Diyet ListesiŞifalı Bitkiler

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı ve Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı ve Faydaları Nelerdir?

En yararlı antioksidanlardan olan kirazın, sapı da oldukça yararlıdır. Birçok bitkinin kullanıldığı kilo verme sürecinde, her zaman güvenle kullanabileceğiniz çaylardan biri de kiraz sapı çayıdır.

Kurutulmuş kiraz saplarının kaynar suya atılarak 5 dakika bekletilmesi ile kiraz sapı çayı oluşmaktadır. Günde birkaç kez kullanacağınız bu çay idrar yolları sorunlarının giderilmesi için çok tercih edilir. Erkekler için 40 yaşlarından sonra, kadınlar için de 15 yaşından sonra kullanılması gereken bu çayı kullanmadan önce isterseniz soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Peki kiraz sapı çayı zayıflatır mı ya da ne gibi yararları vardır öncelikle bunu öğrenelim ve siz de sorunlarınızı çözmek için ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenin.

kiraz sapı çayı zayıflatır mı

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz sapı çayının yararları idrar söktürücü olmasıyla birlikte adet düzensizlikleri konusunda da iyi bir etkisi vardır.

Adet dönemindeki ödemin giderilmesi için en iyi çözüm olan kiraz sapı, günde birkaç büyük bardak kiraz sapı çayıdır. Diğer faydalara bakacak olursak:

  • İdrar söktürücüdür,
  • Adet dönemi ödemlerini giderir,
  • Prostat sorunlarını çözer,
  • Kilo vermeye yardımcı olur,
  • Kanı temizler,
  • Böbrekleri temizler.

Birçok bitki çayı gibi kiraz sapı faydaları konusunda da öncelikle sağlık sorununuzu çözüp daha sonra destekleyici bir tedavi olarak kullanabilirsiniz.

Kiraz Sapı Yan Etkileri

Kiraz sapının yan etkileri arasında olan kan sulandırıcı özelliği ameliyat durumunda sorun yaratabilir. Bununla birlikte fazla suyun vücuttan atılmasına neden olduğu için, kanı temizler ve çok iyi bir sakinleştirici etkisi vardır.

Sinirlilik konusunda sorunlu bir yakınınız varsa kiraz sapı çayı ikram edebilirsiniz. Toksinleri artıcı özelliğinin yanında, düşük tansiyon şikayeti olanların kullanmamaları gereken bir üründür. Kiraz sapı ishal durumunda da kullanılmamalıdır.

kiraz sapı çayı

Kiraz Sapı Çayı Kürleri

Genelde iki haftalık kür şeklinde kullanılan kiraz sapı, yemeklerden bir saat evvel bir su bardağı içilmelidir. Fazla içilmesi susuzluğa neden olabileceğinden günde iki üç bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Kilo vermeye yardımcı olan kiraz sapı çayı içine limon sıkılarak da içile bilmektedir. 5 dakikadan fazla demlenmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu