Ruh SağlığıHayata dair

Psikoloji, Çocuk Psikolojisi Ve Çocuk Psikolojisi Hakkında Önemli Detaylar

Psikoloji, Çocuk Psikolojisi Ve Çocuk Psikolojisi Hakkında Önemli Detaylar

Günümüzde, psikolojik sorunlar büyük bir hızla artış gösteriyor. Bu artış da psikolojiye dayalı soruları, beraberinde getiriyor ve toplumun, çeşitli ruhsal korkular yaşamasına sebep olabiliyor. Tabi, durum böyle olunca ilk akla gelen, çocuklar oluyor ve devreye, çocuk psikolojisi giriyor. İşte bu tarz ruhsal sorunları, bir nebzede olsa azaltmak adına sizler için “Psikoloji, çocuk psikolojisi ve çocuk psikolojisi hakkında önemli detaylar” adlı başlığımı, hazırladım ve yine sizler içinde araştırmalarıma ve uzman görüşlerine dayanarak, anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma psikolojinin tanımını yapmakla, başlamak isterim.

Psikoloji

Psikoloji

Fiziki görünmeyen ve yaşadıklarıyla şekillenerek, kişinin ruhunu temsil eden ve onu hayata daha iyi bağlayan ruhsal sağlığa, psikoloji denir. Psikolojisi bozuk ve bozulmaya yakın kişi ve kişilerin, ruh sağlığı tehlike altındadır. Ruh sağlığı kelimelere döküldüğü kadar kolay ve sıradan bir konu değil, tam aksi ciddiye alınması gereken, bir sağlık sorunudur. Ruh sağlığını tehlikeli ve zor kılan en önemli husus ise fiziki bir yapı olmaması ve fiziki sorunlar doğurmasıdır.

Psikoloji nedir

Kişinin ruh sağlığı bozulmaya yüz tutmuşsa, hal ve hareketlerinden anlaşılabilir ama kesin sonuç için bir uzman görüşüne, muhakkak ihtiyaç vardır. Aksi taktirde kişinin, ruh sağlığı giderek kötüleşir ve çöker. Bu durumda da kendisine ve çevresine, ciddi fiziki zararlar verme tehdidini oluşturur. Bu tarz sorunlarla mücadele edebilmek ve ruh sağlığı bozukluğunu, en aza indirmek için en temkinli ve en etkili yöntem, psikolojiyi anlamak ve doğru hamleleri, yapmaktan geçer. Peki, Psikolojisi bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuş kişi ve kişiler nasıl olur?

Psikolojisinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Çocuk psikolojisini daha iyi analiz edebilmeniz için öncelikle psikolojiyi, anlamanız gerekiyor. Psikolojinin tanımını ve bozulduğunda ki tehlikeler hakkındaki açıklamamızı, yaptık. Şimdi “Psikolojisi bozulmuş kişi nasıl olur ve ne gibi davranışlar sergiler?” biraz da ondan, bahsedelim.

Psikolojisi bozuk kişi nasıl tanınır

Ruh sağlığının iyi olmadığını fark edip, bir uzman görüşüne ihtiyacı olduğuna inanan ve bu durumun doğal olduğunu kabullenen kişinin, psikolojisi normaldir. Yalnız küçük ruhsal sorunlar yaşamakta olabilir ve bunun bilincindedir. Asıl mesele, Psikolojik olarak kendisini iyi hissetmeyen ve buna rağmen tedaviyi kabul etmeyip, ‘ ben deli değilim, benim ruh sağlığım gayet normal ve asıl ruh sağlığı bozuk sizsiniz’ gibi cümleler kuran kişinin, ruh sağlığında ciddi sorunlar olabilir. Çünkü insanın ruh sağlığının bozulması, normaldir ve bunun için tedavi görmesi de gayet doğaldır. Bunun bilincinde olan kişide, ciddi sorunlar olmaz ama inkar edip, tedaviden kaçan ve hakaret üstüne hakaret yağdıran sahsın, psikolojik olarak ciddi sorunlar yaşama olasılığı, oldukça yüksektir.

ocuk psikolojisi

Psikolojik sorunların bir diğer nedeni de geçmişe, esir yaşamaktır. Bu tarz ve buna benzer belirtileri, psikolojiden anlayan kişi kolayca keşfedebilir ve hastaya daha temkinli yaklaşarak, tedaviye ikna edebilir.

Çocuk Psikolojisi

Söz konusu psikoloji olunca, akla ilk gelen çocuklar oluyor. Her anne baba için çocuklarının hem ruhsal hemde fiziksel sağlıkları, her şeyden önemli. Peki, ebeveynler bu durumun ne kadar bilincinde? Eğer, çocuk psikolojik olarak sağlıklı yetişmezlerse, bir zincir halkası gibi bu gelecekte yaşadıklarını hem kendileri yaşar hemde çevrelerine yaşatırlar.ocuk psikolojisine dikkat

Peki, bu gibi riskli durumlar için neler yapılmalıdır? Çocuğunuzu yetiştirin, çocuğunuzu doğru yetiştirdiğinizin kanıtını ancak o çocuk toplum içine girince anlarsınız. O yüzden küçük yaşta psikolojik sorunları tetikleyen ve teşvik eden durumlardan çocuklarınızı uzak tutmanız, uzmanlarımız tarafından önemle altı çiziliyor. Çocuk psikolojisi iki kelime ile ifade edilecek kadar ne kısa nede basit. Tam aksi gerçekten sorunları temelden çözmek istiyorsak, önce çocuklarımızın ilgi odaklarını çözmeliyiz ve onları, ruh sağlığının bozulması gibi tehlikeli ortamlardan uzak tutmalıyız. Nasıl mı? Doğruyu çocuklara anlatıp, aradan çekilerek değil, bizzat onlarla vakit geçirip, doğruyu onlarla birlikte yaşayarak yapmalısınız. Çünkü çocuklar kanıt ister ve duyduklarından çok gördüklerine inanır ve uygularlar. İllaki çocukların ilk örnek alçağı kişiler siz ebeveynler’isiniz, eğer onlara kanıt sunmazsanız sadece anlatıp, aradan çekilirseniz çocuk anlattığınızı değil, yaptıklarınızı örnek alır. Bu yüzden davranışlarınız, konuşma üslubunuz ve en önemlisi çocuğunuza çizdiğiniz o anne baba imajınıza, ciddi bir şekilde dikkat etmeniz gerekiyor.

Çocuk Psikolojisi Hakkında önemli Detaylar

Psikolojide en zor teşhis edilen, çocuk psikolojisidir. Sebebi ise o an çocukların, ruh sağlığının bozuk mu yoksa normal mı olduğunun belirtilerini, hemen göstermemesidir.

ocuk psikolojisinin önemi

Çocuklar psikolojik sorunlarının belirtilerini, ergenliğe girdiklerinde veya ilerideki yaşantılarında gösteriyor. Yani çocukluk dönemindeki birikmiş yaşantılar ve ruhsal sorunlar ileri ki yaşlarda, patlak veriyor. İşte asıl tehlikeli durum buradan kaynaklanıyor. Evet, belirtileri erken veren çocuklar olsa da genelde bugün psikolojik sorunlar yaşayan yetişkinlerin, asıl ruh sağlığının çocukluk dönemlerden başladığı anlaşılıyor ve uzmanlarımız buradan yola çıkarak, ebeveynleri, uyarıyor. Çocuklarınıza kendinizi kandırarak değil, gerçek bir ebeveyn gibi bakın ve onları yetiştirin. Görsel verilere ve davranışlarınıza dikkat edin. Aksi taktirde şuanda olmasa bile gelecekte, ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu