Anne & Çocuk

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir

Anne ve babalar en büyük sıkıntılarından biriside, çocuklarına verebilecekleri tuvalet eğitimi son derece zahmetli bir işe dönebiliyor. Çocuğa verilecek tuvalet eğitiminde anne ve babaya düşen en büyük görev ise bu süreci olabildiği kadar kolaylaştırmak ve rahat kılmaktır.

Bağırsak kontrolleri genel olarak mesane kontrolünden önce kazandırılır. Çocukların geceleri mesane kontrolü en yapılacak kontrol aşamalarıdır. Çocuğunuz psikolojik ve zihinsel durumları yeteri seviyeye gelmeden tuvalet eğitimleri verilmemesi gerekir. Uzmanlara göre, çocuklar 18’inci aya gelmeden tuvalet eğitimlerine başlanmasını önermiyorlar. Bu eğitimlere ne kadar erken başlanırsa o kadar uzun sürmektedir.

tuvalet

Çocuğa verilecek tuvalet eğitimlerini kolaylaştırabilmek için ipuçları:

  • Çocuğu lazımlık fikrine alıştırmayı deneyin.
  • Çocuğu tuvaletin geldiğinde lazımlık kullanmalısın gibi konularda teşviklerde bulunun, fakat bu konuda ısrarcı ve baskıcı uygulamalardan kaçının.
  • Uygun olduğunu düşündüğünüz günlerde çocuğunuzu belirli periyotlarda, saatlerde lazımlığa oturtun ki çocuğunuz lazımlığa alışkanlık haline getirsin.
  • Lazımlık kullanımını aşıladığınız çocuklar, çocuk için üretilen klozet kapaklarını yardımı ile tuvalet kullanımına hazır olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu