Cilt Bakımı

Evde Cilt Rengi Nasıl Açılır? Doğal Cilt Beyazlatma Maskeleri

Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Cildin rengini, renk pigmentleri vermektedir. Genetik olan bu durum doğuştan esmer veya koyu buğday ten rengine sahip değilseniz, doğal yöntemler ve maskelerle cilt rengi açılır. Cilt beyazlatma, cilt rengi açma gibi konularda, kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak ve evde cilt rengi açmak istiyorsanız, doğal yollara başvurmanız gerekir.

Cilt rengi açmak için herkesin mutfağında bulunan doğal malzemelerden cilt beyazlatma maskeleri elde ederek yapacağınız maske uygulamaları ile cildinizin rengini 3-4 ton açabilirsiniz. Cilt rengi nasıl açılır? Bu soruya birçok alternatif cilt beyazlatma yolları vardır bunlardan bazıları şöyledir; limonla cilt beyazlatma, salatalıkla cilt rengi açma, domatesle cilt beyazlatma, ıhlamurla cilt rengi açma, yumurta ile cilt rengi açmak gibi doğal yollar mevcuttur.

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Maskeleri

Ten renginizin (tonunu) ev ortamında değiştirebilirsiniz. Ten renginizi 3-4 ton açabilir ve beyaz cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için siz evinizde, çok basit ve ucuz cilt rengi açıcı maske tarifleri hazırlardık.

Limonla Cilt Beyazlatma

Limonla Cilt Beyazlatma Maskesi

Limonun faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz gibi aynı zamanda ideal bir ağartıcı ve renk açıcı özelliğine sahiptir. Limon saç rengini açtığı gibi cilt rengini de açan doğal renk açıcıdır. Bütün limonu ikiye keserek yarısını cildinizin üzerine sürün ve cildinizde gezdirin, gece limonla uyuyup, sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın ve cildinizdeki değişimi hemen fark edeceksiniz. Bu cilt açıcı limon maskesini uygularken, odanın karanlık ve ışık görmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü limonun içerdiği asit maddeleri ışığa maruz kaldığı taktirde ciltte leke oluşturabilmektedir.

Salatalıkla Cilt Rengi Beyazlatma

Salatalıkla Cilt Rengi Açma

Salatalık kahvaltılarımızın vazgeçilmez gıdası olmasının yanı sıra, cilde de faydalıdır. Salatalık özellikle cilt lekeleri önleme, cilt beyazlatma ve açma gibi özellikleri var. Bu sayede cilt bakım kremleri içerisinde nemlendirici, maske ve kozmetik ürünleri içerisinde kullanılmaktadır. Cilde yumuşaklık ve nem veren salatalık, cilt rengi açma konusunda da oldukça iyi bir doğal ürün olarak kabul edilir. Kabukları soyulmuş 1 adet salatalığı rendeden geçirdikten sonra cildinize uygulayın. Ardından 30-35 dakika kadar bekleyin. Daha sonra cildinizden salatalık maskesini yıkayıp temizleyin. Bu uygulamayı 1 haftada 4 kere uyguladığınızda cilt renginizin açıldığını fark edeceksiniz.

Domatesle Cilt Beyazlatma

Domatesle Cilt Beyazlatma Maskesi

Domates, sivilcelere karşı iyileştirici özelliği olsa da cilt rengi beyazlatma konusunda oldukça etkili doğal malzemeler arasında. Domates içerdiği asidik özelliği sayesinde cilt beyazlatıcı’dır. 1 adet domatesin kabuklarını soyup rendeleyerek cildinize, yüzünüze uygulayabilirsiniz. Domates cilde ilk temas ettiği andan itibaren ciltte kaşınma, yanma gibi hisseler ortaya çıkabilmektedir. Domates maskesini cildinizde 15-20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Ayrıca rendelediğiniz domatese çok az un ilave de edebilirsiniz.

Ihlamurla Cilt Rengi Açma

Bir cezve yardımı ile ıhlamuru kaynatın ve ılık hale geldikten sonra süzgeçten geçirin. Daha sonra içerisine 4-5 damla limonun suyunu sıkın. Elde ettiğiniz karışımı bir parça pamukla cildinize yedirerek sürün. Bu işlemi her akşam tekrar edin cilt renginizin açılmasına yardımcı olacaktır.

cilt rengini acma

Yumurta Akı İle Cilt Rengi Açmak

Yumurtanın akı, gözenekleri sıkıştırmada etkili olduğu kadar cilt rengi açma konusunda da oldukça etkilidir. Yumurtayı sarısından ayırdıktan sonra köpük kıvamını alıncaya kadar çırpın. Elde ettiğiniz köpüğü cildinize sürerek yedirin. Ardından 30-35 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi yıkayarak temizleyin.

Pirinçle Cilt Rengi Beyazlatma Maske Tarifi

Pirincin eskiden beri cilt lekesi, cilt ağartıcı özellikleri biliniyor. Pirinçle cilt rengi açmak için 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu içerisine az miktarda su ilave ederek, krem kıvamını alana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı göz çevresi ve gözaltları haricinde tüm yüz cildinize ya da cildinizin diğer bölgelerine uygulayabilirsiniz. Daha sonra 30-35 dakika kadar bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu pirinç maskesini haftada 1 ya da 2 kere uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu