EvlilikRuh Sağlığı

Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi

Evli çiftlerin birçoğu nedensiz tartışmalarla ve ani öfkelerle evliliklerine son veriyor. Ani öfke ve nedensiz tartışma, insan için bir olgudur ve psikologlarımız tarafından çok yadırganmamaktadır. Yani burada anlatmak istediğim nokta, kişinin ani öfkesinin çaresi, evliliği sonlandırmak değildir. Bu sebepten psikologlarımız, bu tarz sorunlar için evlilik terapisini öneriyor. Birçok evliliğin sona ermesindeki ana neden, çiftlerin birbirlerine karşı egolarını törpüle-yemesinden kaynaklanıyor. Artı anlamdaş olma yeteneklerini kullanamamakta, evliliği yok edebiliyor. Peki, bu düşünce sistemine sahip çiftlere, neden evlilik terapisi önerilmektedir?

İki farklı ruh aynı çatı altında bir ömür aynı yastığa baş koyuyor. Aralarında anlaşmazlık çıkması gayet doğal. Evlilik, zaten bütün bu anlaşmazlıklar ve zıt kutuplara rağmen, aynı çatı altında yaşlanmak değil midir? Saygı ve sevgi çerçevesin de yaşamak, evlilik bağını, güçleştiren en önemli etkenlerdendir. Sudan sebeplerle evliliğini sonlandırmak isteyenlerin birçoğu, ciddi pişmanlıklar yaşanmaktadır. İşte bunların yaşanmaması için devreye, evlilik terapisi giriyor.

Her insanın; duygusal, sinirli, aksi, karamsar, enerjik ve egoist yapıları muhakkak vardır. Önemli olan insanın bu yapıları orantılı, kullanmasıdır. Yani ipleri kendi elinde tutup, bu olguların onu aşırı derecede kontrol etmesine, izin vermemelidir. Kontrolü kayıp eden çiftlerimizin, evlilik terapisi olmaları onlar için yerinde bir karar olacaktır. Çünkü psikologlarımız, insan enerji sistemi üzerine çalışıp, uzmanlaştıkları için evli çiftlerin duygularına ortak olup, onlara bir arkadaştan daha çok faydalı olacaklardır. Bu konu üzerine çalışıp yıllarını veren uzmanlarımızın görüşlerini dikkate almak, sorun yaşayan evli çiftlerimiz için birçok avantaj sağlayacaktır. Bu sebepten, benim bu konudaki kendi özgün düşüncem; terapiyi hafife almamaktır. Çünkü birçok evliliğin kurtarıcısı olan, yine birçok insanımızın hafife aldığı, evlilik terapisidir.

evlilik terapisinin faydaları

Evlilik Terapisinin Faydaları Nelerdir?

  • Eşlerdeki karşılıklı empati duygusunu, geliştirir.
  • Evlilikte görüş  farkı, yaşanmasının doğal olduğunu ve bunu tartışmadan da ortak bir sonuca varılacağını, eşlere aşina eder.
  • Eşlerin birbirlerinin düşüncelerine, daha anlayışlı bir tavırla yaklaşmalarını sağlar.
  • Aile huzurunun temelini oluşturan karşılıklı sevgi ve saygı hissiyatlarının, eşlerde yenilenmesine yardımcı olur.
  • Eşlerin aralarını bozan asıl sorunu bulup, o sorunun çözüme kavuşturulmasına da yardımcı olur.

Evlilikte anlaşılmazlığa sebep olan sorun her neyse, psikologlar o sorunu eşlerle irtibata geçerek, psikolojik yöntemlerle ortadan kaldırırlar. Her insanda, tartışmaya yol açacak unsurlar bulunmaktadır. Ancak bunun çözümü en son yapacağımız işi, en önce yapmak değildir. Evli çiftlerin herhangi bir sorunda en son uygulamaları gereken husus, evliliklerine son vermektir. O evliliği kurtarmak adına, iki tarafta hiç mücadele verilmezse, olay iyice psikolojik kaossa dönüşür. Evlilik terapisinde çiftler üzerine uygulanan psikolojik yöntemler, bu kaos-usu ortadan kaldıracak en etkili sistemdir.

NOT: Evlilik terapisi gören çiftlere; olumlu düşünce, pozitif akım, empati vb. gibi enerjiler, düşünce sistemi ile eşlere analiz edilir. Çiftler bu düşünce sistemleri sayesinde, birbirlerine karşı daha sevecen ve daha anlayışlı yaklaşırlar. Aslında psikolojide en etkili kurallardan biri de düşünce sistemidir ve düşünce sistemi, yaşam tarzının aynası diyede adlandırılır. Bu sebepten sizlere tavsiyem; hayat tarzınızı değiştirmek istiyorsanız, işe ilk düşünce tarzınızı değiştirmekten başlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu