Diyet Listesi

Günlük Aktivite İle Yağ Yakılmaz!

Günlük Aktivite ile Yağ Yakılmaz

Herkesin malumu olduğu üzere beslenme ve spor sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için birbirinden ayrılamaz iki unsurdur. Kimileri küçük mesafelere yürüyerek kimisi de ev içerisinde iş yaparak bu egzersiz ihtiyacını karşıladığını düşünebilir. Ancak belirtmek gerekir ki bu aktiviteler faydalı olsa da yağ yakmak için yeterli değildir. Ayrıca sahip olduğunuz kilo boy endeksinize göre ideal kilonuz da değişiklik göstereceği için yapmanız gereken kendinize özel program oluşturmaktır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir yaptığı açıklamalar ile birlikte kilo vermek isteyenlere ipuçları verdi. Demir’e göre yağ yakımını artırmak için bilinenin aksine ara öğün tüketmek gerekmektedir. Aksi takdirde ana öğün gelene kadar vücut yağlardan değil kaslardan yakacak ve bu durumda yağlanacaksınız. Ayrıca Demir düzenli spor yapan bir birey ile günlük aktiviteler yapan birisi arasında beslenme yönünden farklılıkların olmasını kaçınılmaz görmektedir.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber sıcak havalar vücudumuzda su kaybını da artırmaktadır. Bu kaybı dengelemek için yapmamız gereken ise bolca su tüketmektir. Bunun yanında taze meyve ve sebzeler yemek de oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca özellikle yaz aylarında hastalıklar ile boğuşmamak için yağlı yemek ve kızartmalardan olabildiğince uzak durmakta fayda vardır.

Yağ Yakmak İçin Egzersiz Şart

Yaz aylarında insanların hareketliliği elbette ki artmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu hareketlilik yağ yakımı için yeterli değildir. Yağ yakabilmek için spor yapmak gereklidir. Hangi ağırlıkta spor yapacağınızı ise kilo boy endeksiniz, yaşınız ve cinsiyetiniz belirleyecektir. Ancak bu aktiviteleri yaparken eğer kişisel rahatsızlıklarınız var ise bunları göz önünde bulundurmanız oldukça önemli olacaktır.

Ara Öğünün Önemi

Şeker hastalarının ara öğünlere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ara öğünlerde tüketecekleri yiyeceklerin glisemik endeksinin yüksek olmaması gerekmektedir. Bu endeksi yüksek olan yiyecekler arasında ise bal, çay şekeri, muz, pirinç pilavı, kuru meyveler, beyaz ekmek ve bal gibi ürünler gelmektedir.

Günde ara öğün ve ana öğün sayıları 3’er adet olmalı, her besinden tadılmalı ancak karbonhidrat oranı yüksek besinler tercih edilmemelidir. Ayrıca su tüketimini de aksatmadan yapmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu