Diyet Listesi

Türk Kahvesi Zayıflatır mı? Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

40 yıllık hatırı olan Türk kahvesi, özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde metabolizmayı olumlu yönde etkiliyor ve harekete geçiriyor. Türk kahvesinin kilo vermeye olan etkisinin bazı kişilerce kanıtlandığının bilinmesi, birçok insanın Türk kahvesi zayıflatır mı? Sorusunu sormasına neden oldu.

Hiçbir besinin tek başına zayıflamaya yardımcı olmadığı bilinmelidir. Çünkü hızlı kilo vermek, verilen kiloları yeniden geri almak şeklinde size geri dönen sağlıksız bir sistemdir. Bu yüzden düzenli besleneceğiniz yiyecek seçeneklerini tercih ederken, sağlıklı ürünler kullanmayı adet haline getirmeniz gerekir.

Yani düzenli olarak kahve içmek, onunla birlikte sağlıklı beslenmek için bir plan yapmak oldukça önemlidir.

Türk kahvesi zayıflatır mı? Türk kahvesinin faydaları

Sağlıklı Beslenip Türk Kahvenizi İçin

Sağlıklı beslenerek günde bir iki kez Türk kahvenizi içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanızı da kolay bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ekmek, şeker ve paketlenmiş ürünler kullanarak beslenmekten vazgeçerseniz, Türk kahvesi konusunda da metabolizmanızın hızlanması kolaylaşacaktır. Yani sağlıksız beslenerek Türk kahvesi içmeniz kilo vermenize etki etmeyecektir.

Türk Kahvesi ile Diyet Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti yaparak, Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Özellikle glütenli gıdaları tüketerek, istediğiniz zaman abur cubur yiyerek ya da kahvenin yanında lokum tüketerek metabolizmanızın çalışmasını sağlamanız mümkün olmaz.

Sabah iki yumurtadan oluşan bir tereyağlı omlet ya da kayısı kıvamında haşlanmış yumurta, bol yeşillik ve ceviz eşliğinde bir kahvaltı yaparak, Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Kahve çeşitleri değil, sadece Türk kahvesi tüketmeniz iyi bir seçim olabilir.

Türk Kahvesi Ne Kadar Tüketilmeli?

Türk kahvesi günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Çünkü çarpıntıya neden olabilir. Ayrıca çok fazla kullanıldığında vücudun alışması nedeniyle metabolizma üzerindeki etkisi nötr hale gelebilir.

Diyet Yaparken Türk Kahvesi Ne Şekilde İçilmeli?

Diyet yaparken, şekersiz Türk kahvesi içilmelidir. Şeker her zaman metabolizmaya zarar verir ve kilo vermenin önünde özel bir engel teşkil eder.

Kilo vermek istediğinizde Türk kahvesi içerek kilo vermek işinize yarayacak sonuçlar almanız için uzun dönem düşünülmesi gereken bir konudur. Düzenli olarak ve uzun vadede tercih edeceğiniz bir beslenme şekliyle her zaman ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez, eşsiz damak tadının olduğu ve geleneksel kültürümüzde önemli bir yeri olan kahve kendine has tadı ve kokusuyla enfes içecek olmasının yanı sıra birçok derde de şifa kaynağı olmaktadır. Türk kahvesinin faydalarını başlıca sıralamak gerekirse şöyledir;

  • Telvesi ile pişirilen Türk kahvesi antioksidan bakımından oldukça zengindir.
  • Kanser türlerinden korur ve kanser riskini azaltır.
  • Türk kahvesi zihni açar ve konsantrasyonu yükseltir.
  • Alzheimer hastalığını engelliyor.
  • Türk kahvesi kalp sağlığına iyi gelmektedir.
  • Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmada Türk kahvesi şeker hastalığına ve şekere yakalanma riskini en aza indiriyor.
  • Spor esnasında içilen Türk kahvesi yağ yakımını artırmaktadır. Bu sayede daha hızlı zayıflayabilirsiniz.
  • Safra taşı riskini azaltarak engelliyor.
  • Karaciğerde yağlanmasına iyi gelir ve iltihabı azaltmaktadır.
  • Bir fincan Türk kahvesinin telvesini cildinize, yüzünüze sürdüğünüzde cildin pürüzsüzleştirilmesine yardımcı olur.

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler Türk kahvesinin birçok soruna deva olduğunu göstermektedir. Tabi ki her şeyin fazlası zarar, azı karardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu