Anne & Çocuk

Çocuklara Harçlık Vermek Doğru mu?

Çocuklara harçlık vermek doğru mu?

Doğru bir şekilde para kullanma büyük yaşlarda küçük yaşlarda öğretilen bir alışkanlıktır. Ebeveynler çocuklarına harçlık verirken çocuklarını gözaltında bulundurarak devamlı takip etmelidirler. Harçlık çocuklara iyi bir davranış karşılığında verilen ödül değildir. Sorumluluk duygusunu aşılamada ve sorumluluğu öğretmede bir aracı olarak kullanılmalıdır harçlık.

Harçlık verilmeye genelde çocuklara 9-10 yaşlarından sonra verilmelidir. Küçük yaşlarda çocuğa para vermek doğru değildir. Çünkü çocuk küçük yaşlarda parayı tanımadığı için doğru bir şekilde kullanamadığı gibi gereksiz bir şekilde fast food’a yoğunlaşır.

Harçlığı nasıl vermeliyiz?

Çocuklarınıza gerektiğinden fazla harçlık verirseniz bu onlara mutluluk yerine mutsuzluk, doyumsuzluk verir. Çocuğunuz parayı doğru bir şekilde kullanmadığı zamanlar bu israfa ve doyumsuzluğa dönüşmektedir.

Çocuğunuza gereğinden fazla harçlık verirseniz bu çocuğunuz kadar çevresindeki arkadaşlarına da zarar verir. Gelir düzeyi iyi olan ailelerin çocuklarına para verilmeme veya az verilme durumu oluyorsa bu çocuklarınızın arkadaşlarından etkilenmesine neden olabilir. Sonuçta da memnuniyetsizlik, arkadaşlar arası ilişkilerin bozulması ve hayal kırıklığının oluşmasına neden olabilir.

Çocuğunuza yetersiz harçlık vermek de doğru değildir. Arkadaşları ile kendini karşılaştırıp hayal kırıklığı yaşamalarına ve kendine olan güvenlerinin azalmasına neden olur. Ebeveynler olarak tek yapmanız gereken çocuğunuzun sınıfına ve ihtiyaçlarına göre harçlık vermenizdir.

Harçlık miktarının ne ölçüde olacağına ebeveyn ve çocuk karar vermelidir. Harçlık miktarı gözden geçirildikten sonra çocuğunuz harçlık miktarını yetersiz görünüyorsa ona anlayışlı bir şekilde bütçenizin yetersiz olduğunu dile getirebilirsiniz.

Harçlık, çocuğunuzun sahiplenme ve sorumluluk duygunuzun gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tutumlu olmayı, gerekli ihtiyaçlarını karşılamayı ve elde ettiklerinin değerini anlamasını sağlar. Ve en önemlisi de ailesinin kendisine ne derece değer verdiğini belirtir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu