Cilt Bakımı

Cildi Besleyici Kayısı Maskesi Tarifi, Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı maskesi, cilt güzelliğini korumak ve gençleşmek isteyenler için doğal yöntemlerden birisidir. Ayrıca kayısı çekirdeği yağı cildi gençleştiriyor doğal bir güzellik kazandırıyor. Kayısı maskesi yaşlanmaya bağlı olarak ciltte kırışıklıkların meydana gelmesini azaltmaktadır. Kayısı A vitamini bakımından oldukça zengin olmasından dolayı cildi nemlendirir ve doğal bir canlılık kazandırır. Bunun yanı sıra kayısı ciltte oluşan akne sorunlarına karşıda iyi gelmektedir.

Kayısı yağı, içerdiği kalsiyum, magnezyum, karotin ve betakaroten gibi maddeler bakımından son derece zengindir. Bu maddeler sayesinde yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Cilt güzelliğiniz için haftalık 1 kere düzenli olarak kayısı yağı sürülmelidir.

Kayısı Maskesi

Kayısı Maskesi

 • 10-12 adet orta boylarda kayısı,
 • 3 yemek kaşığı kadar doğal bal,
 • İsteğe bağlı olarak süt.

Kayısı Maskesinin Yapılışı ve Uygulanışı

Öncelikle kayısı çekirdeklerini çıkartın ve daha sonra blender yardımı ile püre haline getirin. Elde ettiğiniz kayısı püresinin içerisine doğal balı ilave ederek iyice karıştırın. Eğer kayısı maskesi koyu bir kıvam almışsa isteğe bağlı olarak süt ilave edilebilir.

Kayısı maskesi hazır hale geldi, artık cildinizin her yerine yapmış olduğunuz bu maskeyi sürebilirsiniz. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi cildinizden ılık suyla temizleyip arındırabilirsiniz.

Kayısı, Elma Maskesi Tarifi

Bu kayısı ve elma maskesi tarifi cildinizi tazeleyerek, pürüzsüzleştirilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu maske ile cilt gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

 • 4 adet orta boylarda taze kayısı,
 • 1 adet elmanın kabuğu.

Kayısı ve Elma Maskesinin Yapılışı ve Uygulanışı

Kayısıların çekirdeklerini çıkarttıktan sonra bir kasenin içerisinde kaşığın tersi ile ezerek püre şekline getirin. Daha sonra elma kabuklarını içerisine koyarak kısık ateşte pişirerek krem haline getirin. Krem halini alan kayısı ve elma kürünü soğuması için bir kenarda bekletin.

Kayısı elma kürü maskesi soğuduktan hemen sonra yüz, boyun gibi cilt bölgelerinize masaj yaparak sürün. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi cildinizden ılık su yardımı ile temizleyin.

Kayısının Faydaları

 • Cilt ve cilt güzelliğine iyi gelir.
 • Kabızlık sorunu çekenlere iyi gelir.
 • Kemiklerin gelişmesine yardımcı olur.
 • Kalp sağlığını korur, kalbe iyi gelir.
 • Göz sağlığını korur, gözlere iyi gelir.
 • İltihapları kurutucu özelliği vardır.
 • Vücutta demir eksikliğini giderir, halsizliğe iyi gelir.

Diğer Maske Yöntemleri

Cilt güzelliği için kayısı ve erikten yapılabilecek diğer maske tariflerini de deneyebilirsiniz.

Cildi Canlandırmak için Maske

2-3 çorba kaşığı kayısı suyuna 1 çay kaşığı bal, 1 yumurta sarısı, 1/2 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı sıcak man lapası (sütte pişirilmiş) olarak eklenir. Alınan karışım yüze sürülür, 15 dakikadan sonra ılık su ile yıkanır.

Erikten Kuru Ciltler için Faydalı Yüz Maskesi

Birkaç eriği ezip, 1 çorba kaşığı şeker ile karıştırın, 1 yumurta sarısı ve 1 kaşık bitkisel yağ ekleyin. Karışım yüze sürülür ve 20 dakika sonra yıkanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu