Cilt Bakımı

Cildi Güneşten Korumak İçin Güneş Koruyucu Cilt Bakımı Önerileri

Cildi Güneşten Korumak İçin Güneş Koruyucu Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımında birçok detayı es geçen insanlar, ilerleyen zamanlarda güneş lekeleri ya da kırışıklıktan dert yanar. Yaşam kaynağımız olan güneş, her zaman dostumuz değildir. Çünkü güneş, kırışıklıkların oluşmasının bir numaralı etkenidir.

Günlük hayatta iki adımlık bir markete bile gitseniz, güneş koruyucu sürmeniz şarttır.  Ayrıca sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneş koruyucu sürmeniz şarttır. Her mevsim cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmeniz ve bu nemlendiricinin en az 20 SPF olması genç görünümün uzun süre korunması için şarttır.

Kırışıklar için güneş gözlüğü ve şapka ekstralarını yaz mevsimlerinde tercih edebilirsiniz. Bu yüzden çocukluk döneminden itibaren güneşten korunmanız şarttır.

Cildi Güneşten Korumak İçin Güneş Koruyucu Kremler Cilt Bakımı Önerileri

Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Saat 11:00-15:00 arası güneşin en dik açıyla geldiği saatlerdir ve bu saatlerde güneşin altında korumalı bile olsa kalmamanız gerekmektedir.

Bu saatler dışında güneş koruyucu kullanarak güneşlenebilirsiniz. Çocukları da güneş koruma faktörü içeren kremlerle kremleyerek güneşe çıkarmanız gerekecektir. Sağlık açısından günde 15 dakika güneşlenmek yeterlidir. Onun dışında, zararlı ışınlardan korunmak istediğinizde, cildinizin nemini kaybetmemesi için de 25 yaşından itibaren nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.

Pek çok kadın cilt bakımına ne zaman başlanmalı konusunda cildinde beliren ilk kırışıklıkları beklemektedir. Oysa kırışıklar oluşmadan önlem alınması şarttır.

Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalı?

Her insanın cilt yapısı farklıdır ve biyolojik yaştan hariç, cilt yaşı önemlidir. Bu yüzde ilk çizgiler oluşmaya başlar başlamaz, cilt için uygun ürünlerin kullanılmasına başlanabilir.

Günlük bir rutin haline gelmesi gereken cilt bakımı için, 3 temel bakım oluşturulması ve düzenli yapılması şarttır.

  • Cildin jel, köpük ya da sabunla temizlenmesi (sabah ve akşam)
  • Nemlendirici krem ve göz çevresi kremin sürülmesi,
  • Haftada bir maske ve peeling uygulanması şarttır.

Cildin rutin temizliği dışında, haftada bir doğal maskeler yapılması cilt için idealdir. Tabi sağlıklı beslenmenin önemini de yadsıyamayız. Bu yüzden sağlıklı beslenmek temel alınmalıdır.

Cildinizi Tanıyın

Cildinizin yapısını bilirseniz hangi malzemeleri alacağınızı da bilirsiniz. Bu yüzden dermatoloğunuza ne tür kremler kullanmanız gerektiği konusunda danışmanız cilt tipine uygun güneş kremi seçimi konusunda size yol gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu