Diyet ListesiŞifalı Bitkiler

Lahana Suyu Zayıflatırmı? Lahana Diyeti, Lahana Kürü ve Faydaları

Lahana Suyu Zayıflatırmı? Lahana Diyeti, Lahana Kürü ve Faydaları

Lahana, içerdiği diyet lifleri sayesinde zayıflama kürlerinde faydalı bir kür olarak tercih edilebilir. Son yıllarda uzmanların da yönlendirmeleri ile birlikte lahana suyu kürü zayıflama işlevinde önemli bir yer tutmuştur. En büyük özelliği vücuttaki fazla yağları suyunda çözünür hale getirerek vücuttan atma işlevi görür. Zayıflamak isteyen birçok kişinin aklına takılan sorular şöyledir; lahana suyu zayıflatırmı, lahana diyeti ile zayıflama, lahana suyu kürü, lahana faydaları gibi sorulardır. Bu soruların hepsine bu yazımız da cevap bulabilirsiniz.

İyot eksikliği olanlar, kemoterapi görenler ve ishal rahatsızlığı bulunanların bu diyeti uygulamaları önerilmez. Gaz ve şişkinlik sorunu olanların yeni doğum yapanların lahana suyu ile zayıflama diyeti yapmamaları önerilir.

Lahana Suyu Zayıflatırmı? Lahana Diyeti, Lahana Kürü ve Faydaları

Lahana Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır Ve Yapılır?

Lahana suyu kürü şöyle hazırlanır.

  • Tencere içerisine yaklaşık yarım litre su alınır.
  • Dört beş yaprak lahana yaprağı vitaminlerinin ölmemesi için bıçak yerine elle parçalanarak tencereye alınır.
  • Tencere kapağı kapalı olarak 15-20 dakika kaynatılır.
  • Kaynama işlemi bittikten sonra kısık ateşte biraz daha kaynattıktan sonra tencereyi ocaktan alıp kapağını açarak kendi halinde soğumaya bırakırız.
  • Şişkinlik yapmaması için birkaç damla limon sıkmak önerilir.
  • Bu su 5 gün boyunca içilerek beşinci günün sonunda 4 gün ara verilir.
  • Lahana suyu öğleden önce ve sonra olmak üzere birer bardak şeklinde tüketilir.
  • Eğer suyunuzu bir seferde daha çok olarak hazırlamak isterseniz yukarıda belirttiğimiz oranda suyu ve lahanayı artırabilirsiniz.

Örnek olarak 5 litre suya yaklaşık 50 yaprak lahanayı koyup kaynatarak yapabilirsiniz. Bu lahana suyu kürü uzun müddet kullanacağınız bir miktar olacağından cam kavanozlar içinde ve kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Burada çok önem arz eden bir konu lahana kürü kesinlikle lahana mevsiminde uygulanmalıdır. Örneğin mevsiminden sonra 4-5 ay sonrası kullanılmak üzere saklanılmamalıdır.

Lahana Suyu Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Lahana suyu diyeti, birçok kişi tarafından kullanılmış ve kilo verdirdiği söylenmektedir. Lahana suyunun zayıflatmasının yanı sıra vücuda olumlu yönde etkileri olmasından dolayı kullanılması önerilmektedir. Lahana suyu düzenli bir şekilde hazırlanıp tüketildiğinde zayıflattığını söylemek mümkündür.

Lahana Suyu Neye İyi Gelir?

Lahana, vücuttaki zararlı toksinlerin kolayca dışarıya atılmasına yardımcı olur. En önemlisi de lahana kanser riski azaltarak, vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasına olumlu etki ettiği bilinmektedir. Bunların dışında lahana suyu neye iyi gelir derseniz, vücuttaki selülit problemlerini de iyi gelen lahana suyu kullanılması oldukça faydalıdır.

Lahana Suyu Kürü Faydaları Nelerdir?

Lahana suyu faydaları sıralamak gerekirse, içerdiği lif sayesinde sindirim sistemini düzene sokar, metabolizmanın hızlı çalışmasına olanak sağlar ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında son derece yarımcı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında zayıflamak isteyen bireylerin lahana suyu ile zayıflama yöntemlerini kullanması daha sağlıklı görünmektedir. Tabi ki bazı bireyler için lahana suyu yan etkiler yapabilir bunu aşağıdaki başlıktan inceleyebilirsiniz.

Lahana Suyuyla Zayıflamada Yan Etkiler Var Mı?

Lahana suyu ile zayıflarken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle sıralanabilir.

  • Gaz yapıcı etkisi nedeniyle lahana suyu zayıflama diyeti gaz yapıcı yiyeceklerin yasaklandığı pozisyonlarda tüketilmemelidir. Aksi durumda bu hal vücutta iyot kaybına neden olur.
  • Vücutta su kaybına sebep olan lahana suyu diyeti yapılırken bol miktarda su tüketilmesi tavsiye edilir.

Birçok okuyucumuz lahana suyu zayıflatırmı sorusunu yönelttiğinden, dikkatli kullanılması hususunu tavsiye ediyoruz ve tiroit sorunu olanların yapmamasını öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu