Saç Bakımı

Dolgun Saçlar Nasıl Elde Edilir?

Saçları dolgun göstermek

Dolgun saçlara kavuşmak için ne yapmalı, doğal yöntemler neler ve nasıl elde ederiz gibi kafanızda onlarca soru var. Daha hacimli ve dolgun saçlara sahip olmak için farklı yöntemler var. Saçlarınızın daha çok dolgun olması için saçınızı ter temiz tutmanız bile bazen işe yaramıyor. Saçların hacimli, gür, parlak ve dolgun görünmesi için beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini unutmayın.

Saç sağlığımız için bol bol su tüketmek ve olabildiği kadar stres ve stresli ortamlardan uzak durmalıyız. Saçları güneş ışınlarından, tuzlu sudan ve klordan korumak gerekmektedir. Saç uzmanlarına yaptırdığınız saç bakımı, saç kozmetik ürünleri ile belirli bir süreliğine saçları gür ve dolgun görünümler kazandırabilirsiniz. Etkili ve uzun süreli dolgun saçlar için yaşantınızda değişiklikler yapmanız gerekecek.

Saç telleri ince ve seyrek bir yapısı varsa, gür ve kalın telli saç yapısına kavuşturmak pek de mümkün olmayabilir. Ama saçlarınızı daha dolgun ve hacim kazandırabileceğimiz yöntem ve tavsiyelerle dolgun görünümler kazanabilirsiniz. Saçları daha dolgun göstermede kullandığınız şampuanlar, saç kesimleri ve tarama teknikleri gibi yöntemlerde büyük rol üstlenir.

Daha dolgun saçlar için tavsiyeler

Saç telleri günde 50 tel dökülmesi normal olduğu gibi bu sayı farklı nedenlerden dolayı artış gösteriyorsa saçlarınız belli bir zamandan sonra zayıflayarak hacim kaybettiğini görebilirsiniz. Saç tellerinin fazla dökülmesi ve artışın çoğalmasının bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerden en etkilisi kişinin aşırı strese girmesi ve stresleri ortamlarda bulunmasıdır. Bir araştırmada görülmüştür ki kadınların en çok saç dökülmeleri ve saç kayıpları boşama sonrasındadır. Tabi farklı nedenlerle de saç kaybı yaşanmıştır bunlardan bazıları ise iş hayatı, trafik, pahalı hayat şartları vb. gibi bir çok faktör gün içerisinde strese girmemize neden olabilmektedir.

Bu tarz sorunları çözmek mümkün olmadığı için olabildiği kadar strese hazır olmasınız. Stres insanlarda sadece saçların dökülmesini etkilemiyor aynı zamanda vücudumuza da hasar vermektedir. Uzmanların tavsiyesi olan nefes egzersizleri, spor, hobi, eğlence ve sizi rahatlatan ve sevdiklerinizle birlikle neşeli güzel vakitler geçirmenizi önermektedirler.

Saçları güneşin zararlı ışınlarından kesinlikle korumalısınız. Güneş ışınları saç tellerinizi zayıflatarak güçsüzleştirir ve saç uçlarının kırılmasını artırır. Yaz aylarında dışarıya çıkarken başına şapka takın ve saçınızı güneş ışınlarına karşı koruyu saç bakım kremleri kullanın. Beslenmenize dikkat etmelisiniz, vitamin eksikliği yaşarsanız ilk görülecek yerler cilt ve saçtır. Fast food gibi yiyecekler yerine meyve ve sebze tüketiminizi artırın. Bol bol su için ve özellikle yaz aylarında daha çok su tüketin.

Saçlarınıza ısı veren cihazlardan uzak durun saç kurutma ve fön makinesi, saç düzleştirici, saç maşası gibi elektrikli cihazları olabildiği kadar az kullanmanızı önermekteyiz. Çünkü bu tarz ısı ile çalışan cihazlar saçların zayıflaması ve yıpranmasına sebep olabilmektedir. Eğer kullanmak isterseniz bu tip cihazları saçlarınızı korumak için termal sprey kullanın.

Kimyasal içerikli şampuanlar yerine organik ve doğal olan şampuanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza çok sık boya kullanmayın. Saçlarınızı yeniden boyamak için en az bir kaç bekledikten sonra tekrar boyatın. Duş aldıktan sonra ıslak saçlarınızı havlu ile bastırarak kurutmayın. Hafif şekilde saçlarınızın ıslağını alın ve doğal bir şekilde saçlarınızın kurumasını bekleyin.

hacimli saçlar

İlgili Ayrıca BKNZ ; Saçları Dolgun Gösteren 10 Yöntem

Dolgun saçlar için saç kesimleri

Saçlarınızı kısa kestirmek istiyorsanız kulağınızın hizasından daha kısa olmamalıdır. Çünkü kulak hizasında kesilen saçlar daha dolgun ve gür görünmektedir.

Uzun saçlarınız varsa, katlı saç kesimi saçınızı daha dolgun ve hacimli gösterebilmektedir. Ama kesilen saç katlarının kısa olması gerekmektedir.

Eğer saçlarınız kısa ise, katlı saç kesimleri yaptırmayın. Bombeli, küt saç modelleri ve bob tarzı saç kesimleri seyrek olan saçlarınızı daha dolgun görünmesine yardımcı olacaktır.

Dolgun ve hacimli saçlar nasıl yapılır?

Saçları sürekli aynı yöne tarıyor iseniz değişiklik yaparak diğer yöne doğru tarayın. Saçları sürekli aynı yönde taramanız saçlarda düz bir görünüm oluşturur. Saçların farklı yönde taranması saçların hacim kazanmasına yardımcı olur.

Saçlara dolgunluk ve hacim veren diğer bir püf nokta ise saçları bir tarafa doğru kuruturken tam aksini tarafa doğru tarayarak daha çok hacim verebilirsiniz.

Eğer saçlarınız çok yağlı ise dolgun ve hacimli bir görünüm vermez. Saçlarınızı kuru şampuan kullanarak yağ ve kirlerden arındırabilirsiniz. Volüm içerin ürünler ile saç bakımı yapabilir ve saçlarınıza hacim ve dolgunluk vererek saç tellerinizin kalınlaşmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı temiz tutmalısınız. Düzenli yıkanan saçlar daha hacimli ve dolgun görünecektir. Saçlarınızı önceden saç kremleri ile krem sürerek daha sonrada şampuan sürerek yıkarsanız saçlarınız daha dolgun görünecektir.

Duşa girmeden 15 dakika önce saçlarınıza doğal yağlar ile bakım yapabilirsiniz. Kullanacağınız yağlar ise palmiye yağı veya hindistan cevizi yağı bu yağlardan birisiyle veya her ikisiyle saç köklerinden saç uçlarına kadar eşit miktarda sürerek masaj ile yedirin daha sonra saçlarınızı yıkayarak durulayın.

Bir önceki yazımız olan Zeytinyağının Saçlara Faydası ve Kullanımı başlıklı yazımız da zeytinyağı ile saç bakımı hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu