Sizin tasarımlarınız

Hanım Dilendi Bey Beğendi Modeli Yapılışı

Tığ örgü modellerinin en klasik modellerinden biriside Hanım Dilendi Bey Beğendi Modeli Bu yazımızda sizlere nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Tığ işi Hanım Dilendi Bey Beğendi modelini resimlerle anlatmaya çalışacağız umarım beğenirsiniz.

1- İlk olarak 4 zincir çekiyoruz. En başta zincire yarım sıkı iğne ile orta yuvarlağı yapıyoruz.

hanim-begendi-1

hanim-begendi-2

2- 3’lü gruplar şeklinde 4 grup 2 trabzan örmeliyiz. Ara kısımlarına da zincirler çekeceğiz. Trabzanlar oluşturduğumuz orta yuvarlak kısma bakarak yapmalıyız. Sıralara başlarken 3 er zincirle başlamalıyız. İlk grubun ikili trabzanı yerine geçecek.

hanim-begendi-3

3-  2 tane 2’li trabzan yapıyoruz ve bir zincir çekiyorsunuz (3 tane 2’li trabzan + 1 zincir). İlk grup oluşturduk. Aynı şekilde 3 tane daha örüyoruz. (3 tane 2’li trabzan + 1 zincir) örüyoruz. Sıranın ilk başlangıcında örmüş olduğumuz. 3 zincirin üstündeki zincire yarı sık iğne yaparak birleştiriyoruz.

hanim-begendi-4

4- 3’üncü sırada ise bir alt sıranın tersini uygulayacağız ve boşlukları dolduracağız trabzan üstlerini tek zincir boş bırakmalıyız. Dörtgen halini alması için dört boşluk oluşturacak  şekilde çoğaltmalıyız. 3 zincir ile başlıyoruz. İlk grubumuzu tamamlamak için 2 tane 2’li  trabzan alt sıranın tek zincir boşluğuna batarak örmeliyiz. Köşeleri oluşturmak için zincir çekip yine tek zincir boşluğuna 3 tane 2’li trabzan daha örüyoruz.

hanim-begendi-5

5- Zincir çekip alt sırada 3’lü grub üstünü boş bırakıyorsunuz ve sonraki zincirin içine batarak köşe oluşturmaya çalışıyorsunuz. 3 tane 2’li trabzan + 1 zincir + 3 tane 2’li trabzan) şeklinde.

hanim-begendi-6

6- Şekilde göründüğü gibi 3’üncü sırayı ördükten sonra şekildeki gibi görünmesi gerekiyor.

hanim-begendi-7

7- 4’üncü sıra ise aynı şekilde başlamalıyız. Köşelere zincir çekiyoruz ve alt sıra zincir boşluğu içerisine batarak üst kısmına 3 tane 2’li trabzanla doldurmalıyız. Ve bir zincir çekerek köşe oluşturmalıyız.

hanim-begendi-8

8- Resimde gözüktüğü gibi bir şekle kavuşuyoruz.

hanim-begendi-9

Bir önceki yazımız olan ‘Oje ile Kupa, Bardak Süslemek, Boyamak ve Kadınların Yaratıcılığı Hakkında’ adlı yazımızı incelediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu