Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru ciltler için maske

Kuru ciltler, yağlı cilt tiplerine göre akne, sivilce, siyah nokta ve cilt gözeneklerinin daha dar olmasından dolayı pürüzsüz görünen ve parlamayan cilt tipidir. Fakat kuru ciltler için bakım uygulanmazsa, ciltte kırışıklıklar meydana gelir, oluşan kırışıklıklar derinleşerek pul pul olabildiği gibi, ciltte kızarıklık ve tahrişlerin meydana gelmesine sebep olur. Bu gibi cilt sorunlarından korunabilmek için cilt bakım kremleri, doğal bakım maskeleri, nemlendiriciler ve kuru ciltler için maske uygulayarak bu sorunsalı çözebilirsiniz.

Kuru ciltler için doğal maskeler, cildinizin kurumasına karşı etkili çözüm yolları olabilmektedir. Bunun yanı sıra kuru cilt tipine sahip kişilerin güneş ışınlarından da korunması gerekmektedir. Çünkü güneş ışınları cildinizi daha çok kurutacağı için ve aynı zamanda cilt lekeleri gibi problemlere de sebep olabilmektedir. Kuru ciltler hassas olduğu için özel bakımlar yapmanız gerekmektedir. Eğer kuru cilt tipiniz varsa, evde yapabileceğiniz doğal bakım maskeleri ile oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kadınlive cilt bakım editörleri olarak, derlediğimiz kuru ciltler için maske önerilerimize kulak vererek doğal yollarla kuru cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz. Hepimizin mutfaklarında bulunan doğal malzemelerle hazırlayacağınız kuru cilt maske kürleri ile cildinizdeki deformasyonları en aza indirebiliriz. Şimdi hep birlikte kuru cilt bakım maskelerine bir göz atalım.

Kuru ciltler için nemlendirici maske

Malzemeler:

 • Bir adet yumurtanın sarısı
 • İki tatlı kaşığı organik bal
 • İki tatlı kaşığı organik zeytinyağı

Nemlendirici cilt maskesinin hazırlanışı:

Yukarıdaki listede bulunan tüm malzemeleri bir cam kase içerisine koyun ve tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı boyun bölgenizde kadar, yüzünüzün tamamına sürün. Yaklaşık olarak 15 dk. bekledikten sonra maskeyi yüzünüzden yıkayarak temizleyin.

Nemlendirici hakkında:

Bu maske cildinize parlaklık ve canlılık kazandırırken, kuru olan cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. İlk uygulamadan sonra yüzünüzdeki nemi fark edeceksiniz.

Kuru ciltler için bal ve muz maskesi

Malzemeler:

 • Üç çay kaşığı doğal bal
 • Bir adet muz
 • Bir tatlı kaşığı yağsız yoğurt

Bal ve muz kuru cilt maskesinin hazırlanışı:

Bir kase içerisine, muz koyun ve kaşık yardımı ile ezin. Daha sonra diğer bal ve yoğurt ilave ederek krem haline gelene kadar iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu maskeyi yüzünüze uygulamadan önce ılık suyla yüzünüzü yıkayarak temizleyin ve kuruladıktan sonra bu karışımı parmak uçları ile yüzünüze sürerek dağıtın. Yaklaşık olarak 15 dk. bekledikten sonra yine maskeyi ılık su ile yıkayın ve ardından isteğe bağlı olarak, yüzünüze nemlendirici sürebilirsiniz.

Bal ve muz maskesi hakkında:

Bal içerdiği antibakteriyel özelliği ile bakterilere karşı etkili savaş verir aynı zamanda nemlendirici özelliği de mevcuttur. Muz ise içeriğinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde yüzünüzü temizler ve içerdiği C vitamini, demir, kalsiyum ve potasyum gibi minerallerle de cildinizi besler. Cildinizde tahriş, kızarıklık gibi cilt sorunlarını da giderir.

Kuru ciltler için avokado maskesi

Malzemeler:

 • Yarım dilim avokado
 • Bir tatlı kaşığı organik bal

Avokado maskesinin hazırlanışı:

Bir kase içerisine avokado koyun ve kaşığın tersi ile iyice ezin. Daha sonra içerisine organik balı ilave ederek karıştırın. Elde edilen maske karışımını yüzünüze sürün. Yaklaşık olarak 10 dk. bekledikten sonra maskeyi arındırmak için yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Avokado maskesi hakkında:

Avokado içerdiği zengin vitamin, mineral ve doğal yağ asitleri ile son derece etkili bir nemlendirici özelliğine sahiptir. Balda antibakteriyel özelliği ile mikroplara karşı etkili sonuçlar vermektedir.

Yulaf kepeği ile kuru ciltler için maske

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı yulaf kepeği (yulaf ezmesi’de olabilir)
 • Bir yemek kaşığı yoğurt
 • İki tatlı kaşığı organik bal
 • Bir çay kaşığı organik zeytinyağı

Yulaf kepeği maskesinin hazırlanışı:

Yukarıda yazılı olan malzeme listesinin tümünü bir kabın içerisine koyun ve karıştırın. Elde edilen maske karışımını yüzünüzden boyun bölgesine kadar tamamıyla sürün. 15 dk. bekledikten sonra maskeyi bol su ile yıkayarak temizleyin. Eğer hazırlamış olduğunuz maskenin fazlası kalırsa elinizde vakum kapaklı hava almayan bir kabın içerisine koyarak buzdolabınızda saklayın.

Yulaf kepeği maskesi hakkında:

Bu maske tarifi, cildinizi derinlemesine nem kazandıracaktır. İlk uygulamanızdan itibaren cildiniz yumuşacık ve nemli olmasına olanak sağlayan yulaf kepeği maskesi aynı zamanda da ciltte oluşan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olarak cilt gözeneklerini de temizleyecektir.

Kahve maskesi kuru cilt tipleri için

Malzemeler:

 • İki yemek kaşığı çekilmiş kuru kahve
 • İki yemek kaşığı organik kakao tozu
 • Üç yemek kaşığı süt
 • Bir yemek kaşığı organik doğal bal

Kahve maskesinin hazırlanışı:

Yukarıda listelenen malzemelerinin tamamını bir kabın içerisine koyduktan sonra iyice karıştırın ve daha sonra elde edilen maske karışımını yüzünüze sürün. 30 dk. bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.

Kahve maskesi hakkında:

Bu maske, cildinizi nemlendirerek yumuşacık olmasını sağlar, aynı zamanda cildinize parlaklık vererek kuru cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Kuru cilt için zerdeçal maskesi

Malzemeler:

 • İki yemek kaşığı un
 • Bir çay kaşığı zerdeçal
 • Bir çay kaşığı doğal bal
 • Üç yemek kaşığı süt

Zerdeçal maskesinin hazırlanışı:

Listedeki tüm malzemeleri bir kabın içerisine koyarak karıştırın, daha sonra elde edilen maske karışımını yüzünüze ince tabaka şeklinde sürün. Yaklaşık olarak 20 dk. kurumasını bekledikten sonra yüzünüzü suyla yıkayarak temizleyin. Sonrasında ise cildinizi havlu yardımı ile hafif şekilde kurulayın.

Zerdeçal maskesi hakkında:

İçerdiği kalsiyum sayesinde cildin üst tabakasındaki yıpranmaları onarır, kurumuş ve solgun cildinize nem kazandırarak canlılık katar.

Kuru cilt tipleri için süt maskesi

Malzemeler:

 • Bir çay kaşığı süt tozu
 • İki tatlı kaşığı doğal süzme bal
 • Bir çay kaşığı aloe vera jeli
 • Dört ya da beş damla papatya yağı

Süt maskesinin hazırlanışı:

Malzeme listesinde bulunan tüm ürünleri, bir kabın içerisine koyun ve iyice karıştırın ardından elde edilen maskeyi yüzünüze sürün. 15 dk. bekleyin ve ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Süt maskesi hakkında:

Bu maskeyi evde kolayca hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Kuru ciltleri yumuşatır ve derinlemesine temizleyerek pürüzsüz görünmesine olanak sağlar.

Cildi besleyen ve nem kazandıran yumurta maskesi

Malzemeler:

 • Bir adet yumurta sarısı
 • Bir tatlı kaşığı organik, doğal süzme bal
 • İki çay kaşığı organik, doğal zeytinyağı

Yumurta maskesinin hazırlanışı:

Listede bulunan malzemelerin tamamını birbiriyle iyice karıştırın ve daha sonra elde edilen maske karışımını yüzünüze sürdükten sonra 15 dk. bekleyin. Süre bitiminden sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak durulayın.

Yumurta maskesi hakkında:

Aşırı kuru ciltler, solgun, cansız ve sağlıksız olarak görüldüğü zaman bu maske tarifi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. İçerdiği proteinler ve mineraller cildinize önemli katkılarda bulunacaktır. Bu maske 3 ya da 4 kez uyguladıktan sonra ciltte yumuşama ve canlılığı sizde göreceksiniz.

Kuru ciltlere nemlendirici muz maskesi

Malzemeler:

 • Bir adet muzun yarısı
 • İki çay kaşığı portakal suyu
 • İki çay kaşığı yoğurt

Nemlendirici muz maskesinin hazırlanışı:

Bir kabın içerisine muzu alarak ezin, ardından diğer tüm malzemeleri ilave ederek iyice karıştırın daha sonra ise maske karışımını yüzünüze uygulayın. 15 dk. bekledikten sonra yüzünüzdeki muz maskesini ılık su ile yıkayarak temizleyin. İsteğe bağlı olarak uygulamadan sonra yüzünüze nemlendirici kullanabilirsiniz.

Muz maskesi hakkında:

Bu maske düzenli bir şekilde uygulanırsa, ciltteki lekelerin azalmasına, cildin yumuşaması gibi etkilerinin yanı sıra içerdiği A,B,E vitamini ile ciltte yaşlanma, kuruluğu önleme, cildi nemlendirme ve cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı etkili korur. Cildin nem oranını dengeleyen potasyum mineralleri içeren muz, kuru cilt tipleri için son derece etkili çözüm yolları sunar.

Kuru cilt için peeling maske

Malzemeler:

 • İki tatlı kaşığı esmer şeker
 • Bir tatlı kaşığı doğal, organik zeytinyağı

Peeling maskesinin hazırlanışı:

Listede bulunan malzemeleri birbirleriyle karıştırın ve daha sonra maske karışımını parmak uçlarınızla yüzünüze hafif şekilde masaj yaparak uygulayın. Zeytinyağı kullanmak istemiyorsanız, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağlarından faydalanabilirsiniz.

Kuru cilt için peeling maskesi hakkında:

Kuru ciltlere düzenli bir şekilde, peeling etkisi yaratan maskeler uygulamanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise cildinizin kuru olmasından dolayı cilt pul pul olabilmekte ve ölü deri hücreleri ile cildinizin gözenekleri tıkanıyor. Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz peeling uygulaması ise yukarıda vermiş olduğumuz maske tarifi ile yapabilirsiniz. Cildinizin temiz ve son derece yumuşak olabilmesi için bu maske uygulamasını ayda 4 ya da 5 kere kullanabilirsiniz.

Kuru cilde salatalık maskesi

Malzemeler:

 • Bir adet orta boy salatalık
 • Bir tatlı kaşığı ekşi krema

Salatalık maskesinin hazırlanışı:

Salatalığın kabuklarını soyarak blenderden geçirin ve daha sonra bir kabın içerisine alarak, ekşi kremayı ilave edin iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maske karışımını yüzünüze uygulamadan önce yüzünüzü yıkayarak temizleyin ve ardından kurulayın. Daha sonra maskeyi temiz olan cildinize sürün ve yaklaşık olarak 20 dk bekleyin. Süre bitiminden sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Salatalık maskesi hakkında:

Salatalık maskesi, hem kuru ciltler, hem yağlı ciltler için uygundur. Yorgun, solgun ve cansız ciltleri bu maske sayesinde kısa sürece canlandırabilirsiniz.

UYARILAR:

Konu içerisindeki yer alan tüm bilgiler, birçok farklı kaynak araştırılarak yazılmıştır ve öneri olarak sunulmuştur. Yukarıda sıralanan maskelere karşı herhangi bir alerjiniz varsa kesinlikle o maskeyi kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu