Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt lekeleri için elma sirkesi

Elma sirkesi, içerdiği asit sayesinde cilt lekeleri için doğal çözüm yolu sunuyor. Tamamen organik olan elma sirkesi hiçbir kimyasal madde içermediğinden dolayı ciltteki ölü derileri atılmasına ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Elma sirkesinin içerdiği asit, soyucu özelliği ile cilt lekelerini açarak azaltabilmektedir. Cilde uygulanan meyve asitleri doğal peeling etkisi yaratmakta. Peki, cilt lekeleri için elma sirkesi nasıl kullanılır? Kadınlive cilt bakımı editörleri olarak bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Elbette sirkenin faydaları saymakla bitmez, cilt lekeleri haricinde farklı faydaları bulunan sirkenin en belirgin özellikleri arasında, zayıflamaya yardımcı olması, saçlara kazandırdığı canlılık ve parlaklık, siyah noktaların giderilmesi gibi farklı yönlerden elma sirkesi kullanılabilir.

Elma sirkesi cilde faydaları

Herkesin bildiği gibi elma sirkesi cilt sorunları için etkili çözüm yolları sunan, doğal bir yöntemdir. Peki cilt lekeleri haricinde de kullanabileceğiniz elma sirkesinin cildimize olan faydalarını maddeler halinde listeledik.

01. Elma sirkesi sivilce ve akne sorunlarına çözüm olur

Cilt tipine göre PH değeri yüksek olanlarda yağ ve asidik özellikler taşımaktadır. Asidik, bazik yapıya dönüştüğü taktirde ise ciltte bir takım sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların ilk başında ise akne ve sivilce gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Elma sirkesi sayesinde cildin PH dengesini koruyabilir ve etkili çözümler bulabilirsiniz. Antibakteriyel özelliği sayesinde cildinizde oluşan bakterileri engeller.

02. Elma sirkesi kuru ve yağlı cilt bakımı

PH dengesini düzenleyen elma sirkesi, cilt tipi kuru ya da yağlı olan kişiler için önemli bir doğal meyve asittir. Kuru cilt tiplerini nemlendirirken, yağlı cilt tiplerinde ise, yağ oranını dengeler.

03. Elma sirkesi cilt kırışıklıklarına iyi gelir

Kırışıklıklara karşı doğal ve etkili bir çözüm yolu sunar, elinize bir parça pamuk alarak sirkenin içerisine batırın daha sonra yüzünüzü silin kurumaya bırakın, bu sayede cildinizin nemlendiğini ve gerginleştiğini hissedeceksiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız cilt kırışıklıklarını doğal yollarla çözebilirsiniz.

04. Elma sirkesi selülitleri azaltır

Kadınların en çok şikayetçi oldukları sorunlarından biriside selülitler, bu tip sorunlara yine elma sirkesi yetişiyor. Selülite karşı son derece etkili olan elma sirkesi, üç ölçek ve bir ölçek masaj yağıyla birlikte karıştırıyoruz. Elde ettiğiniz bu karışımı günde bir kere selülitli bölgelere masaj yaparak yediriyoruz. Uygulama işlemi bittikten sonra kesinlikle sorunlu bölgeleri 30 dk. sıcak tutmanız gerekir. Daha sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz. Son olarak da selülitli bölgelerinize nemlendirici kullanmayı unutmayın.

05. Elma sirkesi güneş yanıklarına iyi gelir

Yazın tatil gittiğinizde deniz, kum, plaj derken cildiniz güneşten yanabilir ve bu yanıklar ciddi şekilde acı ve rahatsızlık verebilmektedir. Elma sirkesi güneş yanığına iyi gelir. Cildinize uygulaması ise, bir kabın içerisine eşit miktarlarda elma sirkesi ile soğuk su koyun temiz bir bezi karışımın içerisine batırıp güneşten yanan cildinizin üzerine 5 dk. sürün sonrasında ise yanan bölgenin nemlendiğini ve yanık acılarının azaldığını hissedeceksiniz.

Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanımı

Doğal cilt soyucu özelliği sayesinde daha etkili sonuçlar alabilmek için, gece uyumadan önce uygulanması daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Bunun sebebi ise, doğal kremler ya da bu tip doğal ürünlerin güneş ışınlarından etkilenmesini engellemek amaçlıdır.

Elma sirkesi cilt lekelerine daha hızlı nüfus edebilmesi için buhar banyosu oluşturabilirsiniz, ve cildinize buhar sayesinde daha etkin çözümler bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir litre suyun içerisine bir su bardağı kadar elma sirkesi ilave ederek kaynatabilirsiniz. Kaynama sonucunda oluşan buhara yüzünüzü eğerek buhar banyosu yapabilirsiniz. Buharın dağılmasını önleyebilmek için, başınıza havlu kapatabilirsiniz.

Elma sirkesi cilt lekeleri etkili olduğu kadar yüzdeki çiller içinde çözüm kaynağıdır. Fakat elma sirkesi kendi etkisini hissettirebilmesi için doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çiller için elma sirkesi kullanacaksanız, güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Çil lekeleri için güneş ışınlarına karşı etkili ürünlerle birlikte elma sirkesi kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Elma sirkesi cilt lekelerine nasıl uygulanır?

Elma sirkesi cilde uygulamanız için önce cildinizin temiz olması gereklidir. Sirkenin cildinize tamamen işleyebilmesi için cilt gözenekleri açık olması da son derece önemlidir. Eğer cilt temizliği konusunda da doğal yollar tercihiniz ise, yüzünüzü gül suyu ile temizlemenizi öneriyoruz. Cildinizi temizliğinizi yaptıktan sonra, elinize alacağınız az miktardaki pamuk parçasının üzerine elma sirkesi dökün. Sonrasında ise, sirkeli pamuk parçasını cilt lekelerinin üzerine sürerek cildinizi silin. Yaklaşık olarak 20 dk. kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Elma sirkesi cilt lekelerini yok edebilmesi için, ya da lekelerin hafiflemesine yardımcı olabilmesi için düzenli bir şekilde periyodik olarak uygulamanız önemli bir husustur.

UYARI: Elma sirkesi organik ve doğal bir üründür fakat içerdiği asitlerden dolayı bazı hassas cilt tiplerinde alerjik reaksiyon oluşmasına sebep verebilir. Eğer elma sirkesi kullandıktan sonra cildinizde kızarma, kabarma, tahriş veya batma gibi şikayetleriniz olursa bu uygulamayı kesmelisiniz!

Elma sirkesi maskesi tarifi

Malzemeler:

  • Bir kahve fincanı elma sirkesi
  • Bir kahve fincanı maden suyu

Cilt lekeler için elma sirkesi maskesinin hazırlanışı:

Elma sirkesi ile maden suyunu birbirine karıştırın ve daha sonra elde ettiğiniz karışımı sabah-akşam, günde iki kere pamuk yardımı ile cilt lekelerine sürün. Yaklaşık olarak 30 dk. bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Elma sirkesi maskesi hakkında:

Bu maske karışımını düzenli olarak her gün uyguladığınız taktirde cilt lekeleri ve sivilce izleri gibi sorunlarınıza çözüm olacaktır. Maske karışımında kullanacağınız elma sirkesi içerisinde asetik asit içermemesine dikkat etmelisiniz.

Evde doğal elma sirkesi yapımı

Ev ortamında kendiniz kolayca hazırlayabileceğiniz elma sirkesi yapımı oldukça basittir. Bu sayede daha doğal bir elma sirkesi elde edebileceksiniz. Evde kendiniz yaptığınız elma sirkesini hem cildinize, hem saçlara, hem tırnaklarınıza, hem de yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Doğal elma sirkesi için malzemeler:

  • Elma (kabukları soyulmamış)
  • Sirke anası (eğer yoksa bal kullanın)
  • su

Doğal elma sirkesinin hazırlanışı:

Kabukları soyulmamış olan elmanın iç kısmında bulunan çekirdekleri temizleyin ve daha sonra elmayı 4 parçaya ayırın ardından kavanoz içine elmaları yerleştirin. Bu şekilde kavanozun yarısına kadar elma doldurun sonrasında ise su ilave edin. İçerisine ise biraz sirke anası ekliyoruz. Eğer sirke anası yoksa, üç yemek kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

Kavanozun ağzına tülbent örterek sıkıca örtün ve daha sonra en az iki ay kadar ılık ve karanlık bir yerde beklemesi için bırakın. Bu zaman içerisinde sirkenin fermente olması için yeterlidir. Bu işlemlerden sonra sirkeyi süzerek içerisindeki elmanın posalarını alıp tekrardan içerisine iki yemek kaşığı bal ilave ederek kapağını sıkıca örttükten yine beklemeye bırakın. Bu noktadan sonra sirkenin üzerinde beyaz renklere sahip deniz anası gibi görünümler oluşacaktır. Bunun adına ‘sirke anası’ denir. Dilerseniz içerisinden alıp bir daha yapacağınız sirke için kullanabilirsiniz.

Şunu unutmayın, sirke yapımında elmaların yıkanmamasına özen gösterin. Bunun sebebi ise, sirkenin oluşması ve mayalanmasını sağlayan etken elma kabukları üzerinde bulunan bakterilerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu