Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Maske

Cilt lekeleri için maske

Cilt lekeleri yaz aylarında, her insanın maruz kalabileceği cilt sorunları arasında yer almaktadır. Cilt lekeleri, sadece doğuştan olan lekeler değildir. Bunun yanı sıra “güneş lekeleri, sivilce lekeleri, çiller ve kahverengi lekeler” gibi farklı birçok cilt lekeleri var. Cilt problemlerinden olan bu cilt lekeleri için maske uygulayabilirsiniz.

Cilt lekeleri nasıl geçer, diye sorarsanız buna şu şekilde cevap vermek gerekir, ilk olarak lekelere sebep olan nedenleri doğru tespit ederek bu cilt lekeleri için çözüm yolları aramalısınız. Bundan dolayı cilt lekeleri nasıl giderilir bu konu hakkında Kadınlive cilt bakımı editörleri olarak cilt lekeleri için maske tarifleri paylaşmak istiyoruz.

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

Cilt lekeleri, cilt renginin farklı bir ton almasıyla meydana gelir. Buna sebep olan ise, melanin pigmentin cildimizde çok fazla birikmesiyle cilt lekesi oluşan bölgelerde yoğunlaşmasına neden olur. Bu durumda melanin yoğunlaştığı bölgelerde cilt lekeleri meydana gelir.

 • Saatlerce güneş altında kalınmasından dolayı cilt lekeleri oluşabilir,
 • Kullandığınız kimyasal içerikli bazı maddelerden ya da ilaçlardan dolayı cilt lekeleri oluşabilmektedir,
 • Makyaj malzemeleri yüzde kalıntıları ile oluşan cilt lekeleri,
 • Yüzünüzdeki, sivilceleri oynamaktan ya da sıkmaktan dolayı cilt lekesi meydana gelebilmektedir.

Cilt lekeleri sadece yüzde oluşmaz aynı zamanda vücudumuz her bölgesinde görülebilmektedir. Yaz aylarında güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalındığında ciltte oluşan kahverengi tonlu cilt lekeleri oluşmakta, dolayısı güneş lekeleri oluşumunda etkili olan ultraviyole ışınları cilde temas ettiği zaman ciltte leke oluşmasına sebep olmaktadır.

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekelerini giderebilmek için farklı birçok yöntem vardır. Cilt lekeleri tedavisi için, doğal yöntemler olarak cilt lekeleri için maske, bitkisel tedavi gibi yöntemleri bulunmaktadır. Biz bu yazımız da sizlere cilt lekeleri için maske tarifleri vereceğiz.

Cilt lekeleri için doğal maske tarifleri

Cilt lekeleri için evde maske hazırlayarak en etkili ve doğal cilt lekelerini giderebilirsiniz. Ayrıca organik olduğu gibi son derece hesaplı bir çözüm yolu olacaktır. Cilt lekeleri için ev yapımı doğal maskenin özelliği ise asitli meyveler sayesinde peeling etkisi yaratmasıdır. Maddeler halinde sıraladığımız cilt lekeleri için maske tariflerini düzenli bir şekilde uyguladığınız taktirde, 1-2 haftaya kadar cildinizdeki lekelerin azaldığı sizlerde görebileceksiniz. Fakat sadece 1 kere cilt maskesi uygulayarak lekelerden kurtulamazsınız.

01. Bal ve limon cilt lekeleri için maske

Malzemeler:

 • İki çay kaşığı doğal bal (organik),
 • Bir çay kaşığı limon.

Maskenin hazırlanışı:

Bal ve limonu birbirine iyice karıştırın daha sonra ise cildinizde bulunan lekeli bölgelere yoğun olarak tüm yüzünüze sürün. Yaklaşık olarak 20 dk. cildin emmesini bekleyin. Sonrasında ise yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin. İsteğe göre maske uygulaması bittikten sonra nemlendirici kullanılabilir.

Bal ve limon cilt maskesini hazırlarken özellikle de “cilt beyazlasın” diyerek çok fazla limon kullanmayın! Limon cildin beyazlamasına yardımcı olurken, ciltte bulunan yağı emerek kuruması ve kızararak tahriş olmasına neden olur.

Cilt lekeleri maskesi hakkında:

Bal maskesinin sık sık kullanıldığını çoğu kez duymuş olabilirsiniz. Bunun nedeni ise, balın çok faydalı ve etkili nemlendirici özelliği olmasıdır. Bunun yanı sıra cildin beslenmesine yardımcı olan ve B vitamini bakımından son derece zengindir.

Bal ile limon karışımlı bu maske düzenli bir şekilde kullanıldığı taktirde, limon içerisinde bulunan asit sayesinde lekeler azalırken, balında iyileştirici özelliği birleşerek ciltteki lekelerin yok olmasına yardımcı oluyor. Limon kuruluğu gidererek cildi besliyor. Sivilceli bir cilde yakın cilt tipiniz varsa da bal içerdiği anti bakteriyel özelliği sayesinde de cildinizi temizleyerek, sivilce oluşumunu engelliyor.

02. Bal ve tarçın cilt lekeleri için maske

Malzemeler:

 • İki yemek kaşığı doğal bal (organik),
 • Bir çay kaşığı tarçın.

Maskenin hazırlanışı:

Doğal bal ile tarçını birbiriyle güzelce karıştırın ve önceden temizlemiş olduğunuz yüzünüzdeki problemli bölgelere sürün. Yaklaşık olarak 10 dk. cildinizde bekledikten sonra yüzünüzü ılık su yardımıyla yıkayarak temizleyin.

Cilt lekeleri maskesi hakkında:

Ballı tarçın maskesi genelde sivilceli cilt tipleri için uygulanan maskedir. Bal içeriğinde bulunan anti bakteriyel bileşenleri sayesinde, sivilceli ciltlerin başlıca sorunlarından olan bakterileri önlemede doğal antibiyotik etkisi sağlıyor. Tarçın içeriğinde bulunan özellik ise, mikropları temizleyerek sivilce lekelerini ve sivilcelerin iyileşmesine yardımcı oluyor. Bal ve tarçın maskesi düzenli olarak kullanıldığında cilt lekelerinin azaltığını ve cildin pürüzsüz bir hale geldiğini görebilirsiniz.

03. Çilek ve bal güneş lekeleri için maske

Malzemeler:

 • Üç ya da dört adet taze çilek (yıkanmış),
 • İki çay kaşığı doğal bal (organik).

Maskenin hazırlanışı:

Çilekleri bir kabın içerisine koyarak ezin. Sonrasında ise doğal balı ilave ederek güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Yaklaşık olarak 20 dk. cildinizde beklettikten sonra ılık su ile temizleyerek çıkartın. Cildinizdeki kuruluğu gidermek içinse nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde leke çok fazlaysa, maskeyi haftada 2 kere kullanabilirsiniz.

Cilt lekeleri maskesi hakkında:

Portakal, limon gibi içerdiği asit sayesinde cilt beyazlatıcı etkisi olan çilek kullanılabilir. salisik asit özelliği olan çilek cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyerek ciltte oluşan sivilceleri de azaltarak engeller. Cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

04. Karpuz ve pirinç cilt lekeleri için maske

Malzemeler:

 • Karpuz,
 • Bir yemek kaşığı pirinç.

Maskenin hazırlanışı:

Vakumlu bir kabın içi dolana kadar karpuz koyun daha sonra karpuzları ezerek suyunu çıkartın. Çıkarmış olduğunuz karpuz suyuna pirinç ilave ederek karıştırın. Sonrasında ise, kabın kapağını sıkı bir şekilde kapatarak buzdolabına yerleştirin bir gece geçtikten sonra dolaptan çıkarıp blenderden geçirip sorunlu cilt bölgelerinize uygulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15 dk. bekleyin ve sonrasında ise ılık su ile yüzünüzü temizleyip nemlendiriciler kullanın.

Cilt lekeleri maskesi hakkında:

Eğer cilt lekeleri için hoş kokulara sahip ve bir o kadar da etkili bir çözüm yolu arıyorsanız karpuz ve pirinç maskesini denemenizi tavsiye ederim. Karpuz içeriği itibari ile peeling etkisi yaratarak cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olurken, pirinç ise cildi yatıştırarak tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Cilt lekeleri için diğer çözüm yolları

 • Bir adet E vitamin içeren kapsülü kırın ve uyumadan önce cilt lekelerinin üzerine sürebilirsiniz.
 • Pamuklu kulak çubuğuna, 2 veya 3 damla kadar hint yağı damlatarak cilt lekeleri üzerine sürün. Gün içerisinde bunu 2 veya 3 kere tekrarlayın.
 • Pamuk yardımı ile cilt lekelerinin üzerine ayran sürün ve bu cildinizdeki cilt lekeleri azalana kadar sürekli olarak her gün tekrar edin.
 • Bir miktar haşlanmış olan bezelyeleri ezerek krem haline getirin ve cilt lekelerinin üzerine sürüp kurumasını bekleyin sonrasında ise ılık su ile temizleyin.
 • Bir tane soğanı blender yardımı ile suyunu çıkartın, soğanın suyunu cilt lekelerine uygulayarak 30 dk. kadar bekletin. Sonrasında ise yıkayarak temizleyin.
 • 2 ya da 3 yemek kaşığı incecik kıyılmış maydanoza 2 veya 3 damla kadar limon suyu, 2 çay kaşığı kadar da zerdeçalla ekleyerek iyice karıştırın ve sorunlu cildinize sürün 20 dk. kadar bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.
 • Cilt lekeleri üzerine ince dilimlenmiş ananas koyun. Yaklaşık olarak 20 dk. bekleyerek yüzünüzü temizleyin. Bu uygulamayı ciltte bulunan lekeler azalana kadar her gün tekrar edin.

Bir önceki cilt bakımı konumuz da sizlere, Suna Dumankaya Cilt Bakımı başlıklı makalemizde en iyi cilt bakım maskelerinin tariflerini vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu