Dekorasyon

Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonu için duvarları boyamak, duvar kağıtları yenilemesi gibi etkili dokunuşlar evinizin kasvetli havasını değiştirebilir. Fakat duvar rengi seçimininde doğru renk seçeme konusuna geldiğinde herkesin kafası karışmaktadır. Doğru duvar rengi seçimi konusunda size bazı tavsiyeleri bu konumuzda vereceğiz.

Her duvar renklerinde birbirini tamamlayan farklı tarzlarda renkler vardır. Renk paletlerinde 2 farklı dekorasyon tarzı yaratabileceğiniz gibi, tek renk kullanarak da harika duvar renkleri ortaya çıkarmak mümkün. Duvar rengi nasıl seçilir? Bu yazımızda hep birlikte inceleyelim. İşte duvar rengi seçiminde izlemeniz gereken önerilerin listesi…

01. Çok Sabırlı Olun!

duvar rengi 1

İlk olarak odayı kendi kafanızda iyice tasarlamadan renk için karar vermeyiniz. Fakat bu arada renklerin numunelerini de bir araya getirmeyi ihmal etmeyin. Bildiğiniz gibi boyların renkleri sonsuzdur ve odalar dekorasyonunu değiştirmenin de en kolay yöntemlerindendir. Duvar boyası rengini seçerken son kararınız olarak halı, koltuk, mobilya gibi eşyalarınız belirlendikten sonra seçin.

02. Dekorasyon Örnekleri İle Alışveriş Edin

duvar rengi 2

Ev dekorasyonunuz için alışveriş çıktığınızda halı, kumaş, fayans gibi parçaların fotoğraflarını çekerek yanınızda örnek olarak götürün ihtiyaç duyabilirsiniz.

03. Renkleri Öğrenmeye Çalışın

duvar rengi 3

Herhangi bir rengin birden çok farklı renk tonu bulunmaktadır. Renkler konusunda önceden bir fikir sahibi olabilmeniz için renk paleti kataloglarına göz atarak renk tonları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Koyu renk tonları kullanmayı düşünseniz dahi, tüm renkleri incelemenizde fayda vardır.

04. Renklerin Denenmesi ve Gerçek Formüller

duvar rengi 4

Ev dekorasyonunda kullandığınız baskılı kumaşlar varsa, kumaşların baskı ton renklerini duvar rengi olarak da seçebilirsiniz. Duvarlarınızın rengini daha öne çıkarmak istiyorsanız, derin veya parlak renk tonlarını tercih edebilirsiniz.

Kapı, pencere, pervaz gibi yerlerde beyaz ve tonları renkler sıklıkla kullanılıyor. Eğer bu konuda cesaretiniz varsa, duvarları boyadığınız rengin en soluk ren tonunu seçerek oldukça yaratıcı bir dekorasyon ortaya çıkartabilirsiniz. Etkileyici bir görünüm elde edebilmek için duvarlarda açık renkler, kapı, pencereler ve pervazlar içinde koyu ton veya parlak renkleri seçebilirsiniz.

05. Cila Tercih Edin

duvar rengi 5

Duvarlar ve hayalinizdeki tasarladığınız şık dekoratif objeler için uygun cila sizce hangisi? Mat cila, düz enamel duvardaki kusurları gizler. Parlak cilalar ise odanın ışığını daha çok yansımasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu