Hayata dairRuh SağlığıYaşam

Can Sıkıntısı Nedir Ve Can Sıkıntısına Ne İyi Gelir?

Can Sıkıntısı Nedir Ve Can Sıkıntısına Ne İyi Gelir?

Durgunluk, isteksizlik ve sürekli aynı hayat tarzı, can sıkıntısına sebep olabiliyor ve kişiyi, hayattan zevk almama doruğuna kadar getirebiliyor. Bu durum üzerine, bugün sizler için kaleme aldığım konumu, “Can sıkıntısı nedir ve can sıkıntısına ne iyi gelir?” başlığı altında dizayn ettim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Beni bu konuyu araştırmaya iten esas durum, günümüzde bu tarz ruhsal sorun yaşayanların, gün geçtikçe artış göstermesidir.

can sıkıntısı nedir ve can sıkıntısına ne iyi gelir

Evet, dünya yansa umurumuzda değil. Neden bu kadar yorgun ve bitkiniz ki? Bu tarz soruların kişiden kişiye cevabı, elbetteki değişiklik gösterir. Biz neden bu kadar zevksiz ve umursamaz bir tavır halinde yaşıyoruz onu değil, gelin birlikte bu can sıkıntısına bir çare arayalım ne dersiniz?

Can Sıkıntısı Nedir?

Hemen hemen hepimizin ruhsal olarak şikayetçi olduğu, durumlar olmuştur. Bu durumlardan biriside can sıkıntısıdır. Peki, ruhsal durumumuzu, olumsuz etkileyen can sıkıntısı nedir? Can sıkıntısı, kişinin günlük aynı uğraşlar vermesi ve aynı ortamlarda bulunmasından doğan, ruhsal bir psikolojik baskıdır. Bu psikolojik baskı, kişinin zihnini ” Neden, ne için, nasıl olur?” gibi kendine özgü sıradan sorularla meşgul eder ve kişiyi, anlamsız bir zihinsel mücadeleye çeker. Bu durumda olan kişiler daha çok kendisine psikolojik bir savaş açarak, kendi öz benlikleri ile savaşırlar. Düşünsenize kişi, hiç kendine savaş acar mı? Durum böyle olunca evet, ne yazık ki acar.

beyni ni kötü tüşüncelerden temizle

Can sıkıntısı, farklı psikolojik boyutlara geçmeden önlemi alına bilir mi? Elbette. Ancak bunun için öncelikle can sıkıntısı yaşayan kişinin, standart hayat tarzını değiştirmesi gerekiyor. Hayat tarzının değiştirilmesi için önce düşünce tarzı değiştirilmelidir. Bu konu iki cümle ile açıklanacak kadar kısa ve anlaşılması kolay değil. Daha kolay ve daha iyi analiz etmeniz için sizlere enerjik ve daha etkili psikolojinin bir dalı olan “Olumlu düşüncenin gücü” adlı konusuna değinmek istiyorum.

Can Sıkıntısına Ne İyi Gelir?

Can sıkıntısı yaşayan kişi ne yapmalı? Can sıkıntısı, hemen hemen hepimizin günlük defalarca söylediğimiz kadar basit ve anlamsız bir cümle değil. Tam aksine, önlemi alınmadığında çok tehlikeli zihinsel boyutlara varacak kadar ciddiye alınması gereken, bir problemdir. Kişi can sıkıntısı yaşıyorsa ilk yapması gereken, yukarıda bahsettiğim gibi düşünce tarzını değiştirmesidir. Can sıkıntısı yaşayan kişi, ilk kendisine şu soruyu, “Ben ne yapmaktan hoşlanıyorum ve nasıl yaşıyorum?” sormalıdır. Daha sonra yaşam tarzıyla, yaşamak istediği yaşam sitilini karşılaştır’malıdır. Bu evreyi tamamlamak, elbette söylendiği kadar kolay değil. Ancak kişi, hayata dair ne yapmak istiyor ve ne gibi hayaller peşinde süzülüyorsa, ona giden yolda o kadar güzel ve bir o kadarda heyecan vericidir.

olumlu düşünce

Hayata dair bir mücadelesi olmayan ve sürekli her şeyden ve her yaşadığından şikayetçi bir ruha sahip kişinin, sıklıkla can sıkıntısı yaşaması, gayet normaldir. Her gün aynı standartta yaşamak ve yaşadıklarını görme yerine, yalnız bakmakla yetinen bir ruha sahip kişi, bardağa hep boş tarafından bakar ve tüm ruhunu negatif enerji ile doldurur. Oysa can sıkıntısını meydana getiren asıl sebep, bu gibi negatif yaşam koşullarıdır. Peki, can sıkıntısına ne iyi gelir?

Can Sıkıntısından Kurtulmak İçin Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

  • Hayal kurmak,
  • Hayalini hedefe çevirmek,
  • Çevirdiğin hedefine ulaşmak için mücadele vermek,
  • Her olumsuzlukta bırakmak yerine o olumsuzluğun sonuçlarını keşfedip, her şerde bir hayır olduğuna inanmak,
  • Klasik günlük yaşantıdan vazgeçmek,
  • Her gün geçiyor ve bir daha aynı günü tertemiz yaşamak mümkün olmuyor. Bu sebepten her günü son günmüş gibi doya doya yamak,
  • Hayatında her ne olursa olsun, onu görmeye çalışmak,
  • Hayata pozitif bir pencereden bakmak,
  • Kendini sevmek her insanın hakkı, kendi dışında her şeye ve herkese imrenmek başkalarına özenerek hayat yaşamak, kendi istediğin hayatı değil, başkasının istediği hayatı yaşamaktır.

Can sıkıntısından kurtulmak isteyenler ve sıklıkla can sıkıntısı yaşayanlar, kendi istediklerine ve kendi arzularına yönelmelidir. Bu tarz düşünceler insan evladında ki olumlu enerji akımını, güçlendirir ve yaşama azmini artırır. İnsan vücudunun yalnız biyolojik olarak vitaminlere değil, aynı zamanda da düşsel ve ruhsal vitaminlere de ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerden bazıları ise yukarıda sıraladığım gibi pozitif enerjiyi güçlendirip, yaşama azmi veren gerek zihinsel gerekse ruhsal hayatımızı, her yönüyle etkileyen hayat yolunda heyecan ve mutluluk veren, bir yolculuktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu