Aşk & İlişkiler

Eşinizle Doğru İletişim Kurmanın 7 Yöntemi

Var olan bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütmenin ana temeli sağlıklı bir şekilde kurulan iletişimden geçmektedir. Sağlıklı iletişime geçebilmenin bazı kuralları vardır. Eşinizle kuracağınız sağlıklı iletişim yolları aşağıda ki gibidir.

01. Düşüncelerinizi eşinizle paylaşın

Sizin için doğru olmayan veya kafanızda karışan düşünceler olduğunda bu durumu eşiniz ile paylaşmanız çok önemlidir. Fikirlerinizin karışmasına neden olan veya eşinizin bu duruma tepki göstereceğini düşünüp bu durumu paylaşmamayı tercih edip içinize atarsanız, git gide bu durum içinizde büyüyerek zamanla daha kötü sonuçlara ulaşabilir. Bunun için düşüncenizi ifade etmekten asla çekinmeyin. Durumu ifade ederken ne söyleyeceğinize değil nasıl söyleyeceğinize dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

02. Sorunlarla ilgili konuşmak için yeteri kadar zaman ayırın

Eşiniz ile problemleriniz hakkında konuşmak istediğinizde işe yetişmeye çalışırken veya öğle arasında konuşmayı tercih etmek çok doğru bir davranış değildir. Çünkü eşinizin bu sınırlı zaman içerisinde size gerektiği kadar vakit göstermemesi sizin hoşunuza gitmez. Ortada ciddi bir mesele varsa konuyu ayrıntılı konuşmak için yeteri kadar birbirinize zaman ayırmalısınız. Böylelikle eşiniz hem kendine zaman ayırıp size saygı gösterir hem de sizi gerektiği kadar dikkate alır.

mutlu-es

03. Onun yerine düşünmeyin

Eşiniz anlatmadan, aklından ne geçtiğini bilmeniz imkânsızdır. Eşinizin ne düşündüğünü tahmin etme çabalarındansa, direkt olarak sormak en daha mantıklıdır.

04. Bu günü konuşurken geçmişte olanları kurcalamayın

Karı-koca arasında ki en büyük yanlışlardan birisi de geçmişi kurcalamaktır. Aranızda ki problemlerin çözülmesini istiyorsanız, eşinize bir çıkış yolu olduğunun hissini verin. Geçmişte yaşanan hataları gün yüzüne çıkarırsanız, oluşan değişim ve olumlu çabalara rağmen kendini suçlu hissetmeye devam eder. Bu konuda mükemmel olmasını beklememelisiniz.

mutlu-es-3

05. Hatalarınızın sorumluluğunu önünüze alın

Herhangi bir yanlışınız varsa bu konuda ki sorumluluğunuzu göz önüne alarak başkasını suçlamamaya dikkat edin. Kendinizi savunacağınız zaman bahane üretmeye çalışmayın. Daima dürüst davranın. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Böylelikle eşiniz size daha fazla güven sağlayacaktır.

06. Siniri kendinizden uzaklaştırın

Eğer öfkelenmeye başlıyorsanız biraz mola verin, yürüyüş yapın, sizi rahatlatacak müzik dinleyin. Böylelikle eşinizin kalbini kırma gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

mutlu-es-4

07. Toplum içinde tartışmak

Yanınızda başkaları varken, kendi aranızda olan sorunlar hakkında konuşmanız eşinizi otomatik olarak savunmaya iter. Akabinde büyük sorunlar gelebilir. Yanınızda başkaları varken eşiniz ile daha samimi ve dürüst bir davranış sergileyebileceğinizi düşünüyor musunuz? En iyisi aranızda ki tüm anlaşmazlıkları eşinizle baş başa olduğunuz zamanlarda çözün. Biz kadınlive kadın grubu olarak hepinize huzurlu, mutlu aile olmanızı diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu