SağlıkHayata dairRuh Sağlığı

Güncel Kıskançlık, Kıskançlık Psikolojisi, Kıskançlık Tedavisi Ve Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Güncel Kıskançlık, Kıskançlık Psikolojisi, Kıskançlık Tedavisi Ve Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Kıskançlık, günümüzde hemen hemen hepimizin problemi, değil mi? Kıskançlık, kişiye olduğundan farklı imajlar vererek, insanların gözünde sevimsiz biri olarak gözükmem’izi sağlayan, tehlikeli ve sinsi bir duygu sistemidir. Kıskançlık denilince, akla ilk gelen kadın erkek ilişkisindeki duygu karmaşığı, elbette ki değil. O halde “Kıskançlık nedir, tehlike boyutları nelerdir, ne gibi çeşitleri vardır ve en önemlisi, tedavi edilebilir mi?” bilmek ister misiniz? Ben bugün tüm bu soruları ele alarak, sizler için “Güncel kıskançlık, kıskançlık psikolojisi, kıskançlık tedavisi ve kıskançlıktan kurtulmanın yolları” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. İnsan psikolojisinde yer alan, kıskançlık için çözüm arayan bu anlatımıma, güncel kıskançlık ile başlamak istiyorum.

Güncel Kıskançlık

Evet, kıskançlık ile ilgili küçük bir bilgi aktarımı, yaptığımıza göre gel gelelim, günümüzde hemen hemen birçoğumuzda bulunan ve dedikoduların temelini oluşturan, güncel kıskançlık özelliğine. Güncel kıskançlık nedir ve hayatımızda ne gibi bir yeri vardır?

Güncel kıskançlık
Bu karikatür, işin esprisi. Ancak aynı zamanda da güncel kıskançlığa, güzel bir örnek diyebiliriz.

Güncel kıskançlığa, bir nevi egonun sesi diyebiliriz. Biz egosunu törpülenmemiş insanlarda, güncel kıskançlıklar olabiliyor. Peki, güncel kıskançlık nedir? Güncel kıskançlık, kadın erkek ilişkisinden çok kişinin çevresindeki hemen hemen her şeyi kıskanmasıdır. Biri ev alır, kişi onu kıskanır. Araba alır, onu kıskanır. Bu tarz kıskançlıklar güncel kıskançlık konusuna girmektedir. Dediğim gibi bu kıskançlığı yaşayanların birçoğu egosunu, törpülenmemiş insanlardır. Her şeyin iyisinin, tüm güzelliklerin kendisinde olmasını istemesi ve en egoisti  olan, devamlı saygı ve sevgi duyulmasını istemesi, güncel kıskançlığın doğurduğu özelliklerdir.

Aile içi kıskaçlık
Ebeveynlerin dikkatine; çocukların kardeşlerini, annesini ve babasını kıskanması da güncel kıskançlık, psikolojisidir.

Saygıyı ve sevgiyi görsellikle maddiyatta arayan kişiler, çevresindekilere güncel kıskançlığın getirdiği imajdaki, özelliklerle davranırlar. Bu durumu etkileyen en önemli sebep ise hayatı tanımamak ve kendi değerini bilmemektir. Oysa kişi saygı ve sevi görmek istiyorsa, önce kendini sevip ve saygı duymalı. Bunu sadece okumakla değil, hayatının her yönünde uygulamalı. Başarısızlığına gölge düşüren, zaten kişinin bu eksikliğidir. Kişi güncel kıskançlıktan kurtulduğu an, başarı sonradan kendiliğinden zaten gelir. Çünkü kişi, artık başarının da göreceli olduğunun farkına varıp, başkalarının başarılarından çok kendi başarılarını, gözlemlemekle meşgul olur ve bunu yaparken de tarifsiz bir huzur, yaşar. En önemlisi de artık her şeye ve herkese sevgi ile bakar ve ona göre yaklaşır.

Kıskançlık Psikolojisi

Kıskançlığın önlemi alınmadığında, psikolojik boyutlara kadar ilerleyebiliyor. Psikolojik olarak kıskançlığı yüzünden depresyon yaşayanlar, kıskançlık psikolojisinin ne yazık ki kurbanı olabiliyorlar. Kıskançlık psikolojisi ileri boyutlara gelmeden, muhakkak bir uzmanla iletişime gecikmelidir. Aksi taktirde kişide kıskançlık saplantı haline gelir ve çevresindeki herkesi ve her şeyi şiddetle kıskanır. Bu davranışı yüzünden kişi toplumdan dışlanır ve kendi içinde ruhsal bir çöküntü yaşaması da kaçınılmaz olur. Bu sebepten kıskançlığı aşırı dozda yaşayanların, psikolog ile iletişiminde fayda var.

Kıskançlık psikolojisi

Kıskançlığın ileri dozlarında, hasta çevresine fiziksel ve psikolojik bir şiddet uygulayabilir. Sırf ruhsal acıdan öfkesini dindirmek adına, o anki kıskançlık psikolojisiyle hem kendine hemde etrafındakilere fiziksel zararlar vermesi, muhtemeldir. Peki, kıskançlığı ileri dozda yaşayanlar için kıskançlık tedavisi, mümkün mü?

Kıskançlık Tedavisi

İleri boyutlara varmamış kıskançlığın tedavisi, düşünce yoluyla evde mümkün. Ancak kıskançlığı aşırı dozda yaşayanlar için düşünce yolunun yanı sıra, görsel deliller ve bir uzman görüşü şart. Kıskançlık şikayetiyle psikologla giden hastanın, tedavisi öncelikle iletişim yoluyla seans seans gerçekleşir. Daha sonra hastanın durumuna bağlı olarak, ilaç tedavisine başvurulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu