Diyet Listesi

Masa başı çalışanlara 10 beslenme önerisi

Masa başı çalışanlara 10 beslenme önerisi

Spor yapmadan bile kilo verebilirsiniz yoğunluk yüzünden yüksek tempodan dolayı birçok ürünü masa başında yemek zorunda kalan çalışanlar beslenme konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Dr. Fevzi Özgönül bu konu hakkında bizleri bilgilendirdi masa başında çalışanlar mutlaka kilo problemi yaşamaktadırlar. Yediğiniz yemeklere hareket etmediğimiz takdirde harcamanız mümkün değildir. Göbek basen kalça olarak zannedilen aslında yediğimiz yemekler vücudun ihtiyacı olan besinleri içermekte ve harcanmasına da gerek olmamaktadır. Aşırı Spor yapmak aksine vücudun enerji dengesini bozan etkenlerdendir.

Masa başında çalışanlar birkaç öneri ile kilo almadan kilo vermeleri bile mümkün hale gelecektir. İşte sizlere 10 altın beslenme önerisi.

Masa başı çalışanlara 10 beslenme önerisi

01. Ekmeği çok fazla tüketmeyin

Masa başında çalıştığımız için yemek yerken ekmekten uzak duralım gerekirse daha çok yemek yiyerek ekmeği yemeyelim 3 gün içinde vücudunuz bunu algılayarak alışacaktır.

02. Yürümeye özen gösterin

Hareketsiz kalan vücudumuz organlarımızın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bağırsaklar için yiyecekler emilebilmesi için daha az da olsa hareket etme ihtiyacı bulunmaktadır. Hastane koridorunda yürüyen hastaları göz önüne alarak bağırsakları çalışmak istiyorsanız mutlaka yürümeye Özen göstermelisiniz.

03. Bacaklarınızı karınıza doğru çekin

Gün içinde masada altında bacaklarımızı karnına doğru çekebilir. Ara sırada yerimizden kalkıp iki üç adım atlama son derece önemli ayrıntılardan bir tanesidir.

04. Öğünlerinizi kaçırmayın

Mutlaka öğünleri atlamamak gerekmektedir. Sabah kahvaltısı Öğlen yemeği arasında en az 4-5 saat aralıkla kılınmalıdır. Her öğünde az da olsa yemek yemeyi ihmal etmemek gerekmektedir.

05. Akşam yemeklerini az tüketin

Akşam yemeği yemek için de ciddi derecede acıkmayı beklemeden eve döndüğünüzde yemek yemeye mecbur mutsuz gibi davranmayın.

06. Hazmı kolaylaştırın

Masa başında çalışıyorsanız da 17-18 saatleri arasında yemek yeme isteği değil hareket isteği ortaya çıkmaktadır. İkisini karıştırmadan eve girerken yürümeye özen gösterelim. 17 ya da 18 civarındaki acıkma hissedilirse süt ayran yoğurt gibi hazmı kolay yiyecekleri tercih ederseniz tekrara çıkıncaya kadar beklemeyi sizlere öneriyoruz.

07. Akşam yemeklerinde katı yiyecekler tüketmeyin

Akşam yemeğini hazmı zor olduğundan dolayı meyve salata kuru yemişlerden uzak duralım. Hazmı kolay pişmiş sebze yemeği çorba yemeklerini tercih ederek katı gıdalardan uzak durmamız son derece önemli bir püf noktasıdır.

08. Ev içinde yürüyüş yapın

Masa başında oturduğumuz için akşam televizyon karşısında uzun saatler oturmalıyız. Ev içinde tur atarak, en az 10 dakika sürecektir iplik yürüyüşler yapmayı bisiklet sürmeye de dikkat etmeliyiz.

09. Uyumadan önce hareket yapın

Gece yatmadan önce 3 veya 5 dakika vücudu silkeleyerek ayaklarımızı yerden kesiniz. Mutluymuş gibi hareketler yapabiliriz. Bu hareketle gece uyuduğumuzda bağ dokusunda sağlanan gevşeyen bölgelerde Koleji’nin oluşmasını uyararak kalça ve göbek bölgesini sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

10. Gece geç yatmayın

Gece çok geç yatmamaya özen gösterelim vücut tekrar yapılabilmesi için 23.02 saatlerinde en az bir saat uyur olmamız son derece önemlidir.

Bu önerileri gerçekleştiren kişiler ağır sporlar bile yapmasalar kilo vermeye başlayabilirler. Yoğunluk yüzünden masa başında yemek yiyenler beslenme konusunda son derece dikkatli olmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu