Estetik

Dudak Büyütme İşleminin Yan Etkileri

Dudak Büyütmenin Yan Etkileri

Dudaklar asırlardır kadın güzelliğinin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bu yüzden dudak estetiği günümüzde yapılan estetik müdahaleler arasında ilk sıralardadır. Dudak konturu, üst dudak, alt dudak arasındaki farklılıkların dengelenmesi, burun-dudak arası mesafesi dudak estetiğinde önemli konulardır. Peki dudak büyütmek isteyen biri nasıl bir risk alır?

Dudak Büyütme İçin Hangi Yöntemler Uygulanır?

Enjeksiyon Yöntemi

Yağ dokusu ve hayvansal dolgular gibi bir takım kimyasal madde ya da dokunun dudaklara enjekte edilmesiyle yapılan dolgunlaştırma işlemidir. Ülkemizde çok sık yapılmakla birlikte, kalıcılık oranı düşüktür. Her iki yılda bir tekrarlanmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak yapılır ve mikro iğneler dudaklara enjekte edilir.

Ameliyat Yöntemi

Silikon ya da farklı maddelerin ameliyat yöntemiyle kesi açılarak dudaklara eklenmesidir. Genel anestezi ile yapılan bu işlem kalıcıdır. Ancak sonuçlardan pek memnun kalınmamaktadır.

Dudak Estetiği Ameliyatının Yan Etkileri?

Dudak estetiği enjeksiyonu ve ameliyatının değişik yan etkileri olabilir. Bunlardan en sık rastlanan geçici olan şişkinlik ve kızarıklıktır.

Ayrıca uygulamaya göre değişen birçok problem söz konusu olabilir. Bunlara göz atacak olursak:

  • Alt ve üst dudak arasındaki simetri sorunları,
  • Dudaklarda çukurluklar,
  • Küçük yaralar,
  • His kaybı geçici ya da kalıcı olabilir.

Bu durumları uygulama yapan hekimin belirlediği tedavi şekliyle sonlandırmak mümkün olmaktadır. Dudaklardaki his kaybı nedeniyle dudak büyütmenin yan etkileri kalıcı da olabilmektedir.

Bu yüzden profesyonel bir hekim seçimi yaparak, hastaların memnuniyeti konusunda bilgi alabileceğiniz kişileri seçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu