyelim.

İlgili Ayrıca BKNZ; Saçların çabuk uzaması için bakım kuralları

Et ve süt ürünleri ile beslenin

Et ve süt ürünleri protein açısından zengin besinler arasında. Et ve süt ürünlerini tüketmeniz saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği gibi saçlarında hızlı ve çabuk bir şekilde uzamasını sağlayacak besinler arasındadır. hafta tüketeceğiniz 2 veya 3 porsiyon balık saçlarınızın beslenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Saçlarınız için patates tüketin

Patates içerdiği mineraller ve nişasta yönü ile zengin olan besin kaynağıdır. Patatesin kendisi tüketmeniz ve haşlanmış patatesin soğuduktan sonra suyu ile saçlarınızı durulamanız saçları hızlı bir şekilde uzamasına fayda sağlayacaktır.

Hızlı saç uzaması için yeşil yapraklı bitkileri deneyin

Lahana, ıspanak, brokoli gibi demir vitamini ve mineralleri ile zengin olan sebzeleri sık sık düzenli olarak tüketmeniz saç kök hücrelerini beslemesi ve saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olacak sebze ve bitkiler arasındadır.

A vitamini içeren besinler tüketin

Kayısı, elma ve tatlı patates gibi içerisinde A vitamini bulunan zengin besinleri bol bol tüketmeniz saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği gibi saçlarınızın daha güçlü ve hızlı uzamasını etki edecektir.

Bir önceki yazımız olan Permalı Saçlar İçin Saç Bakım Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda saç, perma saç ve saç bakımı hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu