Cilt Bakımı

Kuru Ciltler için Bal Maskesi

Kuru Ciltler için Bal Maskesi

Doğal çiçek özlerinden yapıldığı sürece mucizevi bir besin olan bal, kurumuş ve çatlamış bölgeleri yumuşatarak kuru ciltler için doğal bir nemlendirici işlevi görüyor. Dünyaca ünlü starlar Angelina Jolie ve Halle Berry de cildini nemlendirmek için bal maskesi kullanıyor.

Günümüzde her ne kadar yapay olarak üretilen ballar ortaya çıksa da, doğal balın bin bir derde devası var. En önemi yararlarından biri de cildindeki kuruluktan şikayet eden kadınlar için doğal bir nemlendirici olarak kullanılması.

Kuru ciltleri hızlı bir şekilde yumuşatarak, nem ihtiyacını karşılayacak olan bal maskesi tarifi aşağıdaki gibidir:

Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi

Malzemeler;

  • İki yemek kaşığı kadar organik bal,
  • İki yemek kaşığı kadar doğal kakao yağı,
  • İki damla kadar bergamot yağı,
  • Bir damla kadar lavanta ya da çay yağı olabilir.

Yapılışı;

Yukarıdaki malzeme listesindeki ürünlerin hepsini bir kaba koyun ve tüm yüzünüze sürün. 15-20 dakika sonra ılık suyla durulayın. İsterseniz tüm vücudunuza sürebileceğiniz bal maskesi, haftada iki kez yapılması yeterli olan bir maske çeşididir.

Balın Faydaları

Bal üretmesi için arılara elde yapılan kekler yedirilmekte ve bu da balın kalitesini düşürmektedir. Çiçeklerden elde edilen ballar, öksürük gibi boğaz sorunları başta olmak üzere birçok problemi de beraberinde getirir.

Bal, yüksek oranda şeker içerdiği için, her zaman dengeli tüketilmesi gereken ürünler arasındadır. 2 yaşından küçüklere kesinlikle bal verilmemelidir. Bu yüzden bal tüketimi konusunda aşırıya kaçılmamalı, aynı zamanda kilo vermek isteyenler bal tüketmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu